Reklama

Siły zbrojne

US Army z najnowocześniejszymi Abramsami

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Rozpoczęły się dostawy do US Army pierwszych czołgów podstawowych M1 Abrams zmodernizowanych do najnowszego standardu M1A2SEP v3. Oznacza to start kolejnego etapu rozwoju floty amerykańskich Abramsów w celu ich dostosowania do ewoluujących wymagań współczesnego pola walki.

Informacje o tym przekazała oficjalne konto 3 Brygadowego Pancernego Zespołu Bojowego (ABCT) "Grey Wolf" 1 Dywizji Kawalerii "First Team". Pierwsze zmodernizowane Abramsy otrzymał 3 batalion 8 pułku kawalerii "War Horse". W dalszej kolejności planowane jest sukcesywne przezbrojenie całej jednostki, a następnie kolejnych ABCT w ramach prowadzonego obecnie programu modernizacji technicznej amerykańskiej armii.

Modernizacja tych czołgów realizowana jest w ramach kontraktów zawartych pomiędzy Departamentem Obrony USA, a koncernem General Dynamics Land Systems. Podpisana w końcu 2017 roku ramowa umowa zakłada modernizację łącznie 435 czołgów podstawowych M1 Abrams do standardu M1A2SEP v3 Abrams. To pozwoli na przezbrojenie w zmodernizowane wozy do pięciu brygad.

Do dziś zamówiono modernizację co najmniej 274 czołgów. Prace przy modernizacji tych maszyn, a także serwisie i remontach realizowane w zakładach Scranton w stanie Pensylwania, Tallahassee w stanie Floryda oraz Joint Systems Manufacturing Center w Limie w stanie Ohio, a realizacja obecnego zamówienia ma potrwać do 2021 roku.

W ramach modernizacji M1A2SEP v3 Abrams główny nacisk położono na poprawę poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej czołgu poprzez instalacje najnowszej wersji systemu ochrony przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (Counter Remote Control Improvised Explosive Device Electronic Warfare V3), a także zmodernizowany i wzmocniony pancerz właściwy w przedniej części wieży i kadłuba czołgu.

W ramach poprawy siły ognia oraz zwiększenia świadomości sytuacyjnej zainstalowano zmodernizowany system kierowania ogniem, który umożliwia prowadzenie ognia dwoma nowymi typami amunicji - odłamkowo-burzącymi XM1147 AMP i podkalibrowymi M829A4 AKE oraz zmodernizowane systemy obserwacyjno-celownicze IFLIR (Improved Forward-Looking Infrared to identify a target).

Poprawę mobilności osiągnięto dzięki instalacji zmodernizowanego układu napędowego do nowej wersji Total Integrated Engine Revitalization (TIGER) wraz z ulepszoną skrzynią biegów oraz nową pomocniczą jednostką napędową (APU). W celu ogólnej poprawy funkcjonalności wozu zainstalowano nowy system łączności JTRS (Joint Tactical Radio System), a także zmodyfikowano instalacje elektryczne i wymieniono część agregatów i bloków. Modernizacja do M1A2C ma także stanowić bazę do dalszych usprawnień, dzięki wprowadzeniu zmian w architekturze systemów czołgu.

Reklama

Komentarze (26)

 1. As

  Mmilanów bano się używać ze względu na wiek (Syria nabyła je bodajże w latach osiemdziesiątych) A ten tu z jeszcze starszymi malutkimi wyskakuje. Ciekawie gdzie odważnych znaleźli do ich obsługi hehe. Druga sprawa to Dragony sobie z T-72M1 ledwie radziły (polecam DZ "T-72 i Smok") A ten tu o łatwym nisczeniu przez malutkie opowiada. Normalnie śmiechu warte.

 2. kasago

  dalej tego kloca modernizują, za około 20 lat wejdą działa elektromagnetyczne czy inteligentne roje dronów, które będą wstanie wlecieć przez newralgiczne miejsca czołgu i go zmasakrować od wnętrza

  1. gaba

   Ale przez 20 lat czołg ten nie będzie miał "analogów" pełniąc swoją rolę w komplementarnym systemie siła zbrojnych USA.

  2. :)

   no tak, roje "much" dronów atakują Leoparda heheheh, jedź na safari lepiej hehehhe:)

 3. adamus

  65 ton 300 kg, tyle waży nowy abrams w przeliczeniu na polskie..

