Reklama

Siły zbrojne

„Polska jest kamieniem węgielnym w obronie północno-wschodniej Europy”

Generałowie Vollmer i Andrzejczak. Fot. J.Sabak/Defence24.pl
Generałowie Vollmer i Andrzejczak. Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Pełniący od kwietnia 2020 roku funkcję dowódcy natowskiego Allied Joint Force Command (JFC) Brunssum gen. Jörg Vollmer pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną odbył w Polsce, gdzie spotkał się z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Rajmundem Andrzejczakiem. Tematem spotkania była współpraca wojskowa w ramach sojuszu. „Polska jest kamieniem węgielnym w obronie północno-wschodniej Europy” – podkreślił gen. Vollmer podczas spotkania z dziennikarzami.

Pomimo niesprzyjającej pogody wizyta dowódca JFC Brussum Gen. Jörga Vollmera, który pełnił wcześniej funkcję generalnego inspektora niemieckiej armii, odbyła się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Jak podkreślił po spotkaniu gen. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, główne tematy dotyczyły planów operacyjnych sojuszu.

Joint Forces Command (JFC) Brunssum, odpowiada za prowadzenie operacji NATO, dlatego niezwykle się cieszę, że z pierwszą swoją wizytą po przyjęciu obowiązków gen. Vollmer przyjechał właśnie do Warszawy. Mogliśmy porozmawiać o tym jak będzie wyglądała przyszłość, jak ma się układać nasza współpraca. […] Rozmawialiśmy na temat planów operacyjnych dla Polski, która jest postrzegana jako kraj niezwykle ważny, strategiczny partner w regionie. Chcielibyśmy tą rolę spełniać jak najlepiej.  

generał Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 

Wizyta generała Vollmera jest tym bardziej znamienna, że pełni on funkcję szefa JFC Brunssum zaledwie od 22 kwietnia 2020 roku i Warszawa była pierwszą stolica jaka odwiedził po objęciu stanowiska. W najbliższych dniach wybierze się on również do krajów bałtyckich. Stanowią one najbardziej wysunięty przyczółek sojuszu, ale to Polska jest zarówno bazą logistyczną jak też istotnym ośrodkiem struktury dowodzenia w działaniach międzynarodowych. Szczególnie z perspektywy JFC Brussum, któremu podlegają zarówno siły natychmiastowego reagowania (VJTF) i wzmocniona wysunięta obecność sojuszu (eFP) na wschodniej flance NATO jak też Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie oraz Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu.

To wielki honor i przyjemność być ponownie w Polsce. Jestem tutaj dziś, ponieważ JFC Brussum odpowiada za koordynuje działania związane z bezpieczeństwem. Począwszy od Norwegii przez Szwecję i Finlandię - jako krajów partnerskich NATO, przez kraje bałtyckie; Estonię, Litwę, Łotwę, aż po Polskę i Słowację. Moja wizyta wynika z tego, że Polska jest kluczowa dla bezpieczeństwa w regionie, ale też ze względu na zaangażowanie jakie tutaj widać. […] To przyjemność i zaszczyt być tu i pracować z naszymi polskimi przyjaciółmi jako zespół, którego zadaniem jest zapewnienie przez NATO odstraszania i bezpieczeństwa w tym regionie.

Gen. Jörg Vollmer, dowódca Allied Joint Force Command Brunssum 

Mówiąc o swoim doświadczeniu gen. Vollmer wspomniał, że był w Polsce kilkukrotnie jako szef sztabu Bundeswehry i zawsze dobrze się tutaj czuł. Wspomniał o tym, że Polska nie tylko gości znaczne kontyngenty sojuszu, przede wszystkim sił zbrojnych USA, ale też polscy żołnierze pełnią służbę w ramach sił eFP na Łotwie.

Wyraził uznanie dla zaangażowania Polski w tworzenie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu oraz wzmacnianie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Ten ostatni decyzją szczytu NATO w Walii w 2014 r. został przekształcony w dowództwo wysokiej gotowości koordynujące działania wojsk lądowych na północno-wschodnich rubieżach Sojuszu.

Wszystkie te inicjatywy podlegają organizacyjnie zwierzchnictwu kierowanego przez gen. Jörga Vollmera JFC Brussum, którego zwierzchnikiem, podobnie jak dwóch podobnych dowództw, jest naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR).

