Reklama

Siły zbrojne

Nexter walczy o duńskie przetargi

Fot. Wikipedia/CC BY-3.0
Fot. Wikipedia/CC BY-3.0

Koncern Nexter podpisał umowę partnerską z duńską spółką Hydrama, na mocy której w Støvring ma powstać linia montażowa kołowych pojazdów opancerzonych VBCI 8x8. Warunkiem jest wygrana francuskiej oferty w programie poszukiwania następcy transporterów M113. 

Dania posiada obecnie 635 starych, amerykańskich transporterów gąsienicowych M113 w kilkunastu wariantach i od dwóch lat poszukuje platformy kołowej lub gąsienicowej, która mogłaby je zastąpić. Program oznaczony APC-R (Armoured Personal Carrier – Replacement) zakłada wprowadzenie na uzbrojenie od 206 do nawet 600 wozów w sześciu wariantach opartych na wspólnym podwoziu.

Francuzi proponują firmie Hydrama współpracę przy wdrożeniu produkcji i uruchomieniu linii montażowej pojazdów VBCI, ale również wsparcie techniczne i logistyczne eksploatacji haubic samobieżnych Caesar. Od 2012 roku trwa postępowanie dotyczące dostawy 15 lekkich dział samobieżnych kalibru 155 mm dla duńskiej armii. W obu wypadkach warunkiem współpracy przemysłowej jest wybór przez ministerstwo obrony Danii tych właśnie systemów uzbrojenia. 

Reklama

Komentarze

    Reklama