Siły zbrojne

Macierewicz o modernizacji "uzbrojenia i struktury". Szef MON wręczył 14 żołnierzom nominacje

fot. MON
fot. MON

Nowe wyzwania, obowiązek obrony ojczyzny i pozycja w NATO wymagają modernizacji wojska pod względem technicznym, strukturalnym i personalnym - powiedział w poniedziałek minister obrony MON Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył 14 żołnierzom nominacje na nowe stanowiska służbowe. 

Z okazji Dnia Flagi RP szef MON wręczył decyzje personalne kilkunastu oficerom na wysokich stanowiskach dowódczych i sztabowych. Nawiązując do Konstytucji 3 Maja i upadku Rzeczypospolitej szef MON podkreślił, że "wtedy, w końcu XVII wieku Wojsko Polskie, choć - przygotowywane do tej roli w ostatnim momencie - dzielnie walczyło, dzielnie stawało, ale nie było zdolne przeciwstawić się rosyjskiej nawale wspartej przez zdradziecki cios w plecy ze strony Prus”.

Dodał, że w polskiej historii "często się zdarzało, że walcząc z jednym z wrogów otrzymywaliśmy cios w plecy ze strony kogoś, kto przedstawiał się jako przyjaciel". "To przeszłość. Nigdy więcej nie pozwolimy ani na taką konfigurację polityczną, ani nie pozwolimy, by Wojsko Polskie było w ostatnim momencie przygotowywane do tak strasznie ciężkich wyzwań i zadań” – zapewnił.

Podkreślił, że Konstytucja 3 Maja upadła nie dlatego, że była zła albo że odrzuciło ją społeczeństwo, lecz "została zniszczona przez obcą przemoc". "Dzisiaj, po latach doświadczeń, po latach wysiłków, wszystko musi wyglądać inaczej” – dodał. Zaznaczył, że wojsko będzie musiało sprostać „jeszcze większym wyzwaniom, jeszcze większym zadaniom, jeszcze większym wysiłkom”

Pogratulował generałom i pułkownikom obejmującym dowodzenie jednostkami, podkreślił, że wojsko i naród liczą na skuteczne dowodzenie i wprowadzanie zmian. Podziękował także poprzednikom nowo mianowanych, w tym dotychczasowemu dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzejowi Reudowiczowi (zastąpił go gen. bryg. Rajmund Andrzejczak), zapewniając, że dobra praca i służba będą nagradzane.

"Mamy nowe wyzwania i one wymagają nowych ludzi. Mamy nowe sytuacje – Polska po latach przestała być drugorzędną, dodatkową częścią systemu sojuszu północnoatlantyckiego; staje się równorzędnym partnerem. Przed armią stają więc nowe zadania; te, które wynikają z konieczności współdziałania, współpracy, współtworzenia obrony na flance wschodniej” – powiedział szef MON.

"Podkreślając element współpracy, sojuszniczej solidarności i obecności w Polsce i innych krajach flanki wschodniej, zawsze musimy pamiętać, że to na Wojsku Polskim, że to na was, generałowie, oficerowie, żołnierze, ciąży obowiązek obrony ojczyzny i narodu polskiego. To wy wywodzicie się z polskiego ludu i to wy macie bronić Polaków przed zagrożeniami” – mówił. „To właśnie dlatego dokonujemy tych zmian, to właśnie dlatego będziemy modernizowali wojsko” – dodał.

Zapowiedział, że modernizacja obejmie wszystkie wymiary - uzbrojenie i struktury. Przypomniał plan wyodrębnienia obrony terytorialnej jako osobnego rodzaju sił zbrojnych. "Będziemy zmieniali także struktury personalne. Nie po to, żeby kogokolwiek odsuwać na bok, ale po to, żeby wydobywać z wojska najlepsze siły, żeby umożliwiać stawanie na czele jednostek, dowództw, armii tych, którzy są najlepsi, tych, którzy są najskuteczniejsi, tych, którzy są najmężniejsi. Takie wojsko obroni nas nawet w najtrudniejszej sytuacji” – powiedział.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył 14 żołnierzom nominacje na nowe stanowiska służbowe. Minister wręczył także nominacje na wyższe stopnie wojskowe.

Na nowe stanowiska wyznaczeni zostali:

- gen. bryg. Andrzejczak Rajmund – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej;

- gen. bryg. Sokołowski Marek – dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej;

- płk Różyński Andrzej – szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P-2 SG WP;

- płk Woźniak Robert – szef Zarządu Logistyki – P4 SG WP; 

- kmdr Zdonek Krzysztof - dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża;

- płk Pikuła Wojciech - dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego;

- płk Piotrowski Tomasz – zastępca dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej – szef Sztabu Dywizji;

- kmdr Jaworski Krzysztof -  dowódca 3 Flotylli Okrętów;

- płk Gromadziński Jarosław - dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej;

- płk Hałupka Grzegorz - dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej;

- płk Radomski Krzysztof – szef Zarządu – zastępca Inspektora Wojsk Lądowych DG RSZ;

- płk Skowroń Jan - dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego;

- płk Konrad Stanisław - dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego;

- płk Mirosław Bryś  – zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

(MON, PAP)

Komentarze