Reklama

Komentarze (34)

 1. Tomek72

  Uważam, że Polska może i POWINNA budować ZAMODZIELNĄ ZDOLNOŚĆ do obrony (zarówno w zakresie samej armii, jak i PRODUKCJI UZBROJENIA) - uważam, że w ciągu 30 lat Polska może mieć NAJEPSZĄ ARMIĘ w Europie. Powiecie, że to niemożliwe? A kto przed II WŚ lub w jej trakcie pomyślał, że Żydzi w ogóle przetrwają? Kto był w stanie wyobrazić sobie, że będą potęgą militarną i gospodarczą? Kto był w stanie wyobrazić sobie, że postawią się swojemu protektorowi (USA) i zbudują WŁASNY PROGRAM NUKLEARNY? W końcu, że KONKURUJĄC z USA będą EXPORTOWAĆ NOWOCZESNE technologie militarne?

  1. Łukasz

   Chociaż co do zasady zgadzam się, że Polska może mieć najsilniejszą armię w kontynentalnym NATO. To z tą potęgą gospodarczą Izreala przesadziłeś. Jest to złudzenie. Izrael ponosi olbrzymie koszty swojej roli i położenia w regionie, a pieniądze z odszkodowań od III Rzeszy się kończą (stąd notabene próby wyciągnięcia kasy z Polski). Kapitał żydowski w Europie i USA wcale nie jest tak skłonny dotować państwo Izrael jak się powszechnie uważa. Piniądz przede wszystkim, później sentymenty.

 2. ww

  Niepokojący jest ten zachwyt z tego że robimy wiele aby być polem bitwy w przyszłej wojnie tzn. "kamieniem węgielnym w obronie europy".

  1. mc.

   Nie rozumiem tej wypowiedzi ? To nie my chcemy być "polem bitwy" - my nie chcemy być podbici.

  2. Wawiak

   Jak ci się nie podoba, to możesz się wyprowadzić. Serio. To nie jest nasz wybór - to wynika z naszego położenia geograficznego. Bez nas nie ma niepodległych Litwy, Łotwy i Estonii. To jest twardy fakt, a nie jakieś durne puszenie się. Wystarczy popatrzeć na mapę.

 3. Yunior

  Dobry cytat w tytule - w tej fantastycznej wizji chodzi o zapewnienie naszą armią i naturalnie na nasz koszt obrony Estonii, Łotwie, Litwie. Dużo nie zrobimy, ale kilkanaście tysięcy naszych chłopaków, samoloty i nieco mobilnej stali nieco spowolni akcje na tym kierunku. Ktoś będzie miał więcej na dogadanie się z agresorem. Żeby może na klatę nie brały nic chłopaki z Zachodu.

  1. Wawiak

   To wynika z geografii - mamy takie miejsce, jakie mamy. Nasze miejsce na mapie ma swoje koszty, ale może też dawać sporą dywidendę. Kwestia tego, czy nasi decydenci będą potrafili (lub czy będą chcieli) umieć grać tą kartą.

 4. Facet sam se broń europy północno wschodniej,za swoje to raz i swoimi bliskimi to dwa...

  1. bender

   A teraz weź mapkę z zaznaczonymi krajami NATO i spójrz gdzie leży Polska. Nie w północno-wschodniej Europie?

  2. Nie...Polska leży na nizinie środkowo-europejskiej. A wschód Europy to Ural

  3. bender

   Przecież prosiłem, żeby spojrzeć na mapkę krajów NATO, a nie na mapę fizyczną. NATO nie zajmuje się obroną Rosji. Jeśli ograniczysz definicję Europy do krajów Sojuszu, to jesteśmy w Europie północno-wschodniej.

 5. yarosf

  I znów trolle aktywne w komentarzach. Tęsknią do potęgi wojskowej z Układu Warszawskiego.

  1. alkaprim

   yarosf-tak tęsknią do potęgi z UW-bo nią była.A może nie chcesz,żeby Wojsko Polskie było silne militarnie?Chyba tak jest...trollu

  2. bender

   Drogi ahmak, NATO jest najsilniejszym sojuszem obronnym w historii ludzkości. Pasuje nam i to, że jest najsilniejsze, więc razem jesteśmy w stanie pokonać każdego, jak i to, że obronnym, więc nie będziemy planowali inwazji Danii i Holandii jak w UW. UW było silne darmową pracą licznych, ale słabo przeszkolonych i wyposażonych poborowych.

