Reklama

Siły zbrojne

Nowe mundury tropikalne dla wojska

Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ

3. Baza Regionalna rozpoczęła postępowanie przetargowe na pozyskanie dla wojska nowych kompletów mundurowych. Planowane jest kupno tropikalnego munduru polowego, koszulobluzy pod kamizelkę ochronną oraz koszulobluzy pod kamizelkę ochronną w kamuflażu pustynnym.

Przetarg prowadzony jest w ramach trzech oddzielnych zadań. Pierwsze z nich dotyczy pozyskania 2000 sztuk (w ramach opcji dodatkowe tys. sztuk) mundurów polowych tropikalnych zgodnych z Wojskową Dokumentacją Techniczno-Technologiczną - WDTT 124T/MON. W drugim i trzecim zadaniu wojsko planuje pozyskać kolejno 3000 sztuk (w ramach opcji dodatkowe 1,5 tys.) koszulobluz pod kamizelkę ochronną oraz 3000 sztuk w kamuflażu pustynnym (z opcją na 1,5 tys. sztuk). Muszą one spełniać Wymagania Techniczno-Użytkowe opracowane przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej nr 7/WOBWSM.

Wszystkie zamawiane elementy umundurowania muszą być fabrycznie nowe i pochodzić z bieżącej produkcji z 2020 r. Powinny też spełniać wymagania jakościowe zawarte w PN-EN ISO 9001:2015 i AQAP 2110 wydanie D wersja 1.

Przetarg prowadzony będzie w procedurze ograniczonej, przewidywana liczba podmiotów dopuszczonych do udziału w dalszej części postępowania ma być nie większa niż pięć. Następnie zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie najkorzystniejszej ekonomicznie oferty z uwzględnionym kryterium: cena (waga 60), termin wykonania zamówienia (waga 20) oraz gwarancja (waga 20). Oferty mogą być składane do 14 lipca 2020 roku.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Henryk

  Globalne ocieplenie?

 2. Zmechu 12

  Chłopaki mówią że brak im białych czapek zeby odróżnić sie od Izraela

 3. Stalker

  Szykuje się jakaś wojenka w tropikach, rozkazy z USA już przyszły zapewne, zrobiona lista tzw ochotników?

 4. sża

  Wybieramy się do Libii, czy do Iranu?

  1. dóóómny s polski

   do bratniej Bułgarii na wakacje z FWP (starsi wiedzą o co chodzi)

  2. Zorro

   Do Izraela

 5. Wypalony

  Za to właściciele taktycznych kałdunów z OT posuwają w nowym szpeju, a żołnierze z jednostek operacyjnych chodzą w podartych mundurach, dziurawych butach i pasoszelkach, niedługo wrócą stalowe hełmy bo kevlary "nie przechodzą legalizacji". To samo kamizelki z wkładami balistycznymi. Nie wspominają o grubszym sprzęcie - legendarne STAR-y 266. Dowódcy JW muszą się tłumaczyć dlaczego 40-letnie pojazdy do których nie ma części - a jak już są to niskiej jakości albo niepasujące - są niesprawne.

 6. Nikt

  To wychodzi na to że dowódctwo planuje oprzeć obronę o pustynię Błędowską

  1. Hektor

   Ewentualnie prowadzić wojny najemnicze w zamorskich koloniach, nie polskich...

 7. Real01

  Niech najpierw wydadzą ludziom rzeczy te co są winni z paru lat... Inna sprawa że to wszystko co jest to chłam,dziadostwo i kpina. Pęka,łamie się,próje,rwie,przepuszcza wodę,nie oddycha (a ubranie to tylko czubek góry)itd... Z każdym rokiem coraz gorzej. Pamiętam czasy oryginalnych gor-texów,Kurczaków,plecaków Alpinus(nawet "JANY" były mocniejsze). Wytrzymywały dziesięciolecia bez specjalnej dbałości,a teraz po roku wszystko można do śmieci wywalić.DRAMAT

 8. dobryl

  Tak czytam komentarze i widzę, że co niektórzy zapomnieli chyba, że od listopada ubiegłego roku w ramach kontyngentu ONZ w Libanie jest nasz pododdział sformowany na bazie 12. Brygady Zmechanizowanej, a konkretnie jej 3. batalionu ze Stargardu. Chłopakom jak znalazł przydadzą się lżejsze ciuchy na upalne dni.

  1. Wojak

   A może tak się interesują że nie wiedzą.

 9. Wojak

  3 rok jak nie otrzymałem mundurów letnich, bo nie ma. 3 rok jak nie dostałem kamizelki, bo nie ma. Kupiłem za własną kasę. Dla liniowej nie trz ale dla WOT jest wszystko. Echchch. Niech się ogarną i w końcu wezmą projekt mapa. Kto tam tym wszystkim zarządza?

