Siły zbrojne

MSPO 2016: Teldat zaprezentował rozwój systemu Jaśmin

 • Fot. mil.ru

Bydgoska spółka TELDAT przedstawiła na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach ofertę z zakresu teleinformatycznego wsparcia procesu dowodzenia i działań taktyczno-operacyjnych oraz łączności. Centralnym punktem ekspozycji były rozwiązania wchodzące w skład sieciocentrycznej platformy teleinformatycznej JAŚMIN, w tym jej kompleksowe oprogramowanie wsparcia dowodzenia SWD C3IS JAŚMIN, certyfikowane przez NATO.

TELDAT na MSPO 2016 promował w pierwszej kolejności najnowszą, rozbudowaną wersję Systemu Systemów w zakresie Zarządzania Walką. Jest ona przedstawiana jako wzajemnie spójny, wysokospecjalistyczny zestaw oprogramowania oraz sprzętu wspierającego proces dowodzenia i koordynacji działań taktyczno-operacyjnych.

Całość prezentowanej struktury składa się z szeregu zunifikowanych komponentów: Systemu Zarządzania Walką Korpusu, Dywizji i Brygady – HMS JAŚMIN z Węzłami Teleinformatycznymi w wersjach kontenerowej i przenośnej; Systemu Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii i Plutonu – BMS JAŚMIN z Pokładowym Węzłem Teleinformatycznym; Systemu Zarządzania Żołnierzem/Sekcją Spieszoną – DSS JAŚMIN z osobistym wyposażeniem teleinformatycznym; Web Portalu JAŚMIN - pozwalającego na korzystanie z Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO) z usprawnionym obrazowaniem danych zewnętrznych; Systemu Wsparcia Ogniowego– z serwerem Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN oraz Podsystemem Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP); Information Exchange Gateway JAŚMIN – bramy bezpiecznego transferu danych pomiędzy systemami o różnej klasyfikacji informacji; Systemów Szkolenia i Wirtualnej Symulacji JAŚMIN.

Na ekspozycji targowej firmy TELDAT pojawiła się również operacyjna wersja Systemu Bezpiecznej Wymiany Informacji (SBWI, występującego też w wersji SARON, dedykowanej dla wspomagania kierowania specjalistycznymi działaniami w obszarze obrony narodowej). Oferuje on obsługę rozległego, szybkiego oraz bezpiecznego transferu danych, m.in. inicjujących i raportujących określone działania w służbach publicznych. Na MSPO przygotowano ją głównie z myślą o wsparciu działań w zakresie zarządzania kryzysowego.

Sieciocentryczna platforma teleinformatyczna JAŚMIN jest syntetyczną strukturą m.in. do automatycznego przesyłu danych w zakresie wsparcia dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych oraz wspomagania kierowania i komunikacji w obszarach zarządzania kryzysowego (gdzie można wykorzystać jej wybrane specjalistyczne moduły, zintegrowane np. z wymienionym SBWI), w tym bieżącego zobrazowania sytuacji operacyjnej na mapach cyfrowych. Składa się na nią zbiór wzajemnie spójnych produktów sprzętowych i programowych TELDAT, które - jak deklarują przedstawiciele firmy - współpracują ze sobą na zasadzie modułowego zespolenia w ramach zintegrowanego systemu. W skład omawianej platformy wchodzą specjalistyczne urządzenia i oprogramowanie, z których większość może być również wykorzystywana autonomicznie.

Przedstawiciele Teldat zapewniają, że system spełnia założenia budowy komponentowej, zgodnej z koncepcją NATO Network Enabled Capability. Jego działanie umożliwia zatem skoordynowane współdzielenie danych pomiędzy rozproszonymi węzłami decyzyjnymi. Podstawowym założeniem przyświecającym takiej organizacji systemu jest zapewnienie jego skutecznej eksploatacji i wykorzystania na wszystkich szczeblach łańcucha dowodzenia, od najwyższego do poziomu żołnierza spieszonego włącznie.

Praktycznie wszystkie wymienione komponenty sprzętowe i programowe JAŚMINA (wraz z modułem programowym wspomnianego najnowszego Podsystemu TZKOP, także wchodzącym w skład wymienionego już SWD C3IS JAŚMIN) przechodziły pozytywnie krajowe oraz międzynarodowe badania i testy. Duża ich część była i/lub jest użytkowana w warunkach polowych przy okazji wielu przedsięwzięć wojskowych, w tym zagranicznych. Zaliczyć do nich można: różnorodne misje wojskowe (Afganistan, Kongo, Czad, Republika Środkowoafrykańska, Bałkany, kraje nadbałtyckie oraz Kuwejt), kolejne edycje ćwiczeń międzynarodowych (NATO CWID, NATO CWIX, Combined Endeavor oraz Bold Quest) i krajowych (np.: Anakonda, Dragon, Aster, Compact Grey, Borsuk, Mazury, Latowicz, Świder, Kłocko, Stokrotka i Pierścień) oraz działalność naukowo-dydaktyczną realizowaną głównie na bazie laboratoriów szkolno-treningowych AON, WAT i CSŁiI, a także Międzynarodowy Program Interoperacyjności MIP, w którym rozwiązania TELDAT występują od lat, przeszły najwyższy poziom tych ważnych sprawdzeń sojuszniczych. Z rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych platformy JAŚMIN wywodzą się specjalistyczne mobilne komponenty teleinformatyczne do nowej generacji systemów Patriot. Zostały one opracowane i są seryjnie produkowane na eksport w TELDAT. Ostatnio kolejny raz zwiększono zamówienie na te komponenty. 

