Reklama

Siły zbrojne

Opozycja chce dymisji Antoniego Macierewicza

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

Premier Beata Szydło powinna zdymisjonować ministra obrony Antoniego Macierewicza, który wprowadza chaos i bałagan do resortu, podejmuje też niepokojące decyzje np. w kwestii Obrony Terytorialnej - oceniają politycy PO. 

"Przestrzegaliśmy przed zawieszeniem polskiego bezpieczeństwa narodowego na osobie, która wprowadza chaos, bałagan, która jest bardzo przeideologizowana w swojej działalności" - powiedział poseł PO Mariusz Witczak we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak ocenił, na każdym odcinku funkcjonowania Ministerstwa Obrony, mamy "zamieszanie", dlatego premier Szydło powinna zdymisjonować Macierewicza. Poseł PO stwierdził też, że Macierewicz jest według badań opinii publicznej, najgorzej ocenianym ministrem gabinetu premier Szydło.

Rzecznik Platformy Jan Grabiec przekonywał, że minister obrony narodowej, szczególnie w czasach, gdy "wojna stoi u wrót Europy", nie powinien podejmować "niepokojących decyzji", a za taką uznał kwestię powołania Obrony Terytorialnej. 

"Wojska Obrony Terytorialnej, specjalny rodzaj wojsk, który jest tworzony przez ministra Macierewicza, ma zgodnie z informacjami medialnymi podlegać bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. To niezwykła i nie występująca dotychczas sytuacja, ponieważ wszystkie rodzaje wojsk podlegają Sztabowi Generalnemu i polskim generałom, którzy w ramach Sztabu, decydują o użyciu wojsk" - powiedział Grabiec. 

Jak ocenił, Obrona Terytorialna ma stanowić "prywatne wojsko ministra Macierewicza". "Jeśli taka koncepcja wojsk jest realizowana, to są to swoiste +zielone ludziki+, podlegające bezpośrednio ministrowi obrony narodowej, wyjęte ze struktur dowodzenia polską armią" - podkreślił Grabiec. 

MON chce, by Obrona Terytorialna Kraju stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona Terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad.

W ubiegłym tygodniu resort obrony poinformował, że szef MON wyznaczył płk. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. "Rzeczpospolita" napisała we wtorek, że minister obrony zdecydował, iż Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednostką organizacyjną podporządkowaną bezpośrednio jemu. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama