Reklama

Siły zbrojne

Myśliwce Su-27SM3 i Su-35 w Kaliningradzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło odtworzenie legendarnego 689. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego z Czkałowska w Obwodzie Kaliningradzkim. Jednostka będzie uzbrojona w samoloty Su-27SM3, które w przyszłości zostaną zastąpione znacznie nowszymi Su-35S. Zdaniem rosyjskich ekspertów, jednostka zapewni kontrolę nad przestrzenią powietrzną w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jest to kolejne już w ostatnim czasie wzmocnienie sił stacjonujących w rosyjskiej eksklawie.

Jak informuje dziennik „Izwiestia”, powołując się na ministerstwo obrony Rosji, 689. Gwardyjski Pułk Myśliwski zostaje ponownie sformowany i powraca do historycznej bazy lotniczej w Czkałowsku, położonej na północny-zachód od Kaliningradu. Jednostkę noszącą imię asa rosyjskiego lotnictwa, Aleksandra Pokryszkina, oficjalnie rozformowano w 2010 roku, zredukowano ją do pojedynczej eskadry stacjonującej w pobliskiej bazie Czerniachowsk. Odtworzony pułk ma zostać wyposażony w zmodernizowane samoloty myśliwskie Su-27SM3, które docelowo mają zostać zastąpione przez wielozadaniowe maszyny Su-35S. Będzie to pierwsza jednostka Floty Bałtyckiej, wyposażona w tego typu sprzęt.

Su-27SM3 to maszyny zmodernizowane w oparciu o wiele rozwiązań stosowanych w maszynach Su-35, szczególnie w zakresie awioniki i uzbrojenia, co ułatwi jednostce przejście na samoloty Su-35S w miarę ich dostarczania. Su-27SM3 posiada większy udźwig, nowocześniejszy radar i cyfrową awionikę nowej generacji oraz silniki o większej mocy niż starsze modele, takie jak Su-27S/P. Maszyny zdolne są do zwalczania celów powietrznych i naziemnych z użyciem uzbrojenia kierowanego.

Czytaj też: Iskandery w Kaliningradzie. Na stałe od przyszłego roku

Reaktywacja legendarnej jednostki, która brała między innymi udział w walkach nad Berlinem w 1945 roku, jest prawdopodobnie bezpośrednio związana z realizowanym od 2013 roku remontem i modernizacją bazy lotniczej Floty Bałtyckiej w Czkałowsku. Prace w bazie zakończono prawdopodobnie w grudniu 2017 r., czyli rok później niż planowano. Prawdopodobnie oddanie bazy do użytku umożliwi nie tylko wzmocnienie obrony powietrznej Obwodu Kaliningradzkiego, ale również planowaną modernizację bazy w Czerniachowsku.

Jak informuje rosyjskie ministerstwo obrony, samoloty należące do 689. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego będą nie tylko stanowić wzmocnienie obrony powietrznej Obwodu Kaliningradzkiego. Rozszerzą również możliwość kontroli przestrzeni powietrznej na zachodnim Bałtyku oraz będą mogły zwalczać cele naziemne i nawodne np. w rejonie krajów bałtyckich. Wzmocnią w ten sposób potencjał działania strony rosyjskiej w basenie Morza Bałtyckiego, i tak rozbudowany ostatnio wraz z rozlokowaniem w Kaliningradzie systemów rakiet balistycznych Iskander oraz przeciwokrętowych pocisków Bastion-P i Bał. 

Reklama

Komentarze

    Reklama