Siły zbrojne

Minister Błaszczak: dzięki Terytorialsom Polska jest silniejsza

Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON via Flickr
Fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON via Flickr

Dzięki żołnierzom WOT Polska jest silniejsza, bardziej odporna na zagrożenia – powiedział w sobotę w Grudziądzu minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że ta formacja pomaga Polakom w wielu trudnych, niespodziewanych i tragicznych sytuacjach.

Szef MON wziął udział w Grudziądzu w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

"To ważna chwila w życiu każdego żołnierza. Chwila złożenia przysięgi, a więc potwierdzenia oddania Ojczyźnie i bezwarunkowej służbie Polsce. Dzięki wam Polska jest silniejsza, dzięki wam jest bardziej odporna na zagrożenia. W czasie pokoju żołnierze WOT służą pomocą poszkodowanym. Nie dalej niż wczoraj ponad 130 żołnierzy z 11. Małopolskiej Brygady WOT udzieliło pomocy i wciąż pracuje na Sądecczyźnie, pomagając mieszkańcom dotkniętym skutkom kryzysu naturalnego, nawałnicy" – mówił Błaszczak.

Minister przywołał także inne wydarzenia z ostatnich dni, w których potrzebna była pomoc terytorialsów. W jego ocenie jak ważną rolę pełnią żołnierze obrony terytorialnej można było przekonać się także, gdy do Polski dotarł koronawirus.

"Przez cały czas epidemii żołnierze w oliwkowych beretach pomagali wszystkim tym, którzy potrzebowali wsparcia. Każdy szpital w Polsce spotkał żołnierza WOT-u, który swoją służbą odciążał personel medyczny, tak, aby ten mógł w 100 procentach poświęcić się pomocy pacjentom" - powiedział.

Błaszczak zwrócił uwagę na to, że choć już dziś terytorialsi pełnią ważną rolę, to ich obowiązkiem jest także pełnienie służby w trudniejszych okolicznościach.

"W czasie wojny jesteście zobowiązani do tego, żeby jako żołnierze lekkiej piechoty współdziałać z innymi rodzajami Wojska Polskiego – służyć wsparciem, wykonywać zadania dotyczące rozpoznania, walczyć w obronie naszej ojczyzny i bronić granic Rzeczypospolitej Polskiej" - dodał.

Reklama
Reklama

Minister zapowiedział, że żołnierzy, którzy już przeszli kurs, czeka wiele szkoleń, ale to nie jedyne ich zobowiązanie, bo najważniejszym jest patriotyczna postawa.

"Oprócz tego, że musicie być dobrze wyszkoleni, a jesteście już po kursie, tych szkoleń będzie dużo, dużo więcej, będziecie się szkolili razem z żołnierzami wojsk operacyjnych, musicie też prezentować silną postawę miłości Ojczyzny, patriotyzmu. Poświęciliście swój wolny czas, żeby służyć w Wojsku Polskim. Chcecie służyć Polsce, chcecie pomagać innym – za to serdecznie dziękuję" - wskazał szef MON.

Źródło:
PAP

Komentarze