Siły zbrojne

Niemcy kupują opancerzone sanitarki

Fot. GDELS
Fot. GDELS

Niemieckie siły zbrojne podpisały kontrakt z GDELS na dostawę dla wojsk lądowych 80 opancerzonych sanitarek. Zostaną zbudowane na bazie pojazdu Eagle V.

Umowa pomiędzy niemieckim Urzędem do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw a koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS) została podpisana 15 kwietnia br. Na jej podstawie Bundeswehra pozyska w latach 2021-2024 80 opancerzonych sanitarek zbudowanych na bazie pojazdu 6x6 Eagle V. Łączna wartość kontraktu została wyceniona na ok. 148 mln euro.

Pojazd Eagle V wybrano w ramach analizy doświadczeń operacyjnych oraz postępowania na dostawę średnio-opancerzonych ambulansów (mittleres geschütztes Ambulanzfahrzeug). Mają one zapełnić lukę pomiędzy lekkimi sanitarkami na bazie Eagle IV w napędzie 4x4, a ciężkimi wozami ewakuacji medycznej na podstawie transporterów opancerzonych Boxer w układzie 8x8.

Eagle V w wersji 6x6 to najnowszy i największy pojazd tej klasy wyprodukowany przez GDELS. Niemcy są jego drugim, po Szwajcarii, europejskim użytkownikiem. W tej konfiguracji pojazd zapewnia większą przestrzeń dla żołnierzy i większą ładowność w porównaniu do już użytkowanych sanitarek w układzie 4x4. Nowy pojazd ma umożliwić transport na noszach do dwóch pacjentów, w tym również ciężko rannych potrzebujących systemów podtrzymywania funkcji życiowych.

Nowy niemiecki ambulans w wersji 6x6 będzie napędzany sześciocylindrowym silnikiem Cummins ISB6.7 E3 o mocy 245 KM. Dzięki temu ważący 15 ton pojazd, przy maksymalnym ładunku blisko 6 ton, może osiągnąć prędkość 110 km/h. Jego zasięg producent oszacował na ok. 700 km. Jego modułowa konstrukcja pozwala na wyodrębnienie przestrzeni medycznej o wymiarach 16 metrów sześciennych. Zdaniem producenta zastosowane układy i opancerzenie na poziomie AEP-55 STANAG 4569 pozwala lepiej chronić pojazd przed minami, IED i zagrożeniami balistycznymi.

Według informacji udostępnionych przed producenta pojazd ma być montowany w Niemczech oraz w Szwajcarii.

Komentarze