Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca suwalskich przeciwpancerniaków

Przekazanie sztandaru pułku. Fot. Służba prasowa 14 Pułku Przeciwpancernego/14pppanc.wp.mil.pl
Przekazanie sztandaru pułku. Fot. Służba prasowa 14 Pułku Przeciwpancernego/14pppanc.wp.mil.pl

Jak informuje służba prasowa jednostki, 2 marca br. się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 14 suwalskiego pułku artylerii przeciwpancernej im. Józefa Piłsudskiego.

Pełniący obowiązki dowódcy mjr Dariusz Kropiewniecki przekazał dowodzenie pułkiem płk. Ireneuszowi Królowi. Uroczystość odbyła się w obecności Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii DG RSZ – płk. Zenona Wiśniewskiego, dowódców, szefów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych.

image
Przekazanie sztandaru pułku. Fot. Służba prasowa 14 Pułku Przeciwpancernego/14pppanc.wp.mil.pl 

Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku płk. Zenonowi Wiśniewskiemu przez dowódcę uroczystości o gotowości pododdziałów do Uroczystego Apelu. Następnie podniesiono na maszt flagę państwową oraz odśpiewano Hymn Państwowy. Po odczytaniu decyzji o wyznaczeniu dowódcy Jednostki Wojskowej odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru 14 pułku przeciwpancernego oraz złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy. Zdający obowiązki dowódcy pułku w swoim wystąpieniu podkreślił, iż dowodzenie suwalską jednostką było ważnym etapem służby oraz cennym doświadczeniem.

image
Przekazanie sztandaru pułku. Fot. Służba prasowa 14 Pułku Przeciwpancernego/14pppanc.wp.mil.pl

Przez 5 miesięcy istnienia pułk wyposażony został w nowoczesne uzbrojenie, modernizowana jest infrastruktura oraz trwa procedura budowy strzelnicy garnizonowej. Płk Ireneusz Król podziękował dotychczasowemu dowódcy oraz zaznaczył, że pułk jest na początku drogi rozwoju, ukompletowania stanem osobowym, a w szczególności nowym uzbrojeniem. Obecnie pułk będzie realizował zadania szkoleniowe w aspekcie narodowym i międzynarodowym. Priorytetem będzie zabezpieczenie międzynarodowego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20. 

image
Fot. Służba prasowa 14 Pułku Przeciwpancernego/14pppanc.wp.mil.pl

14 pułk artylerii pancernej jest od 2019 roku formowany na bazie istniejącego wcześniej 14 dywizjonu artylerii przeciwpancernej. Żołnierze tej jednostki otrzymali pociski na wyposażenie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych typu Spike-LR i odbyli już pierwsze strzelania. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Tadziu

  Huta Norblina w Warszawie juz nie produkuje drutu Malutka nie poleci

 2. Leopardzik

  Pluton popradow stoi w gotowości bojowej, bwp z malutką w odwodzie strategicznym

 3. Zniesmaczony

  "Przez 5 m-cy pułk został wyposażony w nowoczesne uzbrojenie"?? Mam nadzieję, że to tylko fantazja autora to stwierdzenie. Bo żaden szanujący się żołnierz nie pozwoliłby sobie przecież na takie karkołomne banialuk!! Ppk, które trzeba zdjąć ze środka transportu, pod ogniem wroga zmontować do kupy, odpalić jeden pocisk i zginąć?? To nawet nie jest idiotyczne. To katastrofa. Od lat w Polsce produkujemy jakieś pojazdy, a od ponad 15 lat produkujemy Spike. I NIKT, dotąd nie zamontował ani jednej sztuki na żadnym pojeździe??? MON analizuje? Przez ponad 10 lat kolejni ministrowie ON najzwyczajniej kłamali deklarując, że toczą się prace integracyjne Spike z wieżami Hitfist!!! Więc C O do tej pory robili, skoro w zeszłym roku wreszcie potwierdzono, że żadnej integracji na Hitfistach NIE będzie?? ?? Człowiek honoru, oficer, to popełniłby samobójstwo po takich wstydliwych wyczynach!! Ludzie pluli by mu pod nogi! A tu proszę, był minister Klich, był minister Siemoniak, był minister Macierewicz, jest minister Błaszczak. Minęło 15 lat odkąd pierwsze Spike trafiły do wojska. Zapytam, K T O w ministerstwie tak skutecznie BLOKUJE wyposażenie WP w jakiekolwiek pojazdy z rakietami ppanc?? I zapytam K T O ma władze nad ministrami ON? Uważam też że wybór akurat gąsienicowego podwozia niszczyciela, to jest najgorszy z możliwych wariantów na teraz. Spike nie ma obecnie żadnej mobilności. Wożenie go "spajkobusem" to najtandetniejsze ze wszystkich na świecie rozwiązań. I...wybrane przez nasz MON!! Dlaczego, nie zainstalowano ich na quadach, pick-upach, Wirusach, pojazdach choćby z Kutna? Przecież to będą groszowe wydatki!! Czemu nie kupiono np. w trybie pilnym choćby ze 40 szt " jakichś" pojazdów typu Eagle, Hawkeye, itp. Po prostu decyzją ministra MON?? Tylko latami "bije się pianę"?? Czemu nikt nigdy nikogo nie ROZLICZYŁ w MON za nieskuteczne działanie zakupowe?? Czy, za przeproszeniem ministrowie MON są bezsilni, bezmyślni, ubezwłasnowolnieni przez jakieś mroczne siły, że nie są w stanie podjąć prostych decyzji?? Kim są zatem tzw ministrowie?? Bezwolnymi, pustogłowymi marionetkami na wietrze?? "Nowoczesne uzbrojenie" obsługiwane wyłącznie na piechotę jak 100 lat temu nad Marną i pod Verdun?? Przerażająca degrengolada struktur dowodzenia, beznadziejne nieudacznictwo służb zakupowych, skandaliczna bezkarność sprawców zacofania i faktycznej bezbronności naszego wojska. Aha, minister wręczył awanse na nowych generałów. Tragiczna farsa, z tragikomiczną puenta. Wojsko nie ma nowego przętu, ale ma nowych generałów.

 4. Suwalki Malki

  14 suwalska to taki MALUTKI pulk HAHAHAHA

  1. lao kung

   ze nie moga im kupic hillux-ow i zaladowac jevelin na pake. koszt-efekt byl by dobry i dalo by sie to zorganizowac w sensownym czasie. ale ktos sie uparl na drogi niszczyciel czouguf na gasiennicach...

  2. tut

   Potem te hilluxsy można rzekazać WOT. Ale takie myślenie nigdy w wojsku nie było zbyt mocne. I niech mają sobie te gąsienicowe.

 5. Lord Godar

  Zmiana dowódcy tuż przed samymi ćwiczeniami Defender 20 ?

  1. Ustawiator

   Kolega ma rację Stary wstydził się pokazywać uzbrojenie pulku

 6. ja

  z majora na polkownika to chyba znaczy ze chca jednoskte rozbudowywac?

Reklama