Siły zbrojne

Nowa armia pancerna w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu formowania w Zachodnim Okręgu Wojskowym 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Szef Głównego Zarządu Szkolenia Bojowego rosyjskich sił zbrojnych generał Dmitrij Gorbatenko wyjaśnił przy tym, że w pierwszej kolejności zorganizowano sztab armijny w nowej siedzibie - w miejscowości Bakowka koło miasta Odincowo w obwodzie moskiewskim.

W skład 1. Armii wchodzi obecnie: 4. Gwardyjska Dywizja Pancerna „Kantemirowska”, 2. Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana „Tamańska”, 6. Samodzielna Brygada Pancerna „Częstochowska” (ze sztabem w Mulinie) oraz 27. Samodzielna Gwardyjska Brygada Zmechanizowana „Sewastopolska”. Nazwy nadawane jednostkom w Rosji są często związane z miejscowościami zdobywanymi przez siły Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej.

Dowódcą nowej armii pancernej został generał major Aleksander Czajko.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja wzmacnia "zachodnią flankę"

Informacje o formowaniu 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej pojawiły się już wcześniej, natomiast obecnie proces oficjalnie zakończono. Warto przypomnieć, że rosyjska armia wzmacnia siły stacjonujące na zachodzie kraju - zarówno przez modernizację sprzętu, jak i podwyższanie ich liczebności, natomiast miejsca rozlokowania jednostek są przesuwane bliżej granic Federacji z krajami NATO lub Ukrainą.

 

 

Komentarze