Reklama

Siły zbrojne

Nowy wiceszef SWW. Płk Banaszek za płk. Szczęśniaka

Szef SWW gen. bryg. Andrzej Kowalski (z lewej) i szef SKW Maciej Materka. Fot. Defence24.pl
Szef SWW gen. bryg. Andrzej Kowalski (z lewej) i szef SKW Maciej Materka. Fot. Defence24.pl

Płk Krzysztof Banaszek będzie nowym zastępcą szefa Służby Wywiadu Wojskowego. W piątek jego kandydaturę, na wniosek ministra obrony, pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Banaszek zajmie miejsce płk. Eugeniusza Szczęśniaka, który odszedł w maju.

Jak poinformował szef sejmowej speckomisji Marek Opioła (PiS), opinia dotycząca nowego wiceszefa SWW została przyjęta jednomyślnie. – Płk Banaszek to wieloletni funkcjonariusz służb specjalnych. Zaczynał swoją karierę w Urzędzie Ochrony Państwa w 1994 r. Później przeszedł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował w wielu pionach łącznie z Centrum Antyterrorystycznym. W Służbie Wywiadu Wojskowego jest od roku 2017 – powiedział Opioła w rozmowie z Defence24.pl.

Zgodnie z prawem zastępców szefa SWW, a także Służby Kontrwywiadu Wojskowego, powołuje i odwołuje minister obrony na wniosek szefa danej służby i po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinia komisji nie jest dla ministra wiążąca.

Gdy wszystkie procedury związane z nominacją dla płk. Banaszka zostaną dopełnione, szef SWW znów będzie miał dwóch zastępców. W maju ze stanowiskiem pożegnał się dotychczasowy wiceszef SWW płk Eugeniusz Szczęśniak. Opioła informował wówczas, że Szczęśniak został odwołany, bo wykonał zadanie, które przed nim postawiono.

To jedyna zmiana w kierownictwie SWW od czasu objęcia teki ministra obrony przez Mariusza Błaszczaka. W styczniu zastąpił on zdymisjonowanego Antoniego Macierewicza. W krótkim czasie nastąpiły wówczas zmiany w kierownictwie Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jej szef Piotr Bączek, bliski współpracownik Macierewicza, odszedł jeszcze w styczniu. W lutym stanowisko stracił jeden z zastępców Bączka płk Tomasz Grudziński. Szefem SKW jest od stycznia Maciej Materka. W lutym jego zastępcami zostali płk Maciej Szpanowski i płk Robert Mucha. Ponadto, na stanowisku wiceszefa SKW pozostał ppłk Marek Utracki.

Szefem SWW jest gen. bryg. Andrzej Kowalski. Pełnił on obowiązki szefa Służby od połowy listopada 2015 r., kiedy został sformowany rząd PiS. Trzy miesiące później Kowalski został formalnie pełnoprawnym szefem SWW. W listopadzie 2016 r. odebrał awans do stopnia generała brygady.

Od wiosny 2017 r. zastępcą szefa SWW jest płk Agata Mazur.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gdzie tu sens

    Jak dla mnie jawność nazwisk i wizerunki oficerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa posunięta jest za daleko. Niektóre kraje chronią te dane . Jawność?. Nie, głupota i nieodpowiedzialność!.

Reklama