Reklama

Siły zbrojne

Nowe wyzwania kompanii manewrowej - żołnierze kompanii manewrowej po przemieszczeniu do Camp Bondsteel rozpoczęli kolejny etap działań.

Przemieszczenie z GATE-1 znajdującego się na północy Kosowa do Camp Bondsteel - fot. kpt. R.Wałecki/st. szer. Ł.Sujka
Przemieszczenie z GATE-1 znajdującego się na północy Kosowa do Camp Bondsteel - fot. kpt. R.Wałecki/st. szer. Ł.Sujka

Przemieszczenie z GATE-1 znajdującego się na północy Kosowa do Camp Bondsteel miało miejsce na początku stycznia.Jednym z pierwszych zadań kompanii po powrocie do bazy był udział w operacji pk: „Canyon Way” podczas której wspólnie z kompanią amerykańską, niemiecką oraz plutonem marokańskim realizowała zadania związane z odblokowaniem dróg w celu umożliwienia swobody poruszania się (Freedom of Movement). Ponadto zgodnie z rozkazami dowódcy Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód (MNGB–E) kompania realizuje działalność patrolową wzdłuż granicy wschodniej, wzmocnienie ochrony bazy (Force Protection) a także utrzymuje w ciągłej gotowości siły szybkiego reagowania QRF (Quick Reaction Forces).

Kompania manewrowa XXVII zmiany PKW KFOR pod względem operacyjnym podlega bezpośrednio pod dowódcę Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód (MNGB-E) płk Waymana Storey III. Dowódca spotkał się z żołnierzami kompanii na podsumowaniu postawionych i wykonanych zadań. Spotkanie miało miejsce na Sali Medal of Honor w Camp Bondsteel. Płk Storey podziękował żołnierzom za właściwe wykonywanie obowiązków na GATE-1 oraz działania w rejonie misji. „Polscy żołnierze charakteryzują się dużym skupieniem w czasie wykonywania zadań dzięki temu mam pewność że będą one realizowane na najwyższym poziomie” – podsumował dowódca MNGB-E. Dowodem profesjonalizmu polskiej kompanii była szybka reakcja na niezastosowanie się przez osoby postronne do przepisów ochrony bazy na obszarze GATE-1. Polscy żołnierze wykazali się sprawnością i dynamiką działania za co dowódca MNGB – E wyróżnił dowódcę kompanii manewrowej oraz żołnierzy biorących bezpośredni udział w akcji dyplomami oraz pamiątkowymi monetami.

kpt. Paulina Oleśków-Dąbska
Reklama

Komentarze

    Reklama