Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Płk Tomasz Jatczak (po lewej)
Płk Tomasz Jatczak (po lewej)
Autor. 32. BLT

Pułkownik Tomasz Jatczak zostanie z dniem 1 lutego dowódcą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Minister Obrony Narodowej wyznaczając go na to stanowisko zlikwiduje wakat w tej jednostce.

Reklama

Płk pil. Tomasz Jatczak od 5 lipca ubiegłego roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Uprzednio, w latach 2018-2021 był dowódcą 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, doprowadzając m.in. do rozbudowy infrastruktury, tak aby była gotowa do przyjęcia myśliwców F-35. Wcześniej pełnił rolę dowódcy grupy działań lotniczych owej bazy. Zawodową służbę wojskową rozpoczynał w 9. pułku lotnictwa myśliwskiego, po kilku latach przeszedł do Mińska Mazowieckiego, a w następstwie do wspomnianego już Łasku, z którym przez wiele lat był związany. Dowodził pierwszą zmianą PKW OIR Kuwejt (w ramach NATOwskiej operacji „Inherent Resolve”).

Reklama

Czytaj też

Reklama

2 SLT podkreśla, że płk Jatczak był zakwalifikowany do pierwszej grupy pilotów przeszkalanych w Polsce na samolot F-16. Kurs ten został ukończony dwa lata później. Pilotował maszyny takie jak MiG-21, MiG-29, F-16, TS-11, spędzając w powietrzu sumarycznie 2440 godzin, z czego ponad połowę na Jastrzębiach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej. Kończył także studia podyplomowe na amerykańskiej Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tani35

  Ja do tej fotki. Ale bez podtekstu politycznego. Na tej fotce amerycki oficer ma czapkę polową . Mnie szkoda tych czapek byly wygodne. Berecik nosiłem w Krakowie był wkurzający.

 2. Ech

  Pewnie przyszły generał. Dobrze że ma doswdczenie na sprzęcie i amerykańskim i rosyjskim

  1. Monkey

   @Ech: Dokładnie, szczególnie że rosyjski/radziecki sprzęt jeszcze przez conajmniej kilka lat u nas będzie w użyciu.

Reklama