Czytaj też: Raytheon współpracuje z polską firmą Teldat

Komentarze (16)

 1. ekspert

  To wszystko prawda - Jaśmin jest klasą sama dla siebie

 2. Teodozja

  Róbcie dalej swoje a wartość jakość i kompetencja obronią się same. Natomiast "Teodora" najlepiej zaprosić na stosowne szkolenie także w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego, bo wówczas się również pozna np. jego rzeczywiste intencje i jakie reprezentuje "gadzety".

  1. POLSKA

   Teodor reprezentuje Wszystkich tylko nie siebie, bo sam nic nie ma do zaoferowania i nadaje się tylko na emeryturę anie do wyznaczania trendów polskich systemów dowodzenia i łącznośiści.

 3. Teodor

  Te wszystkie gadzety sa ciekawe, tylko jak to sie ma do tajnosci tych przekazow. Bo ze da sie to czytac to juz wszyscy wiedza chocby z doniesien WikiLeaks. Kiedys potrzeba bylo fizycznych szpiegow, aby wykradac dane. Teraz robi sie to korzystajac z urzadzen do odbioru pol elektromagnetycznych i szybkich superkomputerow.

  1. A200

   Ty nie wiesz co piszesz na temat ochrony elektromagnetycznej i A 200

 4. POLAK

  Popieram, i czy "KOŚ" nie zatrzyma tego produktu (bo sam się broni) przed ŚWIATEM?

 5. ja

  CZEMU NIE CHCEMY BYĆ SAMI SOBĄ, czyli uwierzyć w to, że jesteśmy najlepsi w tej dziedzinie?

 6. ja

  Gdyby chciał KTOŚ od wielu lat wystawić COŚ od wielu lat CO spełnia jakiekolwiek wymagania na Bms to ok ale nie ma w tym kraju nic innego co by spełniał0 jakiekolwiek wymagania na Bms niż JAŚMIN. Reszta to szmelc, który zostanie prędzej, czy później OBNAŻONY tak jak SZAFRAN (nie działający do wielu lat a kosztujący społeczeństwo POLSKIE już ponad 100 mln PLN)

 7. antyzawistnik

  Tak to jest hit i jestem przekonany że dobry perspektywiczny polski towar eksportowy i to z zakresu specjalistycznego IT. Nie mieliśmy jeszcze w tym zakresie takich osiągnięć. Ciekawe czy u nas ktoś to czuje i rozumie i czy zaraz nie znaleźli lub znajdą się jacyś zawistnicy i "pomogą" w tej sprawie jak miało to miejsce w wielu podobnych sytuacjach?

 8. fala

  Tak to prawda. To co zrobili i robią potwierdza że są liderem w swojej dziedzinie. Rzeczywiście zrobili klocki lego w swojej dziedzinie.

 9. kolaż

  Używając terminologii kolarskiej oni już dawno zostawili peleton daleko w tyle i w wielu zakresach składający się również z kolaży zagranicznych

 10. obywatel

  Niech wyciągają nauki ci którzy nic nie mają albo co najwyżej deklarują że mają, dziwnie znajdują w niektórych kręgach posłuch, latami blokują rozwój, dobrych wykonawców i generalnie szkodzą. Czemu tak długo to jest tolerowane ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 11. opinia

  Klasa i tyle na ten temat

 12. żołnierz

  ... tak, tak róbcie swoje - trzymam kciuki za bydgoszczaków

 13. czarny

  Prosiłbym jeśli można o porównanie z systemem FONET, który zakupiły od nas USA?

  1. żelek

   Uf, uf. Chyba wystąpiło niezrozumienie całości opisywanej problematyki, bo nie można jednego wyrobu (nie chcę wchodzić w merytoryczne szczegóły na ten temat) porównywać z dużą ilością produktów wchodzących w jeden duży produkt o zupełnie nieporównywalnym zakresie zdolności i działania - to wyjaśniam najprościej jak można i to wyjaśnia b.prosto i precyzyjnie także powyższa publikacja, w której tylko w jednym miejscu wspomina się tylko i aż o "... z Pokładowym Węzłem Teleinformatycznym ...". A odnośnie rzeczonego zakupu to przemilczam to zagadnienie do czasu gdy nie będzie wiarygodnego potwierdzenia tego faktu, bo na wiele tego typu marketingowych sztuczek byliśmy już latami nabierani - przykładów można przytoczyć wiele ale nie o to tu chodzi

 14. waldi

  To co rzeczywiście (nie jak w wielu przypadkach głównie deklaratywnie) stworzyłeś i tworzysz jest najlepszą miarodajną oceną tych co to robią i ich służebnej roli dla wielu ważnych dziedzin naszego funkcjonowania i życia - amen

 15. rozzażony

  Jaśmin bronił broni i będzie bronił się sam. Niech się wreszcie wezmą do konstruktywnej i pożytecznej roboty i myślenia szczególnie ci którym on przeszkadzał i przeszkadza w robieniu najczęściej niekonstruktywnego biznesu (w wielu przypadkach niekompetentnego, niechcianego i nieprzydatnego szczególnie dla użytkowników) oraz ci którzy się latami nabierają bądź świadomie chcą nabrać na lep tych pierwszych i wyrafinowane metody którymi to robią

 16. Uczciwy

  B R A W O i G R A T U L A C J E !!! Znam i doceniam te produkty. Ich wysoka wartość, jakość i tempo rozwoju są najlepszym potwierdzeniem kompetencji itp.