Reklama

Siły zbrojne

Zamiast S-400 kolejne wyrzutnie Tor-M2 dla Białorusi

Białoruska wyrzutnia Tor-M2 na podwoziu MZKT-69222.
Autor. mil.by

Jak poinformowała Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej Rosji, ministerstwo obrony Białorusi nie wystąpiło dotąd o sprzedaż systemów przeciwlotniczych S-400, co sugerował w ostatnim czasie Aleksander Łukaszenko. Prowadzone są natomiast rozmowy na temat sprzedaży kolejnej partii zmodernizowanych systemów krótkiego zasięgu Tor-M2.

Reklama

Już w listopadzie szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew oświadczył, że Białoruś nie prowadzi obecnie rozmów na temat zakupu systemów przeciwlotniczych S-400, ale stwierdził też: „Nie widzę przeszkód dla potencjalnych dostaw systemu S-400 na Białoruś. W końcu żyjemy w tym samym Państwie Związkowym." Było to nawiązanie do wrześniowych deklaracji Łukaszenki dotyczących zakupu tego nowoczesnego systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego. W ostatnich tygodniach prezydent Białorusi mówił o obecności tego typu systemu we wspólnym rosyjsko-białoruskim ośrodku szkoleniowym, są to jednak zestawy rosyjskie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Prawdopodobnie Mińska zwyczajnie nie stać na tak kosztowne rozwiązanie jak S-400 i musi polegać w tym zakresie na pomocy Rosji. Natomiast jak informuje strona rosyjska, prowadzone są negocjacje dotyczące dostaw kolejnych systemów krótkiego zasięgu Tor-M2. Białoruś posiada pięć baterii tych systemów, których dostawy zrealizowano w latach 2011-2018. Wyrzutnie o wysokiej autonomii, każda wyposażona we własny radiolokator i 16 startujących pionowo rakiet o zasięgu do 15 km posadowione są na białoruskich podwoziach 6x6 typu MZKT-69222. Rosyjskie zestawy korzystają z podwozi 8x8 lub platformy gąsienicowej. Każda wyrzutnia jest w stanie zaatakować jednocześnie do czterech celów powietrznych.

Bateria systemu Tor składa się z czterech wyrzutni, co znaczy, że Białoruś dysponuje co najmniej 20 egzemplarzami. W rosyjskiej organizacji 3 baterie tworzą dywizjon, mogący skutecznie bronić dookólnie pojedynczy cel o szczególnym znaczeniu. Dalsze zakupy przez Mińsk systemów Tor-M2 obejmują z pewnością co najmniej jedną baterię.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Pucin:)

    TOR-M2 dla Białorusi i kupa kamieni!!!!!! Komedia wariatów!!!!! ;)

  2. yaro

    Nie ważne czy to Tor2 czy S400 Białoruś i tak pod względem OPL bije nas na głowę.

  3. Tani35

    Bialorusini maka jeden dywizjon s-400 który zostawił po Zapad 21 rosyjski 210 pułk opl Moskwy. Kilkanascie dni temu pulk ten otrzymał nowy czyli brand new dywizjon celem osiągnięcia etatu. Przy tej okazji podano ze od 2007r dostarczono Armii Rosyjskiej 70 dywizjonow s-400. Dywizjon ten jest na Bialorusi razem z czesciami i materialami eksploatacyjnymi dla szkolenia bialoruskiej opl w obsludze tego sprzetu. To podał ruski portal zajmujacy sie rynkiem uzbrojenia.

Reklama