  1. Davien

   Raczej 68 ton, tyle wynosi waga M1A2SEP3.

  2. Waga Abramsa? Do czego ona służy, do odmierzania proc

  3. A.

   Oj tam oj tam, masa - ciężar, drobiazgi i szczegóły a my tu o Bohunie!

 4. PL no USA

  Leopard jest lepszy na nasz teren. Abrams to droga kolumbryna a nam i tak złom z pustyni by zaoferowali. Aha amerykanie układają się z Rosja ws. Ropy OT sojusznik

  1. wert

   Taa, a świstak te sreberka. Abrams z L44 jest gorszy od Leo z L55 na nasz teren w dużym stopniu zurbanizowany. OT logika rodem sputnika.

  2. Olo

   Sputnik tu miesza, że hoho, no cóż, taka roooska mentalność. My róbmy swoje, psy szczekają , a karawana idzie dalej ;)

 5. Lee

  Najlepszym czołgiem na świecie jest toyota I kilku bojowników na niej!

  1. wert

   Większość tych bojowników już się z hurysami bawi. Nasi są "ciut" mądrzejsi

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Najlepszym czołgiem na świecie jest duża liczba zwykłych czołgów wspierana dużą ilością reszty sprzętu i chłopa.

  3. cóż

   dokładnie , hehehe

 6. kriss

  A to one sa lepsze od naszych odmalowanych T 72?naprawde?

 7. Kacper

  Tymczasem w Polsce po kilku latach zmodernizowano 2 Loepardy. Brawo

 8. Jacek

  Przydałoby się kilka w krzakach na Mazurach

 9. Piękny Zenek

  Jest wzmianka na portalu amerykańskim ze ten czołg z pełnym wyposażeniem będzie ważył 64,7 ton Amerykanom może zająć kilkanaście lat zanim dotrą w okolice Moskwy a szczególnie po zimie jak zaczną się roztopy

  1. gaba

   bardzo wątpię, żeby amerykanie kiedykolwiek pisali scenariusze uwzględniające przejazd abramsów po placu czerwonym.

 10. Lechu

  Wszystkie mosty nam pozarywa. Z taką wagą to tylko na pustynię.

  1. Davien

   No popatrz a jakos po tych mostach jeżdża Leopardy na naczepach i wszystko wytrzymuje:)) Skąd wy te bajki bierzecie:)

  2. Marek1

   To proste. Jedzie taki matołek przez most i czyta tablicę - nośność 50 t. W jego mózgu przebiega prosta operacja - Abrams/Leopard2 - 60-70t, czyli most NIE wytrzyma. On po prostu NIE wie, że KAŻDY most jest budowany CO NAJMNIEJ z 50% zapasem nośności.

  3. wert

   Wg badań GDDKiA ok 80% mostów umożliwia przejazd pojedyńczo z prędkością do 10 km pojazdu o masie ponad 70ton

 11. ccc

  Czyli tak zwany efekt ŁAŁ jak w przypadku naszych Teciaków ...

  1. Lord Godar

   Chciałbyś takie ŁAŁ . Żeby teciak miał takie ŁAŁ to by musiał być zrobiony na minimum PT-16 i to jeszcze na bogato .

  2. Davien

   A niby jakim cudem?? PT-16 to moze byłoby Łał w porównaniu do M1A1HA a nei do SEP3. Sorry ale Abrams to klasa sama w sobie i najlepszy seryjnie produkowany czołg.

  3. Troll z Polszy

   A odnalazli u nas nowe zasoby naturalne żeby się szykować na "wprowadzenie demokracji". Nie to mamy walczyć z USA ? To przecież suweren i najważniejszy pan nasz

 12. I niech trolle szaleją-ale to i tak nic nie da bo fakty są faktami

  Biorąc pod uwagę, że to "cudo" przestrzeliwuje na wylot z boku granatnik rgppanc-7 z 1962 roku (oczywiście stosunkowo nowym pociskiem z lat 90-tych XX wieku) to wielkiej sensacji nie ma.

