Reklama

Siły zbrojne

Nagrody pieniężne dla żołnierzy, którzy ratowali ludzkie życie

Kierownictwo MON, kadra dowódcza Wojska Polskiego oraz osoby wyróżnione 14 sierpnia 2018 r. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Kierownictwo MON, kadra dowódcza Wojska Polskiego oraz osoby wyróżnione 14 sierpnia 2018 r. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Żołnierze, którzy ratowali ludzkie życie, w tym lotnicy transportujący organy do przeszczepów, otrzymali od szefa MON Mariusza Błaszczaka nagrody pieniężne. W przededniu święta Wojska Polskiego minister wyróżnił też około stu żołnierzy i pracowników wojska odznaczeniami resortowymi.

Szef MON zdecydował, że nagrody pieniężne otrzymają żołnierze, którzy wykazali się bohaterstwem, odwagą i ofiarnością w ratowaniu życia ludzkiego, także poza służbą. Jak informuje resort, jest to nowa inicjatywa, która w zamyśle ma służyć nagradzaniu i promowaniu wśród żołnierzy – jak to ujęto podczas ceremonii – postaw godnych naśladowania. W grupie jedenastu nagrodzonych we wtorek znaleźli się m.in. lotnicy uczestniczący w Akcji Serce.

W jej ramach w tym roku lotnictwo wojskowe już 32 razy transportowało organy do przeszczepów. Loty wykonywały załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

Podczas ceremonii minister obrony Mariusz Błaszczak dziękował żołnierzom za służbę, w szczególności tym, którzy służą w linii.

Chciałem podziękować żołnierzom, szczególnie tym, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby pomagać innym. Wyróżniłem właśnie grono tych osób, które uczestniczą w jakże szlachetnej Akcji Serce – akcji pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ale także wyróżniam tych, którzy pomagają innym często poza godzinami służby. To jest właśnie postawa służby. To jest postawa godna najwyższego uznania i najwyższego szacunku.

szef MON Mariusz Błaszczak

Wyróżnienia, nagrody i odznaczenia resortowe odebrała we wtorek na dziedzińcu siedziby MON ponad setka żołnierzy i cywilów. Wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego został wyróżniony zastępca szefa zarządu zasobów osobowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Mieczysław Furmanowicz oraz cztery oddziały wojskowych: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie, 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej w Gdyni. Ponadto szef MON wręczał oficerom, podoficerom oraz cywilnym pracownikom wojska honorową broń białą, tytuły "Zasłużony Żołnierz RP", odznaki rodzajów sił zbrojnych, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama