Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz podpisał aktualizację PMT. MON: Szczegóły "w stosownym czasie"

Patriot PAC-2. fot. ROKA
Patriot PAC-2. fot. ROKA

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał aktualizację Planu Modernizacji Technicznej - poinformowała Defence24.pl rzeczniczka prasowa Ministerstwa Obrony Narodowej, Katarzyna Jakubowska. 

Antoni Macierewicz zaakceptował przygotowaną przez obecne władze resortu obrony aktualizację Planu Modernizacji Technicznej. Jak poinformowała przedstawicielka ministerstwa, szef MON podpisał gotowy dokument 7 października br. 

Resort obrony nie zamierza jednak na razie zdradzać szczegółów dotyczących nowych planów ministerstwa. Zgodnie z przekazanymi informacjami, szczegóły dotyczące zmian zostaną przekazane oficjalnie "w stosownym czasie".

Informacje , które mogą zostać upublicznione, będą podawane do informacji publicznej w stosownym czasie. O ewentualnych działaniach związanych z tym procesem, będziemy na bieżąco informowali poprzez kanały komunikacyjne resortu obrony narodowej.

Katarzyna Jakubowska, cz. p. o. rzecznika prasowego MON

Zgodnie z pierwotnymi planami i informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej, aktualizacja dokumentu miała zostać opublikowana 15 września. Jego pewnego rodzaju zarys zaprezentowano podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 7 września br.

Czytaj więcej: Zagrożenia dla redefinicji Planu Modernizacji Technicznej [OPINIA]

Jak podkreślił podczas prezentacji Szef Zarządu Planowania Rzeczowego P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pułkownik Krzysztof Zielski, opracowany przez resort dokument "stanowi pewien kompromis", między dotychczasowymi priorytetami, a tymi, które zostały ustanowione przez nowe kierownictwo MON-u (obrona powietrzna, modernizacja Marynarki Wojennej, działania w cyberprzestrzeni, modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych oraz Obrona Terytorialna). Oznacza to, że zakres PMT został poszerzony o nowe programy "Cyberobrona i narodowa kryptologia" oraz "Obrona Terytorialna". 

W latach 2017-2022 na Plan Modernizacji Technicznej MON planuje przeznaczyć ok. 77 mld złotych, z czego 61 mld złotych zostanie rozdysponowanych pomiędzy 15 priorytetowych programów modernizacyjnych.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. lo

  77mld - 40/50 mld na Wisłę i zostaję 27-37mld. Może Wisła się opóźni i będzie więcej. W sumie dobrze aby udało się i te 77mld wydać. Jak WB bryknie z UE i zatrzęsie się ziemia w DE a nasz eksport przystopuje to i 77mld będzie zagrożone. Znając życie największe wydatki z tych 77mld zaplanowano w kolejnej kadencji Sejmu od 2019 także nawet przy koniunkturze owe 77mld jest zagrożone.

  1. Mietek

   Wisła zbyt wiele nie obroni. Może lepiej środki przesunąć na odstraszanie i Narew+?

 2. kaczucha-kłamczucha

  Typowe modus operandi monsieur Macierawicza. Mieszamy, mieszamy, rzucamy sto różnych pomysłów, tak by publika pamiętała max. ostatnie 2, a pozostałe pozostałe pozostają zapomniane i żaden dziennikarzyna już się nie pofatyguje, by o to spytać. Zła wiadomość dla naszego Ministra Wojny jest taka, iż to co uchodzi bez żadnych konsekwencji w opozycji, już nie działa na stanowisku, na którym ma się kompetencje decyzyjne. Tu już samo lawirowanie nie działa. Pan Minister zajmuje stanowisko już prawie dokładnie rok, tj. 25% kadencji i co w tym czasie konkretnego się wydarzyło w naszej armii, co zwiększyło jej zdolności? Jeżeli pominiemy zapowiedzi, a ograniczymy się do faktów, to prawie nic lub zgoła nic. Jeśli ktoś jest wstanie wymienić jakiś konkret, to proszę o info.

  1. Mietek

   No Krab i Rak podpisany, Leopard 2PL podpisany a więc to napewno na plus. Szopki na minus.

 3. ppp

  Te ciągłe zmiany do celowe osłabianie możliwości operacyjnych WP.

 4. Piotr

  A na 500+ to znaleźli co roku po 23 mld Czyli 2018- 2022 to 92 mld I tyle w temacie

  1. anakonda

   a u piotrka dalej zascian i indolencja ekonomiczna i takie nasze narodowe sam nie dostane to niedam nikomu.Czy ty tak dzieci nienawidzisz ze wzbraniasz im te marne 500 zł czy jestes az takim samolubem? zapamietaj ze głodny naród to przekupny naród i zadne armatu go nie uratuja

  2. krzysiek84

   Ministerstwo rodziny ma swój przydział i jego lwią częścią jest ten program piotrusiu... Równie dobrze można narzekać, że na autostrady, ochronę środowiska, kopalnie, stocznie, terminale są pieniądze... Gdybyśmy słuchali takich tituszek jak ty żylibyśmy jak w matuszce rosji; z ogromną super armią, w chatach krytych chrustem i chlebem obecnym na ekranach telewizorów.

  3. Polanski

   Zauważ dobrze , że część tych pieniędzy wraca do budżetu. Poza tym rozwija nasz handel i produkcję, rozwiązuje część problemów socjalnych. Zakupy uzbrojenia, szczególnie z zagranicy to proste wydanie pieniędzy.

 5. Roman

  I znowu pojawił się w druku przed nazwiskiem rzecznika prasowego MON ten śmieszny skrót cz.p.o. (czytaj czepeo) będący dosłowną kalką jeszcze sowieckiego w.i.o. A już myślałem, że te skróty są już dawno i nieodwracalnie przeterminowane

 6. Max Mad

  Aha... miesiąc po czasie a szczegóły w "stosownym czasie". Znowu bubel.

  1. bobo

   dużo rozdają,zaczyna brakować

  2. Miki

   Jasnowidz? Już wiesz że będzie bubel tylko jeszcze nie wiesz co tam będzie. Przypomina mi to wyssane z palca "fakty" podawane w różnych mediach wspierających "opozycję".

 7. Realista33

  Miało byc 135 mld, potem wyszło ze potrzebujemy 250 mld a teraz stanęło ze planujemy wydać 77 mld , ciekawe czy znajdziemy chociaż 50 !

  1. gdsfsdd

   Artykuł z 2013 roku: "MON zamierza wydać w ciągu 10 lat ponad 135 mld zł." Już upłyneły trzy lata od przyjęcia programu modernizacji co oznacza też wydanie już pewnej kwoty z tej sumy od 2013. Poza tym w tym roku PKB było mniejsze z racji nie otrzymania jeszcze środków z UE, za rok PKB będzie wyższe to i budżet MON wzrośnie.

  2. ahet

   Jeszcze dużo węgla do wykupienia zalega na hałdach. Nie mówiąc już o kasie potrzebnej na obniżenie wieku emerytalnego. Obrony plot nie ma, okrętów podwodnych nie ma, śmigłowców (a tym bardziej offsetu) nie ma. MSBS coraz bardziej się oddala. Tylko czekać na jakiś wałek z Kormoranem II.

Reklama