Reklama

Siły zbrojne

NATO wita Macedonię Północną

Fot. Capt. Dyana Allen, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Fot. Capt. Dyana Allen, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Macedonia Północna stała się w piątek najnowszym członkiem NATO. Jak poinformował Sojusz stało się to po złożeniu dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie.

Warunkiem przystąpienia Macedonii Północnej do NATO była ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich. W zeszłym tygodniu zrobiła to Hiszpania, jako ostatni kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego. Protokół przyjęcia Macedonii Płn. do NATO został podpisany przez przedstawicieli 29 państw członkowskich w lutym 2019 roku.

Macedonia Północna od dawna bierze udział w działaniach mających przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa, uczestnicząc m.in. w misjach dowodzonych przez NATO w Afganistanie i Kosowie. Przystąpienie tego kraju do Sojuszu było możliwe dzięki jego porozumieniu z Grecją. W lutym 2019 roku była jugosłowiańska republika oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonię Północną, co umożliwiło zakończenie trwającego od czasu ogłoszenia przez nią niepodległości w 1991 roku sporu z Atenami.

Macedonia Północna jest obecnie częścią rodziny NATO, rodziny trzydziestu narodów i prawie miliarda ludzi. Rodziny opartej na pewności, że bez względu na wyzwania, przed którymi stoimy, wszyscy jesteśmy razem silniejsi i bezpieczniejsi.

oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg

Według Grecji używanie przez jej północnego sąsiada nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W związku z przyjęciem nowej nazwy Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej. Macedonia Północna jest 30 krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ceremonia podniesienia flagi Macedonii Północnej w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbędzie się w poniedziałek w obecności sekretarza generalnego, przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Stuarta Peacha oraz Chargé d'Affaires Delegacji Macedonii Północnej do NATO Zorana Todorowa. Flaga Macedonii Północnej będzie jednocześnie podnoszona w Sojuszniczym Dowództwie Operacji w belgijskim Mons i w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk w USA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Taka prawda !

  Kolejny mikroskopijny "darmozjad" w NATO praktycznie bez armii do ochrony zaraz po Litwie, Łotwie i Estonii ...

  1. Śliwka Estonka

   Jak na 2 mln ludności to taktyczny pas narwy zabezpieczony przed ruską nawala, 2 porty przygotowane na,desant pomostowy, cyberprzestrzen zabezpieczenona

  2. Estonia Forever

   Finlandia szkoli nasze pierwsze eskadry lotnicze i to na pewno nie na migach

  3. Co racja to racja

   100/100

 2. Szach mat w jednym ruchu

  Kolejny kraj wybrał demokrację i dobrobyt!

 3. RAWICZ

  Mając 13 tyś w linii i 5 tys. w rezerwie żołnierzy , oraz 31 czołgów T71 to jest żeczywiście znaczące wzmocnienie NATO we wschodniej Europie. Nie róbcie sobie takich żartów bo oplułem ekran czytając te informacje

 4. Fanklub Fanklubika

  Aż dziw bierze że nie chcieli dołączyć do Unie Euroazjatyckiej pod egidą Rosji , przecież Fanklubik twierdzi że Rosji panuję dobrobyt i ład społeczny , a ci głupcy wybrali zgniły upadający zachód , pewnie to sprawka CIA . Tak swoją drogą Rosja podniosła opodatkowanie dla klasy średniej ,która uwaga , uwaga według Putina zaczyna się gdy dochód przekracza miesięcznie 200 dolarów . Aż strach pomyśleć ile zarabiają niższe klasy.

  1. ee

   100 % racji.

 5. Kałboj

  Witamy serdecznie.

 6. Paweł P.

  Poland welcome

Reklama