Reklama

Siły zbrojne

Nominacje generalskie wręczone. Gen. Król kandydatem do dowództwa Sił Połączonych NATO

Fot. MON via Twitter
Fot. MON via Twitter

Prezydent Andrzej Duda wręczył dwie nominacje generalskie. Na stopień generała broni został mianowany zastępca szefa Sztabu Generalnego SZ RP, dotychczasowy generał dywizji Krzysztof Król. Z kolei pierwszą „gwiazdkę” generalską otrzymał Jarosław Stocki, Szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Inspektoratu Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Akty mianowania zostały wręczone w poniedziałek 29 czerwca, na podstawie decyzji ogłoszonej w piątek 26 czerwca.

Gen. Król jest zastępcą Szefa SG WP od sierpnia 2018 roku. Wcześniej, od 2016 do 2018 roku był zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, z kolei w latach 2012-2016 - dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia tego korpusu. Służył również w Dowództwie Wojsk Lądowych, Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu i Kwaterze NATO Sił Połączonych Centrum w Heidelbergu. Uczestniczył w misjach w Iraku - na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego G3 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w 2005 roku oraz w latach 90. XX wieku - w Libanie. Stopień generała dywizji otrzymał w 2018 roku, a generała brygady - w roku 2016.

Jak informuje BBN, generał Król jest polskim kandydatem do objęcia stanowiska Szefa Sztabu w Dowództwie Sił Połączonych (Joint Forces Command - JFC) NATO w Brunssum. To najważniejsze dowództwo operacyjne odpowiedzialne za dowodzenie sojuszniczymi siłami na wschodniej flance NATO. 

Dowódcą JFC Brunssum jest gen. Joerg Vollmer, który niedawno odwiedził Polskę i uczestniczył w rozmowach z Szefem SG WP generałem Rajmundem Andrzejczakiem. Natomiast o kandydaturze generała Króla na szefa sztabu tej struktury mogło zdecydować jego szerokie doświadczenie w strukturach sojuszniczych.

Gen. Król jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we WrocławiuAkademii Obrony Narodowej w Warszawie, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Akademii Sił Zbrojnych w kanadyjskim Toronto. W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o obronności Akademii Obrony Narodowej.

Nominację na pierwszy stopień generalski - generała brygady - otrzymał natomiast Jarosław Stocki, Szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Inspektoratu Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. Stocki pełni to stanowisko od 2016 roku, uczestniczył m.in. w przygotowaniu polskich pododdziałów chemicznych do dyżurów w Siłach Odpowiedzi NATO. Wcześniej, m.in. w 2012 roku był zastępcą szefa obrony przed bronią masowego rażenia w trakcie zabezpieczenia mistrzostw Europy w piłce nożnej.

MSz/D24

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marek

  K. Król - w 4 lata *** gwiazdki generalskie...no comment J.Stocki - od 4 lat na etacie generalskim...za długo nowego stopnia nie ponosi, kalendarz jest bezwzględny...

  1. Kóma

   Te szybkie awanse generalskie (vide Król) to fatalne nieporozumienie.

  2. Zenek

   Dodatkowo legitymację partyjną dostał.

 2. konkretny

  I to jest sposób "zarządzania" państwem ?

 3. Kowid

  Ciekawe, czy wnioski wypływające aktualnie z walki z pandemią Covid-19 uwzględniono przy zmianie/rozbudowie struktur wojskowych odpowiedzialnych za obronę przed bronią masowego rażenia - bakteriologiczną?

 4. Marek1

  Skład personalny Wodzów stale się powiększa. Szkoda tylko, ze NIE przybywa Indian ...

  1. sfsdafsdgfdsg

   Możesz podać statystyki?

  2. asrvzdvzcz

   wociaki to nie indianie

 5. xx

  a ta fabryka mimo pandemii ciągle na pełnych obrotach

Reklama