  3. zenn

   Nato jest najsilniejsze, chyba w twoich snach, NATO istnieje tyle ile lecie rakita z Syrii, Krymu, Kaliningradu, Morza Północnego, Atlantyku, M. Śródziemnego, m. Bałtyckiego, Białorusi itd., itp..

 6. gosc

  tytul mylacy,jestesmy wspoltworcami agresji na wschod.w razie wojny ,zrownaja nas z ziemia,za wszystko co ostatnio zrobilismy rosji.

  1. dim

   czyżbyście gościu wybierali się na Japonię ?

  2. mc.

   Ciekawe co takiego zrobiliśmy Rosji ? Wywolalismy 2 WŚ ?

 7. dobra zmiana

  Na zdjęciu polski generał nie ma wąsów, a niemiecki ma! Szok!

  1. Africa Corps

   Zobacz również inny wzor mundurów Niemcy noszą wzór NATO

  2. Zagloba

   Vollmer jest slynny z kamuflażu To stary zagonczyk

  3. bender

   Co takiego?

 8. FR technologiczne imperium

  Nasz problem polega na tym że wydaje nam się że USA robi nam łaskę zapewniając nam parasol ochronny. Jesteśmy im niemniej potrzebni niż oni nam i może czas w końcu to wykorzystać jak chociażby kraje bliskiego wschodu , które ciągną pomoc od USA na grube miliony. Bo za wsparciem militarnym musi iść wsparcie gospodarcze, technologiczne i polityczne. Jeśli nie to mamy opcję kontynentalną i trzeba tym jasno USA powiedzieć, tak aby widzieli że mamy alternatywy wobec sojuszu z nimi.

  1. :)

   Ile ty masz lat?

 9. Tomek72

  nie jestem bezkrytycznym fanem USA, ale uważam, że to obecnie NAJSILNIEJSZA ARMIA i najbardziej wartościowy POTENCJALNY partner jeśli chodzi o sojusze ... Dlaczego piszę potencjalny? Bo póki co nie widzę, żeby USA traktowała nas jak partnera a raczej jak dobrego klienta - a tu nie o to chodzi ...

  1. Herr Wolf

   Jak jest taka silna to dlaczego przegrywa każda wojnę?!

  2. bender

   Ależ drogi Wolf, znów kompletnie pomieszałeś. US Army wygrała WW2, obroniła Koreę przed komunistami wspieranym przez miliony Chińczyków, zorganizowała most lotniczy Berlina przełamując sowiecką blokadę, nie przegrała w Wietnamie (tam przegrali politycy), uciszyła sowiecką rewoltę na Granadzie, aresztowała generała Noriegę w Panamie, wygrała 2 razy w pięknym stylu niemal bez strat w Iraku, wygrała z Talibami w Afganistanie i ostatnio rozbiła ISIS. Dla porównania w tym samym okresie czasu sowieckie/rosyjskie siły zbrojne wygrały starcie graniczne z Chinami, zmasakrowały cywili w Budapeszcie i wieśniaków w Afganistanie, zaliczyły baty w Syrii i Egipcie od Izraela, baty w Groznym (potem zrównały Grozny z ziemią), pokonały maleńką Gruzję i zajęły bez walki Krym, toczą walki z Ukraińcami w Donbasie i ze zmiennym szczęściem wspierają Assada w Syrii atakując głównie bezbronnych cywili.

 10. krzen

  Hehehe, Polska to jest kamieniem, ale nie w obronie, jakiejś pólnocno-wschodniej ............. jeju aż Europy. Kurcze, czym juz Polska nie jest, przedmurzem, kamieniem, itd., itp, w rzeczywistości to jest niczym.

  1. Perla Lubelska

   5 lat Dudy i Błaszczaka To juz kołem młyńskim bardziej

  2. kiełbasa doktorska-tego nie da się zjesć

   Nie to Twoja Rosja jest niczym.

  3. złośliwy

   Nie napinaj się tak.Strzeli ci pierdząca żyłka, jak na Moskwę będziesz maszerowal?Trzeba cię bedzie na barana wziąść.

 11. sża

  Jedyne wojny jakie się jeszcze opłacają, to te toczone daleko od swoich granic i cudzymi rękami...

  1. Kopara

   Na przykład wojna krymska?

  2. sża

   To na Krymie jest jakaś wojna? Inna sprawa, że Krym już dawno powinniśmy odbić dla Ukrainy.

