Siły zbrojne

Mjanma kupuje pakistańskie myśliwce Thunder

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Mjanma (dawniej Birma) podpisała umowę zakupu co najmniej 16 chińsko-pakistańskich myśliwców JF-17 Thunder. Pakistan nie tylko dostarczy samoloty ale też będzie wspierać ich eksploatację. Wartość kontraktu nie jest jeszcze znana. 

Pakistańska stacja telewizyjna, powołując się na źródła rządowe, poinformowała, że pierwszym zagranicznym odbiorcą produkowanych we współpracy z Chinami myśliwców JF-17 Thunder jest Mjanma. Kraj ma kupić od 16 do 24 samolotów w ramach programu modernizacji sił powietrznych. Umowa została podpisana podczas niedawnego salonu lotniczego w Paryżu, ale wówczas nie ujawniono odbiorcy ani liczby zakontraktowanych maszyn. 

Obecnie podstawowe samoloty myśliwskie to około 20 MiG-29 odkupionych od Białorusi i kilkadziesiąt chińskich F-7 Airguard, będących kopią rosyjskich myśliwców MiG-21. Wszystkie zostały zakupione na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia tak więc pozyskanie JF-17 stanowi więc wyraźny krok naprzód.

Jak informuje telewizja Dunya News, Pakistan odpowiadać ma nie tylko za dostawę maszyn, ale również za obsługę techniczną, wsparcie eksploatacji i szkolenie, ponieważ siły powietrzne tego kraju posiadają już na wyposażeniu samoloty JF-17, które tutaj również zastępują systematycznie chińskie F-7.

Samolot JF-17 Thunder zaliczany jest do najtańszych maszyn kwalifikujących się do tak zwanej czwartej generacji. Jest to naddźwiękowa maszyna wielozadaniowa, przygotowana do przenoszenia na siedmiu węzłach podwieszenia bomb i rakiet produkcji chińskiej lub pakistańskiej - w tym pocisku opracowanego na bazie amerykańskiej rakiety AIM-9 Sidewinder oraz bomb kierowanych optoelektronicznie H-2 i H-4. Możliwe jest też dostosowanie awioniki do innych typów uzbrojenia. Na stałe samolot wyposażony jest w działko 23 mm GSh-23-2. JF-17 osiąga prędkość maksymalną 1,8 Macha, a jego zasięg operacyjny to ponad 1350 km.

 

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.