Reklama

Siły zbrojne

MAKS 2013: Rządowe kontrakty na 2,5 mld $ dla UAC

A-45U AWACS podczas salonu lotniczego MAKS. -fot. UAC
A-45U AWACS podczas salonu lotniczego MAKS. -fot. UAC

Rosyjski koncern lotniczy United Aircraft Corporation podpisał z Ministerstwem Obrony Rosji kontrakt o wartości 80 miliardów rubli, czy li około 2,5 mld dolarów. Miało to miejsce podczas salonu lotniczo- astronautycznego MAKS 2013.Kontrakt obejmuje obsługę techniczną samolotów, awioniki i związanego z nimi wyposażenia na rzecz podmiotów podległych rosyjskiemu ministerstwu, a więc sił powietrznych, marynarki wojennej i armii Rosji.

Czytaj też - MON podpisał kontrakt na części do polskich MiGów-29 w Moskwie

Rosyjskie ministerstwo obrony nabyło też, za 5 mld rubli (150 mln $), dwa samoloty Tu-214ON. Są to maszyny fotograficzno-rozpoznawcze, które mają zastąpić 4 samoloty An-30 i jednego Tu-154MLK-1, operujące w ramach porozumienia Open Skies. Pierwszy z  nowych Tu-214ON ma zostać oficjalnie odebrany w czasie MAKS 2013.

Czytaj też - Uzbekistan modernizuje śmigłowce Mi-8 i Mi-24

W ramach kolejnego, którego wartość nie została ujawniona, Rosja odbierze w tym roku 3 zmodernizowane samoloty A-50U AWACS. Kontrakt na kolejny, czwarty samolot, ma być podpisany już niebawem. A50U to maszyn wczesnego ostrzegania, bazująca na płatowcu Ił-76. Realizatorem modernizacji jest koncern Vega, należący do UAC.

United Aircraft Corporation jest wielkim wygranym podczas tegorocznego MAKS. korporacja powstała w 2006 roku, z połączenia wielkich rosyjskich marek lotniczych, takich jak Suchoj, Beriew, Tupolew, Jakowlew czy MiG, wraz z miriadami mniejszych firm i biur projektowych. Głównymi firmami zarządzającymi jest Suchoj, Irkut i Tupolew.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama