Reklama

Siły zbrojne

Najnowsza rosyjska Warszawianka na próbach morskich

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Na morzu Bałtyckim rozpoczęły się próby morskie okrętu podwodnego „Pietropawłowsk-Kamczatskij” (B-274), pierwszej z sześciu jednostek projektu 636.3 (Warszawianka), które zbuduje stocznia Admirałtiejskije Wierfi z Sankt Petersburgu dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego

W ich trakcie okręt przeszedł już pomyślnie pierwsze próbne zanurzenie. Według przedstawiciela producenta, próby stoczniowe mają być zrealizowane w ramach jednego etapu i nie zakłada się w ich trakcie powrotu jednostki do stoczni. Testy przeprowadzone zostaną na poligonach morskich w Zatoce Fińskiej, a następnie na Bałtyku południowym w pobliżu Bałtyjska.

Podczas prób morskich, w czasie poruszania się jednostki w położeniu nawodnym i podwodnym sprawdzone mają być wszystkie systemy pokładowe, w tym siłownia, urządzenia nawigacyjne, kompleks łączności radarowej i systemy podtrzymywania życia. Program prób obejmuje również testy prędkości i zwrotności, a także zanurzenia. Następnie okręt powróci do stoczni, aby przygotować się do prób państwowych poprzedzających przekazanie go flocie.

Kontrakt na budowę sześciu okrętów podwodnych projektu 636.3 dla Floty Oceanu Spokojnego podpisano we wrześniu 2016 r. podczas odbywającej się w Moskwie wystawy Armija. Stępkę pod „Pietropawłowsk-Kamczatskij” położono 28 lipca 2017 r, zwodowano go 28 marca br., zaś zgodnie z zapisami kontraktu ma on zostać przekazany odbiorcy do 25 listopada 2019 r. Druga jednostka serii -  „Wołchow” (B-603) - znajduje się w zawansowanym stadium budowy i ma być zwodowana w przyszłym roku. W stoczni trwają również prace nad dwoma kolejnymi okrętami tego typu, które otrzymają nazwy „Magadan” i „Ufa”.

image
Fot. Defence24.pl

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.