Siły zbrojne

Myśliwce Su-30SM dla Armenii. Coraz bliżej finału negocjacji

Su-30SM. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej / mil.ru
Su-30SM. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej / mil.ru

Resort obrony Armenii zwleka z oczekiwanym jednoznacznym potwierdzeniem nabycia rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Su-30SM. Jak sugeruje część lokalnych agencji informacyjnych, decyzja o dokonaniu zakupu została już podjęta, wciąż jednak nie jest jasne, za jaką kwotę i w jakiej liczbie rosyjskie maszyny miałyby trafić do Erywania.

„Ministerstwo Obrony Armenii nadal rozważa kwestię zakupu rosyjskiego myśliwca wielozadaniowego Su-30SM” – przekaz takiej treści podał do publicznej wiadomości 31 stycznia br. serwis informacyjny News.am, cytując rzecznika prasowego armeńskiego resortu obrony, Artruna Owannisian’a. "Tak, pracujemy nad zakupem tych myśliwców" – przyznał Owannisian, nie ujawniając przy tym żadnych konkretów dotyczących spodziewanego zakresu i formuły realizacji zamówienia. Przedstawiciel rządu odmówił również odpowiedzi na pytanie, czy podpisano już wiążące porozumienie.

Wcześniejsze niepotwierdzone doniesienia medialne wskazywały, że proces zakupu SU-30SM został już sfinalizowany. Spekulowano, że Armenia pozyska najprawdopodobniej około dwunastu myśliwców, oczekiwanych do sformowania pełnej eskadry. Armenia dysponowała jeszcze do niedawna 14 samolotami szturmowymi Su-25K i Su-25UBK, pozyskanymi od Słowacji i Gruzji. Na początku grudnia 2018 roku doszło jednak w tragicznych okolicznościach do utraty jednego egzemplarza. W katastrofie dwumiejscowej maszyny zginęło wtedy dwóch pilotów. 

Także w grudniu minister obrony narodowej Armenii David Tonoian wyjawił, że Armenia i Rosja przygotowują się do podpisania umowy na dostarczenie myśliwców Su-30SM. Zgodnie z dotychczasowymi zapewnieniami, zakup ma zostać sfinansowany w dużej mierze z kwoty 100 mln USD kredytu udzielonego Armenii przez Rosję na okres dwudziestu lat. Jeśli kontrakt zostanie zrealizowany, Armenia stanie się trzecim posiadaczem Su-30SM spośród byłych republik radzieckich. Myśliwce te użytkuje obecnie Kazachstan, a od tego roku Su-30SM polecą też na Białoruś.

Armenia zawarła pierwszy, dotąd niespełniony kontrakt na dostawę co najmniej jednej eskadry (12 samolotów) Su-30SM jeszcze w 2012 roku. Realizację zamrożono jednak ze względu na niedobory finansowe zamawiającego. W dalszym czasie  Armenia rozpatrywała również ofertę szwedzkiego Saaba proponującego wielozadaniowy myśliwiec JAS39 Gripen.

Komentarze (6)

 1. Rafal

  @Davien "Panie trust observer, w czerwcu 2018r Indie zrezygnowały z jakichkolwiek zakupów Su-30MKI z uwagi na zbyt duzy koszt ich utrzymania." ta a teraz jednak kupuja nastepne.

 2. Davien

  Niuniu, ile kupia teraz nie wiadomo, te 12 to sa jedynie spekulacje nic pewnego. raz juz zamawiali 12 Su-30SM i wszystko utkneło przez brak funduszy wiec pewnie teraz mogli odmrozic stary kontrakt. 100mln starczyłoby pewnie na 3 Su-30SM, znacznie nowszy Su-30Mk2 kosztował wtedy 37mln

 3. Niuniu

  100 mln za 12 Su-30SM? To chyba jakiś żart. Za tą kwotę to może ze 2 można kupić i to bez uzbrojenia i serwisu.

 4. Davien

  Panie trust observer, w czerwcu 2018r Indie zrezygnowały z jakichkolwiek zakupów Su-30MKI z uwagi na zbyt duzy koszt ich utrzymania.

 5. Bo bo.

  Że jeszcze amerykanie nie zagrozili Armeni sankcjami albo napaścia w imię demokracji i wolności oni nie lubią jak ktoś kupuje broń od innych a zwłaszcza od Rosji

 6. trust observer

  i 18 su-30MKI dla Indii