Reklama

Siły zbrojne

Międzynarodowe ćwiczenia dronów w Izraelu

Fot. SSGT Reynaldo Ramon/Wikimedia (domena publiczna)
Fot. SSGT Reynaldo Ramon/Wikimedia (domena publiczna)

Izrael zorganizował międzynarodowe manewry operatorów bezzałogowych statków powietrznych użytkowanych na co dzień przez różne siły zbrojne. Miały one na celu wymianę cennych doświadczeń oraz zwiększenie interoperacyjności jednostek obsługujących drony w różnych krajach. Jak podkreślili sami organizatorzy Izrael jest światowym liderem w zakresie bezzałogowców, a przede wszystkim cały czas zwiększa zakres ich użytkowania w zapewnianiu państwu bezpieczeństwa.

W Izraelu odbywały się międzynarodowe manewry wojskowe o kryptonimie Blue Guardian angażujące operatorów wojskowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Oprócz Izraelskich Sił Obronnych (IDF), które wystawiły dziewięć zespołów operatorów, swoich żołnierzy wysłali również Amerykanie, Włosi, Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy, co dało kolejnych siedem zespołów operatorów. Yoav Zeitun na łamach YNet twierdzi, że ćwiczenia Blue Guardian można nazwać pierwszymi tego rodzaju na świecie pod względem specyfiki zaangażowanych systemów uzbrojenia.

Manewry odbywały się z wykorzystaniem bazy izraelskich sił powietrznych Palmachim i trwały dwa tygodnie. Jak podał YNet, ierwszy tydzień skupiał się na szkoleniu pod względem poznania użytkowanych systemów, a także uzyskiwania podstaw interoperacyjności w zakresie współdziałania kontyngentów z różnych państw, zarówno jeśli chodzi o operatorów jak i obsługę. W drugim tygodniu załogi przeprowadziły praktyczne szkolenie w zakresie lotów bezzałogowców na różnych dystansach, tj. bliskich i dalekich.

Ćwiczone były różne scenariusze misji, chociażby wykorzystanie BSP do zbierania informacji wywiadowczych (ISR), a także w zakresie udzielania wsparcia siłom naziemnym. Jak zaznaczyli sami Izraelczycy część elementów wspólnych ćwiczeń dronowych pozostaje tajemnicą. W powietrzu miały operować m.in. BSP Hermes 450 (Zick), Hermes 900 (Star), Heron 1 (Trail), BSP Scout oraz Heron TP. W ramach manewrów uczestniczący w nich operatorzy dronów współpracowali z innymi eskadrami izraelskich sił powietrznych, w tym z jednostką wyposażoną w śmigłowce Black Hawk.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/brytyjskie-wojska-specjalne/
Reklama 
Reklama

Komentarze

    Reklama