Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Odchodzący płk Tomasz Jatczak (z lewej), fot. 32. BLT
Odchodzący płk Tomasz Jatczak (z lewej), fot. 32. BLT

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyła się w poniedziałek uroczystość przekazania obowiązków dowódcy płk. pil. Piotrowi Ostrouchowi, który przejął stanowisko po płk. pil. Tomaszu Jatczaku, wyznaczonym na zastępcę dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Jak podkreślił podczas uroczystości dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pilot Ireneusz Nowak, zmiana na stanowisku dowódcy stanowi jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej jednostki wojskowej.

Ta zmiana jest tym ważniejsza, że 32. Baza Lotnictwa taktycznego jest jedną z kluczowych jednostek, nie tylko jeśli chodzi o siły powietrzne, ale o całe Wojsko Polskie. (...) Stanowisko dowódcy bazy lotniczej w obecnym systemie i strukturach wojskowych to jedna z najbardziej odpowiedzialnych i wymagających funkcji. Odchodzący płk Jatczak zdał ten egzamin wzorowo.

gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak

Przypominał też, że płk Jatczak doprowadził do końca remont lotniska w Łasku, obejmujący m.in. przedłużenie pasa i budowę nowej infrastruktury. Rozpoczął też przygotowania do nowego wyzwania, jakie stanie przed 32. BLT, która w ciągu kilku najbliższych lat ma stać się bazą dla samolotów F-35.

Trzy lata spędzone na stanowisku dowódcy to był bardzo ciekawy i wymagający czas. Odchodząc, mam satysfakcję, że zostawiam jednostkę w dobrych rękach.

płk Tomasz Jatczak
Reklama
Reklama

Z kolei nowy dowódca płk Ostrouch to - jak mówił gen. Nowak - oficer wszechstronnie doświadczony, związany z jednostką w Łasku, który już wcześniej pełnił funkcje dowódcze.

Postaram się podtrzymać wysokie standardy zarządzania bazą, jakie nakreślił płk Jatczak. Pracowałem na wielu jednostkach, ale objęcie dowództwa 32. BLT to wyzwanie i poświęcenie - to etap spełnienia kariery lotniczej i podsumowanie wielu lat służby.

płk pil. Piotr Ostrouch 

Jak dodał, jego głównym zadaniem w ciągu najbliższych trzech lat będzie przygotowanie infrastruktury do stacjonowania samolotów wielozadaniowych F-35. Pełnią one nie tylko funkcję myśliwców, ale przede wszystkim centrów dowodzenia, zbierających i przetwarzających dane, z których będą korzystać zarówno inne rodzaje sił zbrojnych, jak i cały system bezpieczeństwa, np. obrony przeciwlotniczej. Według gen. Nowaka pierwsze samoloty F-35 wylądują w bazie w Łasku w styczniu 2026 r.

Baza w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek Wojska Polskiego, biorących udział w międzynarodowych ćwiczeniach w Europie i świecie. Od 2008 r. posiada wielozadaniowe samoloty F-16; od 2026 r. Łask ma być też miejscem stacjonowania pierwszej eskadry F-35.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama