Reklama

Siły zbrojne

Manewry Baltops po raz 45. Polska państwem-gospodarzem

1 czerwca 2017 r. w Szczecinie rozpocznie się 45. edycja największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku pod kryptonimem Baltic Operations (BALTOPS). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

Do zachodniopomorskich portów w czwartek i piątek (1 i 2 czerwca) wejdzie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw. W ćwiczeniu weźmie udział 4000 żołnierzy, 50 okrętów i ponad 50 statków powietrznych z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

Ilustracja: www.dgrsz.mon.gov.p

Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu, gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz okręt podwodny. Podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępni swoje pokłady dla zwiedzających.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu Baltops już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowi pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze), dwa okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków) oraz okręt podwodny (ORP Bielik). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 – 3 czerwca w Szczecinie i Świnoujściu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy).

Czytaj też: 40 okrętów na Bałtyku. Ruszają ćwiczenia BALTOPS 2017.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Czytaj też: Finałowa faza manewrów Baltops. Międzynarodowy desant w Ustce.

Reklama

Komentarze (3)

 1. żelazny rycerz

  Tak przyglądając się zdjęciom oraz obrazom wyemitowanych w mediach elektronicznych - cały czas nasuwa się pytanie ? AD. 1 Czy po opuszczeniu UKŁADU WARSZAWSKIEGO - wstępując do NATO - czy polski żołnierz musi nadal korzystać z po Radzieckiej broni , wozów czy innych związanych z uzbrojeniem - złomem ? Nadal korzystamy i staramy się pokonać ewentualnie wroga warszawy NR.1 kreml znajdujący się na terytorium FR. W latach 70- służąc w Ludowym Wojsku Polskim korzystałem z tej technologii ? Ręce opadają jak ogląda się stan naszej armii a to co proponuje swojemu wojsku Rosja ? Nic dodać nic ująć - z bólem głowy chodzę i przestać myśleć nie potrafię jaki stan jest tego uzbrojenia , a jakie aluzje są do Rosjan ? Jaki kraj takie i obyczaje ?

 2. JJJ

  Który z naszych OP jest obecnie zdolny do jakich kol wiek działań na morzu ??

 3. Gigi

  Ciekawę czy postrach rosyjskiej floty bałtyckiej tam będzie, czyli krażownik logistyczny ORP czarnicki?

  1. say69mat

   W warunkach naszego kraju zasadnicze pytanie o stan floty okrętów podwodnych brzmi: ... to jeszcze się wynurzają???

Reklama