Siły zbrojne

Mi-24 trafiły z Indii do Afganistanu

Jeden z przekazanych Mi-24 / Fot. twitter.com/indianembkabul
Jeden z przekazanych Mi-24 / Fot. twitter.com/indianembkabul

Indie dostarczyły pierwsze dwa z czterech wyremontowanych rosyjskich śmigłowców szturmowych Mi-24 „Hind”, których przekazanie Afgańskim Siłom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa (ANDSF - Afghan National Defense and Security Forces) zapowiedziały na początku 2018 r. by "zwiększyć możliwości zwalczania rebeliantów".

Mi-24 zakupione od Białorusi zostały, jak głosi oświadczenie ambasady indyjskiej w Kabulu, oficjalnie przekazane przez Vinaya Kumara, ambasadora Indii w Afganistanie, podczas ceremonii 16 maja w bazie Afghan Air Force (AAF) w Kabulu. „Te [Mi-24] zastępują cztery śmigłowce szturmowe uprzednio przekazane Afganistanowi w Indiach w 2015 r.” - powiedział ambasador, dodając, że ulepszone maszyny mają zwiększyć skuteczność ANDSF w „zwalczaniu plagi terroryzmu”.

Oświadczenie odnosi się do czterech odnowionych śmigłowców szturmowych Mil Mi-24W (wersja ta określana jest też czasem jako Mi-35), które Indie dostarczyły ANDSF w kwietniu 2015 r. w ramach dwustronnego porozumienia strategicznego podpisanego w 2011 r. między New Delhi a Kabulem. Oba kraje odmówiły jednak wyjaśnienia, czy te wiropłaty zostały utracone w trakcie działań operacyjnych, czy też uziemiono je wskutek awarii technicznych lub wyczerpania resursów.

Tego samego dnia, pełniący obowiązki afgańskiego ministra obrony Asadullah Khalid, napisał na Twitterze, że dwa pozostałe Mi-24 zostaną „zakupione [przez Indie z Białorusi] i dostarczonych afgańskim siłom powietrznym, aby zwiększyć skuteczność operacji lotniczych”. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących planowanych terminów rozpoczęcia lub zakończenia dostaw.

Śmigłowce rodziny Mi-24 były wielokrotnie używane bojowo w Afganistanie. Były wykorzystywane przez tamtejsze siły zbrojne od końca lat 70., a także - na dużą skalę - jednostki sowieckie w czasie interwencji. Mi-24/Mi-35 są też wykorzystywane w Afganistanie przez obecny rząd, wspierany przez wojska koalicyjne. Kilkoma maszynami Mi-24W dysponował też PKW Afganistan, w czasie operacji ISAF. Natomiast pierwsze Mi-24 trafiły do Afganistanu w 1979 roku. Maszyny te po 40 latach służby nadal więc będą wykorzystywane bojowo w tym kraju.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.