  1. Piotr Dębski

   Nie chcę burzyć Twojego wyobrażenia o czołgach, ale dowolny stary granatnik przeciwpancerny przebije BOCZNY pancerz dowolnego czołgu w wielu miejscach, Abramsa, Leoparda 2, T-90, Challengera 2, Leclerca itd. Taki stary granatnik przebija około 500mm RHA - pół metra stalowej plyty. Gdybyś próbował zaprojektować czołg z pół metrowym pancerzem z boków przy masie jakichś 150-200 ton zdasz sobie sprawę, że przyjąłeś źle założenia.

  2. Davien

   Biora pod uwage że Armate przestzreliwuje na wylot zwykły RPG-7( wieża) to cos ci zdecydowanie nie wyszło:)

  3. A gdzie miało miejsce takie spotkanie?

 13. Bumarowiec

  700sztuk T72 czeka na,nowe opony

  1. Łabędowiec

   I na nowo farba olejno!

 14. FR technologiczne imperium

  A niemających analogów armat ile jest w linii ?

  1. tom

   w linii stoją dwie, w linii prostej w zakładzie

  2. mobilny

   Ale co ma piernik do wiatraka?

  3. Załamany John z Montany

   Sam nie wie ale "obowiązek to obowiązek" i pisać trzeba.

 15. adamus

  Leo pali 70-80, abrams 140-150 wg testów w Szwecji, no właśnie czego? Leo on, abrams nafty, ale mogę się mylić, turbina abrams wstrzymuje ok 700 godz pracy do remontu [tzw średniego, wszystko trzeba rozmontować). Czy ktoś wie jaka jest trwałość mtu i jaka pracochłonność przeglądów? Panowie, nie chcę wprowadzać w błąd. Czy ktoś ma jakieś lepsze dane? W internecie chaos że hej.

  1. Raaaa1

   Abrams pojedzie na wszystkim. Prawie

  2. 7plmb

   Tylko że turbina ma znacznie mniej części niż taki diesel 4 suwowy jak MTU.Coś za coś.Przy okazji doświadczenia z napędem turbinowym firma Chrysler nabrała przy produkcji na przełomie lat 50/60 samochodu osobowego z napędem turbinowym (silnik A-831).Coś pięknego-Chrysler turbine car.

  3. Szczery do bolu

   Interwał kapitalnego remontu wynosi 1500 motogodzin. 12 cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o pojemności 47 600 cm3 i mocy 1500 KM (przy 2600 rpm). Pracowałem w MTU. Dziś właścicielem mtu jest Rolls-Royce Power Systems

 16. :))

  Ha ogłosić przetarg na dostawy czołgów dla naszej armii... Dostawy 600 nowych maszyn na dekadę :) plus program rozwojowy i modernizacyjny.... 100 % produkcji u nas :) Perspektywa zamówień 2100 :) Też będziemy mieli swojego abramsa wtedy a przy zdolności produkcyjnej 1000 na dekadę to może i eksport :)

  1. JSM

   Bumar utrzymuje zdolności produkcyjne na poziomie 250 czołgów klasy Twardy rocznie. Oczywiście teraz już nie mamy do nich silników. Żadnych, ani słabych ani lepszych. Gdyby wyposażyć Bumar w automaty jakie ma HSW to pewnie daliby radę te 100 sztuk porządnych czołgów rocznie wydłubać. A kto wie czy nie więcej.

 17. Kalafior

  A może by im dać do modernizacji nasze T72? Bo po tej zleconej ostatnio Bumarow to można się jedynie spodziewać, że czołgi opuszczczą zakład o własnych siłach.

  1. Rafi333

   Rozbawiłeś mnie do łez tym komentarzem"Bo po tej zleconej ostatnio Bumarow to można się jedynie spodziewać, że czołgi opuszczczą zakład o własnych siłach". Ale też tak sądzę.

  2. Davien

   Rafi a czemy pominałes słowo jedynie?? Bo to zmeina cały sens tej wypowiedzi?

  3. Sidematic

   Uważam że jeśli czołgi opuszczą zakład o własnych siłach i będą sprawne i nadające się do walki to będzie znaczący postęp dla naszej Niezwyciężonej Armii. Do tego modernizacja i remont Leopardów to już ewenement na skalę europejską. Będziemy mieli około 750 sprawnych czołgów? Taka sytuacja nie miała miejsca od co najmniej 40 lat. Gdyby tak jeszcze powstała w Najjaśniejszej jakaś fabryka silników do pojazdów wojskowych w tym czołgów to już uwierzył, że coś się zmienia na lepsze.

 18. Jakubek

  Bez wątpienia super czołg!

