Reklama

Siły zbrojne

Marynarka Wojenna: Będą zapalniki do bomb głębinowych

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego dotyczącego pozyskania zapalników bomb głębinowych B-1/B-2 pod kryptonimem „Proton” zgłosił się tylko jeden podmiot.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Inspektoratu Uzbrojenia do dialogu technicznego dotyczącego zadania PROTON (pozyskania zapalników dla bomb głębinowych B1/B2) – zgłosiła się firma: MEGMAR LOGISTICS & CONSULTING Sp. z o.o. z Kutna.

Spółka ta jest znanym dostawcą sprzętu  m.in. dla Marynarki Wojennej (np. nowoczesnych torped MU-90 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych) oraz Sił Powietrznych (flary termiczne). Teraz weźmie udział w przygotowaniu do przetargu na modernizację m.in. bomb głębinowych B-1 produkowanych jeszcze w latach pięćdziesiątych w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych.

Marynarka Wojenna zdecydowała się na modernizację bomb głębinowych B-1/B-2, choć według wielu specjalistów jest to broń mało efektywna i jeżeli jest już wykorzystywana, to tylko na specjalistycznych okrętach przygotowanych sprzętowo do wykonywania zadań ZOP. Marynarka Wojenna posiada w tej chwili tylko trzy takie jednostki: korwetę ORP „Kaszub” oraz dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry (które nie mają jednak odpowiednich zrzutni). W polskiej flocie bomby głębinowe B-1/B-2 używane są tylko na trałowcach.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Hobbysta

  To do tej pory były bomby bez zapalników?? Osłabiające.

 2. wza

  W sam raz na podwodne zielone ludziki. A i zużycie na ćwiczeniach wyjdzie taniej niż utylizacja zgodnie z unijnymi przepisami. Ludzie, patrzcie trochę bardziej optymistycznie.

 3. MK

  Świetna i racjonalna decyzja. Jeśli wiadomo że nic lepszego nie będzie kupione to trzeba uruchomić to co się ma. I równocześnie potwierdzenie dwóch tez 1) Nic porządnego nie będzie kupowane 2) Urzędnicy są zwarci i gotowi i nie próżnują, wzmacniają potencjał jak tylko się da. Brawo.

 4. Sławomir Kaczmarek

  Ta cała \"modernizacja\" to KPINA. Jakikolwiek komentarz jest tu zbędny. Żenada

 5. arona

  \"...Spółka ta jest znanym dostawcą sprzętu m.in. dla Marynarki Wojennej... np. nowoczesnych torped MU-90\" A to ciekawe. Dotąd myślałem (i wszystkie znane mi źródła to potwierdzają), że kontrakt na zakup torped dla naszej floty został zawarty w 2001 r. między firmą Metalexport, a GEIE EuroTorp. Megmar Logistics & Consulting sp. z o.o. istnieje na rynku dopiero od maja 2011 r. O co tu chodzi ? Ktoś jest w stanie to wyjaśnić ?

 6. tomsi

  Zamiast nowych okrętów o których budowie tylko się dyskutuje, inwestowanie w technikę z czasów II wojny światowej, na dzisiaj służącą chyba tylko do odstraszania płetwonurków-dywersantów, nie niszczenia okrętów podwodnych. To jest kpina!

 7. PRS

  Można jeszcze zrzutnie na Kamiennej Górze zainstalować... Wtedy się same stoczą...

  1. -CB-

   Przecież już jest. idealnie do tego nadają się szyny nowej kolejki na KG.

 8. Kowalskiadam154

  Kto jeszcze dzisiaj używa bomb głębinowych? To tak ma wyglądać ta modernizacja?!

 9. Willgraf

  a jak będziecie grzeczni to i same bomby dostaniecie ...szopka modernizacyjna w WP i MW trwa w najlepsze

 10. qwert

  Bomby głębinowe w XXI w? To już nie mogą wyposażyć tych okrętów w torpedy ZOP?

 11. Razparuk

  Znaczy kupujemy coś bez możliwości faktycznego użycia?Aha...

 12. Kkk

  Brawo

 13. podatnik

  A bez pośrednika nie da się kupić?

 14. -CB-

  Zrzutnie ma jeszcze Błyskawica... I naprawdę cofamy się do czasów II WŚ...

 15. Kpt Bomba

  No jak to tylko na 3 okrętach? A ORP Błyskawica? Przecież nosi banderę MW i też ma zrzutnie. Co więcej - ma też miotacze bomb głębinowych! Na nią też zamówcie te archaiczne urządzenia, bo w skali obecnie panującej miernoty sprzętowej będzie to istotne wzmocnienie potencjału...

 16. Birma is a war zone

  Putin spać po takich wiesciach nie będzie mogl

 17. zorro

  Czy trałowiec potrafi dogonić okręt podwodny?

 18. Marek1

  No już naprawdę NIE wiadomo czy się śmiać, czy płakać ?? Z CZEGO nasze \"geniusze\\\' z IU zamierzają zrzucać te bomby głębinowe ?? Z prywatnych motorówek ? Jachtów ? Kajaków ?? Ręce opadają ...

 19. Perkins

  No zapalniki będą. Przyjdzie pora na okręty. Ja też kiedyś na początek kupiłem pastę polerską do lakieru a potem dopiero samochód...

Reklama