Siły zbrojne

Nowe CV9030N dostarczone siłom Norwegii

CV9030N. Fot. BAE Systems.
CV9030N. Fot. BAE Systems.

BAE Systems dostarczyło armii norweskiej 12 nowych bojowych wozów piechoty CV9030N. Przekazane pojazdy stanowią pierwszą transzę spośród zamówionych ogółem 144 nowych i zmodernizowanych wozów CV90, jakie mają trafić do sił zbrojnych tego państwa.

Producent poinformował, że dostawa odbyła się zgodnie z harmonogramem, a pojazdy przekazano w Setermoen Military Camp w północnej Norwegii. Kontrakt na dostawę nowych i zmodernizowanych bojowych wozów piechoty CV90 podpisano w czerwcu 2012 r.

Zgodnie z umową producent przekaże siłom norweskim 41 nowych wozów i wykona głęboką modernizację 103 pojazdów CV9030N, które służą już w armii Norwegii. Pakiet modernizacyjny obejmuje zwiększone możliwości w zakresie obrony, przeżywalności, świadomości sytuacyjnej, rozpoznania oraz interoperacyjności.

144 nowe i zmodernizowane egzemplarze wozu CV9030N zostaną przekazane w pięciu konfiguracjach, łącznie Norwedzy otrzymają 74 bojowe wozy piechoty, 21 pojazdy rozpoznawcze, 15 maszyn dowodzenia, 16 inżynieryjnych, 16 wielozadaniowych oraz dwa wozy służące do nauki jazdy. 

W ramach współpracy przy produkcji i modernizacji pojazdów, BAE Systems współdziała z przedsiębiorstwami norweskimi, w tym Kongsberg Defence & Aerospace, Nammo Raufoss AS, CHSnor AS, Moelv i Ritek AS Levanger.

Więcej na temat pojazdów CV9030N można przeczytać w naszej relacji z MSPO 2015: Nowa generacja CV90 z Norwegii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.