Reklama

Siły zbrojne

Motor Sicz na czele nowego holdingu lotniczego?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

USA planuje współfinansować utworzenie na Ukrainie holdingu lotniczego w oparciu o firmę Motor Sicz. Głównym zadaniem tej struktury ma być modernizacja ukraińskich sił zbrojnych. Pomoc USA miałaby być realizowana w oparciu o  Warfighter Assistance Act (ustawa o pomocy wojskowej na Ukrainie).

Jak podaje francuski biuletyn informacyjny „Intelligence Online”, pomoc USA miałaby polegać na wsparciu nowoczesnymi technologiami i kooperacją z firmami takimi jak L-3 Communications czy Raytheon. Jest to jeden z projektów Kongresu USA, mających na celu zwiększenie obecności na Ukrainie bez zaangażowania militarnego.

Czytaj również: Polsko-ukraińska współpraca przemysłowo-obronna. Korzyści i wyzwania

W oparciu o zastrzyk amerykańskiej technologii i pieniędzy miałby powstać nowy holding obronny, w którym wiodącą rolę pełniłaby firma Motor Sicz z Zaporoża. Jest to jeden z czołowych światowych producentów silników lotniczych i turbin gazowych różnego zastosowania, ale też innego specjalistycznego sprzętu. W strukturę organizacji włączono by również inne zakłady związane z produkcją i serwisowaniem sprzętu lotniczego i wojskowego.  

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ranny gość

    Dziwny pomysł. Ukraiński holding za amerykańską kasę? Chcą prywatyzować tak jak u nas Mielec i wykończyć?

Reklama