Reklama

Siły zbrojne

Nowoczesne technologie do wojskowych operacji pod ziemią

fot. U.S. Army
fot. U.S. Army

Działania asymetryczne prowadzone pod ziemią są coraz częstszym zjawiskiem na współczesnym polu walki.  Starcia pomiędzy Izraelem a palestyńskimi organizacjami terrorystycznymi podkreślają rosnące zapotrzebowanie na technologie, które mają usprawnić prowadzenie operacji pod ziemią.

Armia Stanów Zjednoczonych dostrzegła potrzebę rozszerzenia potencjału wojsk do operowania także w środowisku podziemnym, między innymi w związku z ich możliwością ich wykorzystania przez organizacje terrorystyczne. Rodzimy przemysł zbrojeniowy ma poszukiwać rozwiązań w obszarze poprawy mobilności żołnierzy pod ziemią z wykorzystaniem maszyn bezzałogowych. Działanie robotów pod ziemią stanowi spore wyzwanie, ze względu na problem ze skuteczną orientacją w przestrzeni. Kolejną kwestią wymagającą rozwiązania jest bezprzewodowa komunikacja z robotem, a także jego namierzania bez wykorzystania sygnału GPS w ograniczonej przestrzeni często uniemożliwiającej zdalną łączność.

Receptą na przedstawione problemy zdaje się być wykorzystanie robotów posiadających całą gamę niezbędnych czujników (m.in. sonary, czy skanery laserowe), które pozwolą na utrzymanie świadomości sytuacyjnej i kontrolę kierunkową maszyny. Jednak zaimplementowanie tych funkcji do istniejących już robotów okazuje się być skomplikowane ze względu na konieczność ich zamontowania w niewielkich urządzeniach. Do tego należy również wziąć pod uwagę systemy, które zapewnią łączność pod ziemią.

O tym, jak istotne jest rozwijanie technologii do działań pod ziemią przekonali się izraelscy żołnierze, którzy są atakowani przez Palestyńczyków właśnie spod ziemi. Tym samym umiejętność wykrywania tuneli stała się stosunkowo pilną potrzebą. Izraelska armia testuje wiele technologii opartych m.in. na czujnikach sejsmicznych pomagających wykryć wydrążone tunele.

Analogiczne prace prowadzą amerykańskie siły zbrojne we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dotychczasowe badania pozwoliły zwiększyć możliwości wykrywania podziemnej aktywności z wykorzystaniem kombinacji wielu czujników. Jednak dopiero inżynierom z Georgia Tech udało się stworzyć urządzenie wyposażone w zestaw czujników elektromagnetycznych i sejsmicznych w pełni zdolne do wykrywania płytkich tuneli. Obecnie amerykańska armia testuje bezzałogowe pojazdy przeznaczone do pracy pod ziemią, które są w stanie zapewnić pełną łączność radiową oraz przemieszczać się z wykorzystaniem teledetekcji.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Mirosław Znamirowski

  Ciekawe na ile skuteczne jest to wyposażenie. Bo podczas wojny w Wietnamie większość "wynalazków" stworzonych przez inżynierów z USA do walki w tunelach dystryktu Cu Chi okazywała się kompletnie bezużyteczna. A jedyne co się liczyło w działaniach tzw. "Szczurów Tunelowych" to motywacja i wyszkolenie żołnierzy.

  1. Technik EOD

   Zapomnij o Wietnamie. W czasach obecnych gdzie nowinki techniki i wiedzę każdy może zdobyć przez internet przewagę zyskuje się po przez połączenie wyszkolenia żołnierzy z najlepszą techniką wojskową nie dostępną dla każdego (a zwłaszcza dla przeciwnika).

 2. sak

  CIEKAWE CZY RUSCY W KALININGRADZIE NIE KOPIĄ TAKICH TUNELI , ABY BEZINWAZYJNIE WPROWADZAĆ "ZIELONE LUDZIKI" NA TEREN POLSKI CZY LITWY ???????? WARTO SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ !!!!!!!!! TAKI PRZERZUT WOJSK JEST ŁATWY DO UKRYCIA I WYKRYCIA ZNACZNIE BARDZIEJ NIŻ KLASYCZNY DESANT POWIETRZNY CZY MORSKI !!!!!!!!!

 3. Oj

  Gwałtów i mordów niewinnych kobiet, dzieci ciąg dalszy!!!! BRAWO " wspaniały demokratyczny świecie" wspieraj nadal zbrodnicze hordy ...-)

  1. Scrapp

   Lecz się. To, że Strefa Gazy jest miejscem walk to wina Hamasu, a nie Izraela. Jeśli bojownicy islamski używają cywilów jako żywych tarcz, to nic nie można poradzić. Tak samo postępują rosyjscy terroryści na Ukrainie. Izrael ostrzega różnymi sposobami ludność cywilna o atakach. Bezczelna ruska propaganda

  2. WDeath

   Nic mnie tak nie kręci jak polityczno-ideologiczny komentarz pod artykułem o technice i sposobie prowadzenia walki...

  3. Marcin

   Nigdy nie zrozumiem, czemu widok czegokolwiek związanego z wojskiem od razu przywodzi pewnym ludziom na myśl zamordowane kobiety i dzieci. Freud miałby tu pole do popisu...

Reklama