  3. Szept

   Na przykład ale po co wyciągać wojnę z 1953 roku??? Nie zna kolega żadnych nowszych???

 12. karambol

  jestem przeciw i za, pl jest błazenadą z zadaniem blokowania czegokolwiek przydatnego. Taka prymitywna mentalność

 13. groy

  A co ma powiedzieć ten facet w mundurze na zdjęciu? Płacą jemu kupę kasy , to gada to co jemu kazali aby nie zabrali jemu kiełbasy...

 14. Gromik

  Gen Vollmer siła spokoju Ale w pole nie na sie wywieźć Ciekawe czy NATO przeniesie dywizję na Łotwę?

  1. Podhale Nowy targ

   Naprawdę warto spróbować Koszt mały a efekt NIEZŁY PAS TAKTYCZNY ZABEZPIECZONY

 15. Zenek

  A kto nas będzie atakował ze wschodu jakaś mania prześladowcza komuś cegła uderzyła na mózg kandydaci na prezydentów jeżdżą po terenach wschodnich i jakoś nie widać aby ruskie podciagaly wojska są plany budowy autostrady do Chin a koleją już docierają kontenery Europa i Azja wchodzą w etap rozwoju i integralnosci a beton wojskowy dostaje sygnały z USA ze być polska ma być kamieniem węgielnym ? Pytam się grzecznie przed czym ?

  1. Naucz się pisać po polsku i czysto formułować myśli. A teraz wypad.

  2. Zdzisiek

   No co jak co ale biorąc pod uwagę absurdy pewnego postkomunistycznego reżimu który ma się dobrze za to jego gospodarka średnio, to tylko czekać kiedy ów reżim wmówi uciśnionemu ludowi (uciśnionego w wyniku braku przemysłu, infrastruktury i srajtaśmy, za to czołgi i rakiety są), że dobrobyt to trzeba sobie wsiąść od sąsiadów co go mają. Tak to zazwyczaj wygląda w takich krajach

  3. alkaprim

   Zdzisiek-zanim coś napiszesz to się mocno doucz...poczytaj,dowiedz,przemyśl.

 16. Im częściej generał coś rzępoli tym bardziej jestem przekonany o mądrości papugi z ck dezrterow

 17. Willgraf

  raczej nie kamieniem a czymś co nawet nie wygląda na kamień

 18. Komandor

  Pan General za duzo z PiS przebywa a od wazeliny juz i mózg sie zlasował

  1. Alu Gator

   Drogi panie komandorze za taką uwage to admira pan nie zrobi Hahahaha

 19. maniek

  a co My z tego będziemy mieć?? chyba nic konkretnego

 20. Jarzębina Czerwona

  Koledzy co tam jest w tej dywizji? Ktore brygady polskie litewskie?

  1. Baranek

   Batalion sztabowy 600 etatow MON ZACIERAL RACZKI DLA,SWOICH KOLESI

  2. Alu Gator

   To tylko akces taka BZDETA

  3. Szlafmyca

   Certyfikat NATO wydany w,2018 na Anakonde bo Brytyjczycy postawili warunek przerzutu ich wojska Zresztą anakonda,18 to byl CYRK 4.5tys sztabowcow w tym 1.5 tys w warszawie

 21. Śliwka Estonka

  Dywizja NATO w ELBLĄGU miała koordynować obronę Bałtów Co jest sprawą niezmiernie trudną i NATO zdaje sobie,sprawę Bałtowie chca dywizję ale u siebie jako dowódcę Vollmer TO rozumie

 22. Leon zawodowiec

  KAMIEŃ u szyji NATO To general mówi Miała byc gotowa dywizja a jest SZAMBO

 23. Konfundator

  Teraz to KAMIEŃ Hahahaha

 24. Pankracy

  Kezeli DGRSZ formuje,18 i 12 dywizje w formacie NATO to sprawa CYFROWEGO ale dywizja w ELBLĄGU TO JUŻ nie

  1. Africa Corps

   ELBLĄG to GIGANTYCZNA POMYŁKA NATO co im powiedzieli Amerykanie formując dywizję w Poznaniu Co teraz robić?

 25. Sztabowiec

  O Szczecin to on sue nue marrwu bo widzi z bliska i nie,da SIĘ ZEPSUĆ ALE ELBLĄG TO KATASTROFA DAĆ COŚ DGRSZ DO ZROBIENIA

  1. Zmechu 12

   Właśnie robią 12 ale na PAJACA

Reklama