Reklama

Siły zbrojne

Odessa szykuje się na obronę. Cywilne statki pod ostrzałem

Fot. Головнокомандувач ЗС України via Facebook

Siły Zbrojne Ukrainy szykują Odessę do obrony przed wojskami inwazyjnymi. W tym celu trwa minowanie wybrzeża Morza Czarnego, w obawie przed desantem morskim. Z kolei strony niepowiązane z konfliktem informują o przypadkowym ostrzale statków handlowych pływających pod banderą Mołdawii i Panamy.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Ukraiński Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny poinformował na oficjalnym koncie Facebook o niebezpiecznym incydencie, który miał miejsce w piątek na Morzu Czarnym, nieopodal wód terytorialnych Ukrainy (12 mil od wybrzeża). Bunkrowiec płynący pod mołdawską banderą (wbrew wcześniejszym doniesieniom o rumuńskiej) został trafiony pociskiem rakietowym, powodując znaczące uszkodzenia w nadbudówce. Dwóch marynarzy zostało ciężko rannych.

Czytaj też

Drugi piątkowy ostrzał dotyczył statku Namura Queen. Pływał on pod panamską banderą. Masowiec zapalił się w porcie po tym, jak został rażonym pociskiem.

Reklama

W ciągu ostatnich 24 godzin jest to trzeci przypadkowy ostrzał dokonany względem statku niezwiązanego z żadną ze stron. W dniu wczorajszym turecki masowiec Yasa Jupiter również został trafiony w okolicy odeskiego portu.

Zbrojne Siły Ukrainy przygotowują również nadmorską Odessę do obrony. Jednym z takich działań jest minowanie plaży przy pomocy ustawiaczy min GMZ-1. Celem tego działania byłoby zatrzymanie wszelkiego desantu morskiego, jaki potencjalnie byłby spodziewany. Najprawdopodobniej należy spodziewać się, że w mieście trwają inne przygotowania do obrony.

Czytaj też

W pierwszych godzinach zmasowanej inwazji Rosjanie przy pomocy artylerii rakietowej prowadzili ostrzał miasta.

Komentarze (5)

 1. Osama bin Laden

  @Valdore no kurczę popatrz na mapę gdzie Wyspa Żmijowa, gdzie Odessa a gdzie Mariupol.

  1. Valdore

   @Osama, własnie dzis Rosjanei dokonali desantu morskiego pod Mariupolem wiec pierwsza wpadka. Po drugie co ma Wyspa Weży gdie Rosyjscy zbrodniarze zmasakrowaqli cywilów i 13 pograniczników ogniem z KRAŻOWNIKA RAKIETOWEGO z Ropuchami.

  2. Ech

   Co za bajki. Nigdy nie oduczysz się kłamstw. Do szkoły. Pograniczcycy to nie osoby cywilne. Mieli opcje się poddać nie chcieli choć i tak ponoc są jednak w niewoli. Nie kłam za dużo

 2. Monkey

  Ostrzał statków handlowy był tak samo "przypadkowy" jak inwazja na Ukrainę. Bo niby nie dali Rosji wyboru...

 3. Ziuta

  czy Rosja będzie przeprowadzać ludobójstwo w Odessie tak jak teraz w Kijowie niszcząć cywilne obiekty, mordując kobiety i dzieci ostrzałami rakietowymi? Bo chyba dowódcy rosyjscy zdają sobie sprawę, że właśnie w Kijowie popełniają ludobójstwo.

  1. Valdore

   Ziuta, a myslisz ze tych bandytów to obchodzi? Udowodnili juz w Syrii i Czeczenii żę mają to gdzieś, ba celowo atakuja cywilów ip popełniaja masowe mordy.

  2. Chyżwar

   A masz jakieś wątpliwości? Już niby "przypadkowo" ostrzelali cywilne statki mimo, że one nie były ukraińskie.

  3. T72b3

   Oni idą po morderców z domu związków zawodowych w Odessie i dlatego ukronaziole i inne banderowski śmierdzące bydlo ma pelne gacie i nie wiedzą gdzie spiepszac Mam nadzieję że Rosjanie wyślą ich wszystkich co do jednego do ich idola tam gdzie ich miejsce o WOŁYNIU zawsze będziemy pamiętać bez względu na czas

 4. Antex

  mam nadzieję że Neptuny okażą się skuteczne ...

  1. Chyżwar

   A mnie szkoda, że Ukraińcy nie mają okrętów podwodnych. Ruski krążownik na dnie to byłoby coś bardzo, ale to bardzo miłego.

 5. Greedo

  Mam nadzieję , że Ukraińcy dobrze ukryli rakiety przeciwokrętowe, bo desanowe ropuchy wcześniej czy później pojawią się w okolicy Oddesy.

  1. Valdore

   Już się pojawiły ale pod Mariupolem.

  2. Valdore

   Już się pojawiły ale pod Mariupolem.