 10. rmarcin555

  Pytanie do fachowców/żołnierzy: jak wygląda jakość i funkcjonalność polskich mundurów i butów?

 11. Artur Goławski

  Aż się prosi o wprowadzenie do należności PZM i kupno krótkich spodenek.

  1. SamJo2020

   Ale kuloodpornych , inaczej sobie nie wyobrażam nosić zwykłych !!!

 12. Codybancks20

  Są jakieś firmy w Polsce które szyją tego typu odzież ? Czy tylko jedna ? Nie można wybrać sobie tej jednej jedynej najlepszej? No może wybierać z dwóch firm , żeby była konurencja ! To specyficzne ubiory i muszą być odpowiednio uszyte i materiały naturalne muszą być ! Odpowiednie kolory i gramatura ! Za komuny był jakiś instytut który badał te materiały i kroje dla wojska i innych służb !

 13. Luke

  Do Iranu za dwa lata sie szykujemy.

  1. Yaboni

   Właśnie to samo miałem napisać.

 14. Jolo

  Dramat po dwa lata wojsko nie dostaje mundurów należnych a tu nowe wzory to w jednostkach liniowych wydanie w optymalnie 2026

 15. Żołnierz

  Jezeli beda to mundury wyprodukowane przez Maskpol z tych samych materialow i w tym samym kroju co ich "najnowszy" wzor munduru to.....wspolczuje kolegom na misjach. Temperatury skoczyly w ostatnich dniach i okazalo sie ze "nowe" mundury letnie Maspolu to pulapka termiczna. Siateczkowe wstawki nic nie pomoga jezeli material jest "foliopodobny". A swoja droga to jacy zolnierze testowali nowy wzor i dlaczego zmieniono wz. 2010 na model gorszy?

  1. Zmechol

   To dobre pytania... - Sam donaszam wz. 2010, a ten nowy trzymam w szafie. Jest cholernie sztywny i niewygodny. Chętnie pobrałbym wz. 2010, ale nie wydają, bo nie, mimo że są w magazynie. Nowych też nie wydają, bo ponoć nie ma... Monowska logika.

  2. Logistyk

   Być może są szyte z materiałów chińskich, a ci opanowali produkcję materiałów z PETów czyli z plastikowych butelek po napojach. To dlatego mogą być "foliopodobne"

 16. Riko

  Zapewne jak wszystko będzie testowane przez elitarne spec jednostki WOT w czasie 16 dniowego szkolenia....

  1. zz

   Na pustyni Błędowskiej

 17. Tym wojsko nie powinno się zajmować...ludzie ...żołnierz kupuje ,daje fakturę i cześć

  1. mick8791

   Tiaaaa geniuszu, a potem każdy żołnierz ma inne umundurowanie...

 18. FR technologiczne imperium

  Zaraz głosiciele teorii spiskowych będą opowiadać niestworzone historię o tym jak to nasi żołnierze będą wysyłani ginąć na obcej ziemi, co ciekawe gdy tak samo giną Rosjanie w Syrii to uważają to za coś dobrego.

  1. Olo

   Orle, Rosjanie giną w Syrii bo zabezpieczają żywotne interesy FR (np. tematy gazowe). Polscy żołnierze nie mają czego szukać w terenie pustynnym. Chyba że guza...

  2. sża

   Tak się jakoś dziwnie składa, że Rosjan w Syrii mieszkańcy witają kwiatami, a naszych i innych w takim Afganistanie czy Iraku nikt kwiatami nie wita...

  3. Polak Patriota

   A co nas ruscy obchodzą?? niech giną a Polscy żołnierze powinni być w Polsce a nie latać po całym świecie po wojnach rozpętanych przez USA.I co my z tych wojen mamy?? Ameryka pompuje miliardy w uzbrojenie Izraela,Koreii Południowej i Ukrainy a my co dostajemy???

 19. Obywatel RP

  Znając życie to wyjdzie to samo co z tym mundurem dromader mapa.

 20. Niuniu

  Amerykanie opuszczają Afganistan, prowadzą rozmowy o opuszczeniu Iraka. To po co nam te mundury? Oni wyjdą a My nie? Czy może szykuje się wycieczka do Libii?

 21. Melex

  Klimat się ociepla...

 22. Afganczyk

  Zamist kupic od dostawców armi usa Inspektorat uzbrojenia kombinuje Najfajniejsza jest dokumentacja techniczna WDTT Warto zobaczyć

 23. Cat

  Globalne ocieplenie nadciąga szybciej niż myślałem

Reklama