Reklama

Siły zbrojne

Pakistan kupi rosyjskie myśliwce i śmigłowce szturmowe?

Fot. Sukhoi
Fot. Sukhoi

Trwają negocjacje w sprawie sprzedaży do Pakistanu „pewnej liczby” myśliwców Su-35M i śmigłowców szturmowych Mi-35M – poinformował współpracownik prezydenta Rosji Władimir Kożin. 

Jest to o tyle interesujące, że Pakistan byłby pierwszym zagranicznym odbiorcą samolotów Su-35M, będących jednym z najnowszych wcieleń Su-27. O zakup tych maszyn od dawna zabiegają w Moskwie Chiny. Jednak, jak wynika z wypowiedzi bliskiego współpracownika prezydenta Władimira Putina dla agencji Lenta, Pakistan jest zainteresowany zakupem nie tylko tych maszyn, ale także szturmowych śmigłowców Mi-35M.

Może to oznaczać, że Islamabad zdecyduje się na zakup rosyjskich wiropłatów, pomimo udostępnienia mu nieodpłatnie trzech chińskich śmigłowców szturmowych WZ-10 na początku bieżącego roku. Pekin liczył prawdopodobnie na eksport tych maszyn do Pakistanu, lub może nawet współpracą w zakresie ich produkcji i sprzedaży, tak jak ma to miejsce w wypadku myśliwców JF-17 Thunder.

Wybór rosyjskich maszyn, choć jeszcze nie przesądzony, może wskazywać na nieco większe aspiracje Islamabadu w zakresie sprzętu. Obok relatywnie tanich i prostych maszyn JF-17 planowany jest bowiem zakup maszyn o znacznie większych możliwościach. Może to być wyrazem nie tylko potrzeb, ale też rosnących ambicji tego kraju.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Tomek

  Orientuje sie ktos czym rozni sie (jesli wogole) wersja M od uzywanej przez rosyjskie sily powietrzne?

  1. obywatel

   Pewnie niedługo dowiemy się z pakistańskich forów internetowych (są bardzo dobre, dużo lepsze od polskich czy amerykańskich). Ale np. wcześniejsze wersje Flankerów eksportowanych za granicę miały np. o 15% mniejszy ciąg silnika od rosyjskich, gorsze systemy walki radioelektronicznej, datalinki w innych wersjach i radary pozbawione pewnych trybów pracy oraz uzbrojenie w wersji eksportowej.

  2. Urko

   Rosjanie używają wersji "M", ale podają że Mi-35 to praktycznie to samo co Mi-24B natomiast Mi-35M to Mi-24BM. Gdyby to traktować poważnie, to byłoby 5 podstawowych i od razu zauważalnych różnic między Mi-35 i Mi-35M: 1. 4-lufowy WKM 12,7mm / 2-lufowe działko 23mm; 2. Podwozie chowane / stałe. 3. Zmienione skrzydła - w nowych tylko po 2 węzły uzbrojenia. 4. W nowych 5 łopatowy wirnik z Mi-28 . 5. W nowych wirnik ogonowy typu "X" . To tak pobieżnie... Poza tym, wersja eksportowa dla Pakistanu zapewne dostanie jakiś kolejny nowy numerek i zostanie skonfigurowana pod odbiorcę i jego możliwości oraz wymagania.

  3. vvv

   Odmian mi-24 maz prawie tyle co odmian t-72

Reklama