Reklama

Siły zbrojne

"Na lądzie, na morzu i w powietrzu" - brytyjskie wojsko rusza do Estonii

Fot. Royal Coat of Arms
Fot. Royal Coat of Arms

Brytyjska armia prowadzi przerzut żołnierzy i sprzętu do Estonii, celem jest rotacja batalionowej grupy bojowej NATO.

Operacja pod kryptonimem Tractable wiąże się z przerzutem 200 jednostek sprzętu i 800 żołnierzy z Wielkiej Brytanii do Estonii drogą powietrzną, lądową (kolejową i drogową) oraz morską. Celem tych działań jest rotacja kontyngentu jednostek brytyjskich stacjonujących w tym nadbałtyckim państwie. Jego wyposażenie stanowią czołgi Challenger 2, różnego typu pojazdy opancerzone, haubice AS-90 i pojazdy wsparcia.

image
Fot. army.mod.uk

Obecnie -w ramach rozszerzonej Wysuniętej Obecności NATO (enhanced Forwad Presence) -w Estonii stacjonuje pułk King's Royal Hussars (wchodzący w skład 12. Brygady Zmechanizowanej), w jego miejsce skierowane zostaną siły i środki przynależne do pułku Queen's Royal Hussars (podlegającego 20. Brygadzie Pancernej). Brytyjskie siły zbrojne podkreślają rolę "Tractable" jako sprawdzianu możliwości sił zbrojnych Wielkiej Brytanii w zakresie mobilności. 

Fot. MoD UK/Crown Copyright
Czołg Challenger II Fot. MoD UK/Crown Copyright

Z kolei Siły Obronne Estonii oraz Liga Obronna (Kaitseliit) wskazują na ten przerzut jako na okazję do przećwiczenia wsparcia, jakiego udziela państwo goszczące siły NATO.

Reklama

Komentarze (5)

 1. 22

  Ile ciężkich czołgów posiada obecnie Anglia?

 2. Denkkhjk

  Angole zostaną tam jak pod Dunkierka

 3. Hanys

  Ciekawe jakby tak Meksyk należał do OUBZ i Rosja by tam sobie rotacyjnie wysyłała brygady pancerne, jakby USA sie zachowywało.

  1. Tomasz33

   Ilu swoich sąsiadów zaatakowała w historii USA, czyli Stany Zjednoczone? Więc po co Meksyk miałby tam sprowadzać nawet teoretycznie rosyjskie wojska? A teraz zadaj sobie drugie pytanie, ilu swoich sąsiadów zaatakowała w historii Rosja i jakie ma obecnie z nimi stosunki?

  2. kjlkjljkhlhkjl

   USA nie prowadzi ćwiczeń, ani żadnych innych operacji mających zastraszyć Meksyk. Natomiast Rosja, prowadzi liczne operacje zastraszania sąsiednich krajów. Gdy Rosja zachowywała się normalnie to Amerykanie wcale się tam nie pchali.

  3. Hanys

   Ano USA zaatakowało jednego z aż dwóch swoich sąsiadów Meksyk właśnie, choć dawno temu.

 4. Tomcat

  To dlatego nad moim blokiem pojawiły się dwa Lynxy i trzy Apacze!

 5. Zachwycony

  Wspaniale to jest siła.

Reklama