Reklama

Siły zbrojne

Norwegia zamawia więcej CV-90

Fot. ISAF
Fot. ISAF

Jak poinformował koncern BAE Systems, otrzymał kontrakt od norweskiego resortu obrony na dostawy dodatkowych 20 bojowych wozów piechoty CV9030N. Wszystkie dostarczone w jego ramach egzemplarze będą specjalistycznymi wozami wsparcia.

Umowa, która została zawarta z norweską Agencją Materiałów Obronnych, ma łączną wartość ponad 50 mln USD z terminem realizacji w 2023 roku. Wśród wspomnianej partii wozów 12 z nich to wozy inżynieryjne, a pozostałych osiem zamówiono w wersji transportowej. Dzięki temu kontraktowi liczba wozów eksploatowanych przez norweskie wojska lądowe zwiększy się ze 144 do 164 egzemplarzy. 

Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie kolejnych 20 nowoczesnych pojazdów wsparcia bojowego CV90 do armii norweskiej. Te dodatkowe pojazdy zapewnią armii norweskiej pole manewru i siłę bojową, której armia potrzebuje, aby móc wypełniać swoje misje przy użyciu najnowocześniejszych wozów bojowych na świecie

- dział systemów lądowych Norweskiej Agencji ds. Materiałów Obronnych brygadier Øyvind Johan Kvalvik

Głównym wykonawcom i beneficjentem tej umowy będzie producent CV90, czyli spółka BAE Systems Hägglunds z w Örnsköldsvik w Szwecji. W zakresie dostaw nowych norweskich wozów tego typu będzie współpracował z lokalną spółką Ritek. Obie te spółki w ramach lokalnego centrum współpracy przemysłowej podejmą współpracę dodatkowo z ok. 30 mniejszymi firmami norweskiego przemysłu zbrojeniowego w zakresie dostawy podzespołów doprodukcji nowych oraz potencjalnie do modernizacji i napraw dla całej floty tych wozów używanych przez norweską armię.

image
Reklama

Mamy duże doświadczenie w dostawach dla armii norweskiej na czas, po kosztach i w wysokiej jakości. To kolejne zamówienie pokazuje, jak ważne są udane relacje z krajowymi partnerami branżowymi, takimi jak Ritek. W miarę jak pracujemy nad ulepszeniem istniejącej floty CV90 armii norweskiej, pogłębienie naszych dotychczasowych relacji z lokalnym przemysłem w naturalny sposób przyniesie korzyści naszym użytkownikom końcowym

- dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask

W ostatnim czasie podobne zbliżone kontrakty dotyczące modernizacji i przedłużenia cyklu życia w połowie okresu eksploatacji (MLU) wozów z rodziny CV90 BAE Systems otrzymało od dwóch innych ich użytkowników - Holandii i Szwajcarii. Spółka deklaruje, że posiada długą historię współpracy przemysłowej z norweską zbrojeniówką w zakresie transferu technologii i zaangażowania lokalnych spółek. Zobowiązania offsetowe ostatniego dotychczasowego kontaktu na modernizację i zakup dodatkowych norweskich CV90 miały zostać wykonane w 100% aż pięć lat przed wymaganym terminem.

Obecnie na uzbrojeniu norweskich wojsk lądowych znajdują się 144 egzemplarze bojowych wozów piechoty z rodziny CV9030N. Wozy te przeszły w ostatnich latach głęboką modernizację połączoną z remontami kapitalnymi, a 41 z nich jest zupełnie nowych. Wśród nich wymienić można następujące wersje: bojowy wóz piechoty (74 egzemplarze), bojowy wóz rozpoznawczy (21 egzemplarzy), wóz transportowy (16 egzemplarzy), wóz inżynieryjny (16 egzemplarzy), wóz dowodzenia (15 egzemplarzy) i wóz szkolenia kierowców (2 egzemplarze). Obecny kontrakt zwiększa ich łączną liczbę do 164 egzemplarzy, zwiększając przy tym liczbę wozów inżynieryjnych do 28 egzemplarzy i wozów transportowych do 24 egzemplarzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama