Reklama

Siły zbrojne

Medycy z OSŻW w walce z epidemią [FOTO]

Fot. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej
Fot. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest wyspecjalizowaną jednostką wojskową, do której zadań należy przede wszystkim ochrona najważniejszych osób w państwie oraz ochrona wojskowych delegacji zagranicznych przebywających na terenie Polski. W strukturze Oddziału pełnią służbę również ratownicy medyczni, którzy stanowią integralną część Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Jak informuje  OSŻW, wspierają oni obecnie system ratownictwa w działaniach zmierzających do zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2.

Do katalogu zadań OSŻW należy również przeciwdziałanie i zwalczanie aktów terroryzmu, prowadzenie działań minersko – pirotechnicznych oraz zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców. We wszystkich działaniach realizowanych przez Oddział biorą udział również żandarmi - ratownicy medyczni, których w warszawskim OSŻW służy kilkunastu. Ponadto do ich zadań należy również zabezpieczenie medyczne szkoleń żołnierzy Oddziału oraz prowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy i procedur Tactical Combat Casualty Care (TCCC/TC3).

image
Fot. OSŻW

Ze względu na przeznaczenie i charakter zadań realizowanych przez OSŻW, będący jednostką specjalną Żandarmerii Wojskowej, prowadzone są w niej  intensywne szkolenia o bardzo szerokim zakresie. Nacisk kładziony jest także na indywidualne wyszkolenie „medyków”. Biorą oni aktywny udział w zgrupowaniach poligonowych, szkoleniu strzeleckim i taktycznym oraz w trakcie działań ochronnych. Służba w Oddziale wymaga nieustannego podnoszenia wiedzy i kwalifikacji. Medycy służący w OSŻW uczestniczą również w kursach i szkoleniach zarówno resortowych, jak i komercyjnych mających na celu podnoszenie ich umiejętności zawodowych.

image
Fot. OSŻW

Pomimo wielu obowiązków zawodowych, wynikających ze specyfiki służby w Oddziale „warszawscy medycy” aktywnie wspierają Państwowy System Ratownictwa Medycznego. Ich pomoc jest teraz szczególnie niezbędna w obliczu panującej w kraju epidemii koronawirusa. Poza godzinami służbowymi ratownicy medyczni OSŻW w Warszawie pełnią dyżury w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Izbach Przyjęć oraz Zespołach Ratownictwa Medycznego.

image
Fot. OSŻW

 

Dyżury w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego nie ograniczają się jedynie do działań związanych z opanowaniem rozprzestrzeniania się wirusa. To również wykonywanie medycznych czynności ratunkowych w stosunku do osób znajdujących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

image
Fot. OSŻW

Jednocześnie Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w stałych całodobowych dyżurach utrzymuje żołnierzy Wydziału Działań Specjalnych do wsparcia samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji, natomiast Wydział Ochrony żołnierzy Grupy Pirotechnicznej wraz z najnowszym sprzętem do prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego oraz neutralizacji. Do wsparcia policji kierowani są również przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonogami.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Polarny Miś

  Żandarmeria wojskowa 1,600 chłopaków a sprzętu ochronnego BRAK CO NA TO SŁYNNA KADRA?

 2. Perla Lubelska

  6 sanitaruszek na 1,600 żołnierzy żandarmerii wojskowej

 3. say69mat

  Nie jestem pewien wiarygodności tej informacji. Ale jakim to cudem personel medyczny w szpitalach powiatowych - nie będących szpitalami jednoimiennymi - pracując w systemie zmianowym, realizuje obowiązki zawodowe naraz w kilku szpitalach??? Tym samym narażając się na przypadkową ekspozycję i zarazem będąc niezidentyfikowanym nosicielem eksponując. Bo ... jeżeli informacja jest wiarygodna, to system ochrony zdrowia nie jest żadną miarą przygotowany do zwalczania zjawiska na miarę pandemii.

 4. Polacy!!!

  Szacun i na to kasa, bo zmarł właśnie 37 latek!!! Potrzebujemy przy życiu Polaków!!!

  1. GRegor

   Właśnie - szacun że są Tacy co zamiast do domu to na kolejną robotę pomagać

 5. John

  Fajnie że jest taka ekipa - znam kilku z tej jednostki i wiem że lubią tą robotę Trzymam kciuki za ŻW

Reklama