Siły zbrojne

MSPO 2015: Gogle noktowizyjne „SZPAK”

fot. M.Dura
fot. M.Dura

PCO S.A. prezentuje w Kielcach swój sztandarowy produkt – zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M „SZPAK”.

Zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M „SZPAK” są lekkim przyrządem, przeznaczonym do prowadzenia obserwacji w warunkach nocnych. Są one wyposażone w dodatkowe źródło oświetlenia pracujące w podczerwieni, pozwalające na pracę noktowizora również w zamkniętych pomieszczeniach i przy dużym zaciemnieniu.

Gogle PNL-2AD/M „SZPAK” to tak naprawdę system optyczny dysponujący dwoma niezależnymi kanałami optycznymi, co pozwala na zachowanie naturalnych kształtów oraz rozmiarów obserwowanych obiektów. Przy czym czarno białe zobrazowanie zapewnia rozróżnialność szczegółów wyższą o 20% od klasycznej noktowizji.

Gogle PNL-2AD/M „SZPAK” są kompatybilne z większością wykorzystywanych obecnie hełmów (dzięki uniwersalnemu mocowaniu, przystosowanemu do montażu na każdym typie hełmu Wojsk Lądowych), ale mogą być również stosowane jako przyrząd ręczny (jako lornetka obserwacyjna). System ma dwa źródła zasilania: w zestawie gogli i w pojemniku montowanym z tyłu hełmu. Pojemnik ten pozwala na równomierne rozmieszczenie ciężaru na hełmie. Same gogle ważą jedynie 590 g.

O wartości systemu noktowizyjnego „Szpak” mogą świadczyć nagrody, jakie już za nie otrzymała spółka PCO S.A. W czerwcu bieżącego roku był to Medal Europejski (przyznawany w konkursie organizowanym przez Business Centre Club) oraz statuetka Lidera Bezpieczeństwa Państwa (przyznawana w konkursie organizowanym przez ogólnopolskie Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych).

Komentarze (5)

 1. Muzzy

  jestem laikiem ale... czy ta wtyczka nie mogłaby być czarna lub zielona? srebrny to chyba nie jest kolor maskujący?

 2. muchabzz

  czy sie bedzie lamac czy nie nie ma znaczenia . wg mnie jest to niedorobka. wystajacy kabel moze byc problemem w warunkach polowych. tutaj az sie prosi zeby ten kabel pociagnac w pasku utrzymujacym calosc a jego wtyczke zlamac o 90 stopni. pewnie chodzilo o to zeby byla wkrecana i stabilna ale mozna tez zastosowac zatrzask .. to tak na chlopski rozum mi przyszlo

 3. mangus

  kabel może zachaczyć sie o krzaki i wyrwać wtyk z noktowizora, może zastąpić go mniejszym wtykiem lub końcówką amortyzująca jak w niektórych ładowarkach?

 4. leśny dziad

  bardzo szczegółowe te informacje XD

 5. bwa

  kabel będzie się łamał przy wyjściu z tego metalowego wtyku

  1. QDark

   Mam wrażenie, że masz coś wspólnego z WI-Fi. Otóż wcale nie musi się łamać...