Siły zbrojne

MSPO 2015: Gogle noktowizyjne „SZPAK”

fot. M.Dura
fot. M.Dura

PCO S.A. prezentuje w Kielcach swój sztandarowy produkt – zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M „SZPAK”.

Zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M „SZPAK” są lekkim przyrządem, przeznaczonym do prowadzenia obserwacji w warunkach nocnych. Są one wyposażone w dodatkowe źródło oświetlenia pracujące w podczerwieni, pozwalające na pracę noktowizora również w zamkniętych pomieszczeniach i przy dużym zaciemnieniu.

Gogle PNL-2AD/M „SZPAK” to tak naprawdę system optyczny dysponujący dwoma niezależnymi kanałami optycznymi, co pozwala na zachowanie naturalnych kształtów oraz rozmiarów obserwowanych obiektów. Przy czym czarno białe zobrazowanie zapewnia rozróżnialność szczegółów wyższą o 20% od klasycznej noktowizji.

Gogle PNL-2AD/M „SZPAK” są kompatybilne z większością wykorzystywanych obecnie hełmów (dzięki uniwersalnemu mocowaniu, przystosowanemu do montażu na każdym typie hełmu Wojsk Lądowych), ale mogą być również stosowane jako przyrząd ręczny (jako lornetka obserwacyjna). System ma dwa źródła zasilania: w zestawie gogli i w pojemniku montowanym z tyłu hełmu. Pojemnik ten pozwala na równomierne rozmieszczenie ciężaru na hełmie. Same gogle ważą jedynie 590 g.

O wartości systemu noktowizyjnego „Szpak” mogą świadczyć nagrody, jakie już za nie otrzymała spółka PCO S.A. W czerwcu bieżącego roku był to Medal Europejski (przyznawany w konkursie organizowanym przez Business Centre Club) oraz statuetka Lidera Bezpieczeństwa Państwa (przyznawana w konkursie organizowanym przez ogólnopolskie Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych).

Komentarze