Siły zbrojne

Miliard dolarów na nowe silniki dla US Air Force

Pentagon chce przeznaczyć miliard na oszczędne silniki lotnicze - fot. USAF
Pentagon chce przeznaczyć miliard na oszczędne silniki lotnicze - fot. USAF

W proponowanym budżecie Pentagonu na 2015 rok zarekomendowano miliard dolarów na rozwój nowych silników lotniczych które mają w znaczący sposób obniżyć koszty eksploatacji maszyn transportowych. Jest to ogromne zaskoczenie dla ekspertów spodziewających się ogromnych cięć w programach badawczych i rozwojowych.

Przedstawiciele US Air Force wyjaśniają,  że chodzi o program Adaptive Engine Technology Development (AETD) którego celem jest opracowanie jednostki napędowej „szóstej generacji”. AETD charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i niewielkimi nakładami eksploatacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o ilość pracy jak też żywotność całej konstrukcji.

Jak przekonuje sam sekretarz obrony Chuck Hagel, taka inwestycja przekłada się na ogromne oszczędności w długiej perspektywie czasu. Koszty eksploatacji, a zwłaszcza zużycie paliwa, to bardzo znaczące punkty w  corocznym budżecie Pentagonu.

Tymczasem nowe jednostki napędowe mogą mieć od kilkunastu procent do 20-25% niższe zużycie paliwa niż silniki stosowane obecnie np. w samolotach transportowych i latających tankowcach. A właśnie te dwa typy maszyn zużywają 2/3 całego paliwa spalanego corocznie przez siły powietrzne.

Tak więc miliard zainwestowany w konstrukcję silników AETD to potencjalne wielomiliardowe oszczędności w nadchodzących latach i dekadach. Będzie to też silny impuls dla rozwoju nowych technologii i wsparcie dla takich amerykańskich koncernów jak Pratt & Whitney czy General Electric, które specjalizują się w produkcji silników.

Natomiast samo przyspieszenie prac nad oszczędnymi silnikami AETD to krok na drodze do nowych samolotów transportowych, które mają zredukować zużycie paliwa nawet o 70% względem np. stosowanych obecnie maszyn C-17 Globemaster.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.