Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2019: Dwa Rosomaki dowodzenia dla Żelaznej Dywizji

Rosomak WD na wystawie Sił Zbrojnych RP. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Rosomak WD na wystawie Sił Zbrojnych RP. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Szef Inspektoratu Uzbrojenia podpisał na targach MSPO umowę na zakup dwóch wozów dowodzenia Rosomak WD. Maja one trafić do formowanej obecnie 18 Dywizji Zmechanizowanej

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

KTO Rosomak w wersji wozu dowodzenia są przeznaczone do wsparcia sił własnych na poziomie operacyjno-taktycznym. Zakupiono je wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Dostawy mają być zrealizowane do I połowy 2020 roku, wartość zamówienia to 24,7 mln zł brutto.

Rosomak WD został stworzony na podstawie umowy z marca 2018 roku, a pierwsze siedem takich maszyn zostało przekazanych Siłom Zbrojnym RP w październiku 2018 r. Maszyny te są wyposażone w zmodyfikowaną część stropową, siedem anten łączności, system klimatyzacji i specjalistyczne systemy łączności dowodzenia (jego wykonawcą jest Grupa WB). Załogę maszyny stanowi siedem osób, z czego pięciu żołnierzy to operatorzy konsol. Wozy zostały zaopatrzone w system mobilnego kamuflażu wielozakresowego produkowanego przez firmę Miranda (Grupa Lubawa).

„To jest sprzęt związany z wyposażeniem 18 Dywizji Zmechanizowanej, którą powołałem do życia i którą rozbudowuję. A więc wozy dowodzenia na bazie Rosomaków, dla dywizji rozlokowanej na wschód do Wisły. Dywizji nawiązującej tradycjami do 18 DP, Żelaznej Dywizji, która zasłynęła podczas wojny z bolszewikami. To jest nowoczesne wojsko, 18 Dywizja Zmechanizowane jest budowana na wzór jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego, głównie amerykański.” – komentował zakup szef MON, minister Mariusz Błaszczak.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Źródło:MSPO / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama