Siły zbrojne

Następny sukces Atalanty – 9 piratów zatrzymanych

Holenderska fregata HNLMS „De Ruyter” zatrzymała 9 piratów w ramach operacji Atalanta - fot. US Navy.
Holenderska fregata HNLMS „De Ruyter” zatrzymała 9 piratów w ramach operacji Atalanta - fot. US Navy.

W ramach prowadzonej przez Unię Europejską operacji Atalanta fregata holenderska HNLMS De Ruyter zatrzymała wczoraj, 19 lutego br. grupę piratów.Akcja toczyła się w odległości około 200 mil na północny wschód od miasta Eyl w Somalii. Jeden z przepływających w tamtym rejonie statków handlowych pod banderą panamską wysłał sygnał alarmowy. Przebywająca w pobliżu fregata HNLMS De Ruyter natychmiast wysłała w powietrze śmigłowiec NH-90, który wykrył dwie szybkie łodzie motorowe z podejrzanymi osobami na pokładzie. Ludzie ci po zobaczeniu helikoptera zaczęli wyrzucać za burtę różne rzeczy (prawdopodobnie broń i sprzęt do abordażu), a następnie próbowali uciec.

Pierwsza z łodzi została zatrzymana przez grupę abordażowo-inspekcyjną z holenderskiej fregaty. Drugą przechwycił i zmusił do zastopowania śmigłowiec SH-60B Seahawk wysłany z hiszpańskiej fregaty ESPS Mundez Nunez. Co ciekawe na hiszpańskim okręcie jest zaokrętowany sztab europejskich sił EU NAVFOR wysłanych w rejon Rogu Afryki w ramach Operacji Atalanta. W sumie zatrzymano na fregacie HNLMS De Ruyter dziewięć podejrzanych o piractwo osób, które są obecnie przesłuchiwane przed postawieniem im zarzutów. Obie łodzie zostały zarekwirowane.

I znowu jak mantrę powtórzymy, że szkoda iż nasze okręty nie uczestniczą w tych działaniach. Może ktoś usłyszy.

(MD)

Komentarze (2)

  1. gośc

    "....I znowu jak mantrę powtórzymy, że szkoda iż nasze okręty nie uczestniczą w tych działaniach. Może ktoś usłyszy..." Może lepiej , żeby usłyszał i pisząc kolokwialnie- olał ten idiotyczny postulat. Przecież to są jakieś chore mrzonki. Bardzo dobrze, że w tych zawodach polska marynarka nie bierze udziału! Jakie miałyby z niego płynąć zyski? Ropa do okretów nie jest za darmo!

  2. ryszard56

    a po co ich zatrzymywac rozwalić i po klopocie,żeby brac udział w takich zadaniach ,to najpierw trzeba mieć nowoczesne okręty fregaty,korwety,i niszczyciele rakietowe,a MY nie mamy nic ,może za 50 lat