Reklama

Siły zbrojne

Obsługa Humvee w komiksach i filmach po ukraińsku

Fot. Іван Мельник

Wraz z dostarczanym Ukrainie sprzętem wojskowym pojawiają się problemy z szybkim szkoleniem żołnierzy w jego obsłudze, konserwacji, prostych naprawach. Dlatego sięgnięto po sprawdzone, choć nieco niekonwencjonalne rozwiązania. Są to krótkie komiksy oraz filmy które można szybko pobrać z Internetu i np. rozwiązać problem wymiany akumulatora czy czyszczenia filtrów paliwa.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Komiksy to rozwiązanie sprawdzone i stosowane przez US Army. Dzięki lekkiej, skrótowej formie i zabawnym ilustracjom, choć może się to komuś wydawać infantylne, żołnierze poznają podstawowe kwestie związane z obsługą sprzętu. W tym wypadku chodzi o pojazdy terenowe HMMWV, które w pewnych kwestiach mogą stanowić wyzwanie. Znajdują się one w dużej liczbie w jednostkach Sił Zbrojnych Ukrainy i stąd decyzja o przetłumaczeniu na język ukraiński materiałów z magazynu American Journal of Preventive Maintenance, który jak nazwa wskazuje zajmuje się obsługą sprzętu.

HMMWV
Tytuł tego komiksu mówi wszystko: "Zdrowy rozsadek za kierownicą".
Fot. Іван Мельник

Są to krótkie ilustrowane instrukcje dotyczące najczęściej występujących problemów czy awarii, ale też prowadzenia pojazdu czy rzeczy tak prozaicznych jak wymiana akumulatora czy oleju. Wszystkie one pozwalają w szybki i łatwy do przyswojenia sposób przyswoić wiedzę. Jest tam również wiele porad z zakresu bezpieczeństwa, również podanych w żartobliwej formie. Doświadczenie pokazuje, że taka metoda pozwala skutecznie zapamiętać nowe informacje.

Czytaj też

Ale zapotrzebowanie jest również na pomoc w bardziej wymagających sytuacjach. Z pomocą tym razem przychodzi kanał na platformie YouTube o wiele mówiącej nazwie HMMWV UA. Doświadczeni mechanicy pokazują tam jak poradzić sobie z naprawą hamulców i wymianą klocków oraz wymianą wkładki koła w HMMWV. Są to pierwsze dwa nagrania na tym kanale, ale w najbliższym czasie mają pojawić się następne.

YouTube cover video

Również, jeśli chodzi o komiksy, systematycznie do Internetu trafiają nowe, które są powszechnie dostępne . Tego typu, wydawałoby się mało poważne działania, mogą mieć bardzo pozytywny wpływa na bezpieczeństwo i poziom obsługi. Może warto rozważyć podobne rozwiązania w zakresie polskiego sprzętu wojskowego? Sprawdzone wzorce warto kopiować. Szczególnie w sytuacji, gdy MON planuje znacznie zwiększyć liczebność sił zbrojnych. Nowoczesne rozwiązania mogą znacznie podnieść skuteczność szkolenia i wyeliminować wiele problemów.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. michmu

  Private SNAFU strikes back :)

 2. Chinol

  Moim zdaniem jesli juz brac sie za szczegolwe analizy Ukrainy - to duzo lepszey temat jest np Politka Ukrainskich gruo Nacjonastycznych. Oczywiscie rozumiem ze jest nie chce do tego temtu by nie wspierac Rosyjskiej NArracji o Nazistach. Ale to tym bardziej mozna temat zbadac (poglady dowodcow, cele, podejscie do sprawy Polski) jakby nie zaleznie. To tak jak np Naraacja Rosyjska wykozrstwala sprawe Katalonii by pokazac problemy w UE. Co nei znaczy ze nie nalezy samemu badac - i sie zastanowic o co chdzi w Katolnii. Akurat co do Ukrainy jest mnustwo ciekawych tematow.

  1. Adam S.

   Samochody Humvee kojarzą Ci się z ukraińskim nacjonalizmem? I z katalońskim separatyzmem sponsorowanym przez Moskwę? Weź się trolu trochę postaraj i korzystaj z autokorekty, bo robisz "mnustwo" błędów.

  2. Chinol

   Rusmongol i GP - Wy sie znacie - jaka polityke propnuje dowodca Azowa po wygranej wojnie wzgedem LGBt i co mowi o np Przemyslu. Przeciez nie bede za was roboty odwalal - skoro wy sie znacie.