 19. Hanys

  Chyba z najcięższymi, Niemcy też mieli najcięższe czołgi a potem pod Oględowem zwykły T-34/85 je wyjaśnił ;)

  1. DonL

   Ale tylko dlatego że ostrzeliwał boczną i tylną strefę. Dorakowo uszkodzone zostały, gąsienice. Ostrożnie z tym osławionym T34-85.

  2. Ot chwila ulotna

   A przewagę liczebną obecnie mają czy raczej nie? Bo jak nie... To może najcięższe jednak będą w Moskwie?

  3. Davien

   Taak, strzelając prawie z przystawienia w boczny pancerz. Tak to T-72M rozstzrela T-14 Armata bez wiekszego problemu.

 20. Marceli

  Moim zdaniem moździerz RAK wyposażony w amunicje naprowadzającą się na źródło ciepła byłby bardzo skuteczny.

  1. Gort

   Raczej na źródło fal elektromagnetycznych...

 21. easyrider

  Fajna rzecz ale nie dla nas. My musimy z Koreańczykami działać. Następne wzory już sami opracujemy. Konsekwentną pracą zbudujemy bezpieczeństwo i dobrobyt. Pomimo przeciwdziałania i wbrew UE.

  1. Bingo

   Ot i dobrze powiedział

  2. Pjoter

   Źle powiedział polecem "marzenia o zelaznym wilku" i przestancie pisać glupoty

  3. Yunior

   ...ale, proszę Pana, zbudujemy tak społecznie, demokratyczną mądrością zbiorową, czy jednak pod dalszym pełnym sukcesów przywództwem naszych elit (różnych barw klubowych ale tej samej ligi)

 22. Rzyt

  Wywalili kasę w błoto...zaczynam rozumieć brytoli dlaczego ograniczają czołgi..to jest bezsensu . Zamiast tego taniej 400 katiusz odrestaurować i 40 piechotę z telefonem i lornetką na kładach

 23. BUBA

  Kiedy takie trafia do WP

  1. Pjoter

   Oby nigdy

  2. SimonTempar.

   Nigdy. Masz biedaPL i na najbliższe 20 lat musi wystarczyć.

  3. Lord Godar

   Nie stać nas na nie ...

 24. mobilny

  Wszystko ładnie pięknie ale ile ta kolumbryna waży? I jak te systemy sprawdzą się kiedy w konflikcie pelnoskalowym zabraknie zaplecza typu serwisu full wypas. Ale na papierze godnie. Czerpać z nich wzorce i wdrażać do naszego podwórka to błąd.

  1. SimonTempar

   Zauważyłeś kiedyś, aby oni mieli problemy z zapleczem w jakimkolwiek konflikcie? I co to za argument "ile waży"? Niech waży i 80 tan, ważne, że się sprawdza. Znakomicie opancerzony, z wysoką precyzją i siłą ognia, w pełni zorientowany w obszarze walki, z obroną aktywną. Wada - fakt - pożeranie paliwa. Ale to jest wada ekonomiczna a nie konstrukcyjna. Żaden ruski czołg im nie dorówna na czele z osławioną Armatą, która zapewne za kilka lat po dopracowaniu będzie świetnym czołgiem, ale wówczas Amerykanie będą mieli już kolejną wersję Abramsa czy jak on się tam będzie nazywał. A my to nawet za 50 lat nie osiągniemy takiego poziomu skoro teraz ciesz nas odrdzewienie T72 i pomalowanie Leo2.

  2. Davien

   Jak na razie masakruje wschodnie wynalazki pod nazwą T-72/90. Wiec czerpanie z nich wzorów to akurat dobry pomysł.

  3. Lord Godar

   Stać ich , nas natomiast nie . To by było tak jak z tymi Porsche , Mustangami czy Ferrari , które kupują nasi nowobogaccy . Jak zobaczą ile to pali to stoi większość w garażu lub jedzie do gazownika i robi z siebie dziada ...

 25. riddler

  Ciekawe, czy dobili do 100t masy.

  1. McGregor

   Do 72t dobili

  2. Davien

   Jak co to M1A2SEP3 wazy 68 ton.

  3. Lord Godar

   A bawiąc się tymi literkami i cyferkami , to można stwierdzić też , że każdego t 72 też dobiją pierwszym celnym strzałem ...

Reklama