Reklama

Siły zbrojne

Lokalne inicjatywy dla weteranów [KOMENTARZ]

Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24.pl
Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24.pl

Za nami kolejne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Pandemia sprawiła, że po raz drugi wydarzenia organizowane w ramach święta weteranów odbywały się z ograniczoną liczbą uczestników. Pomimo towarzyszących ograniczeń warto zauważyć pozytywne aspekty tegorocznych obchodów. Z pewnością należą do nich 2. edycja Motocyklowego Rajdu Weteranów oraz lokalne inicjatywy.

Oficjalne uroczystości z okazji święta weteranów z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy zorganizowano w Krakowie. Podczas uroczystości Prezydent wręczył Ordery Krzyża Wojskowego dwóm żołnierzom Wojsk Specjalnych. Weteranom życzenia składali politycy, dowódcy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Poległych w misjach poza granicami państwa upamiętniono w ramach 2. edycji Motocyklowego Rajdu Weteranów oraz składając kwiaty i wiązanki. Za sprawą rajdu oraz lokalnych inicjatyw święto miało odmienny – zdecydowanie bardziej lokalny charakter.

Zorganizowano dwie odsłony zawodów strzeleckich o puchar Dyrektora Centrum Weterana (Wędrzyn i Orzysz), a także Bieg Weterana „Droga do Bagram” oraz wiele innych lokalnych wydarzeń w garnizonach rozsianych po całym kraju. Ponieważ uroczystości na szczeblu centralnym miały ograniczony charakter, rośnie ranga wydarzeń organizowanych lokalnie – inicjatyw podejmowanych przez weteranów, dowódców oraz samorządy. Uważam, że wszystkim powinno zależeć właśnie na tym, aby takich wydarzeń było jak najwięcej.

Na zakończenie kilka przykładów wartych popularyzacji i naśladowania.

2. Edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów i niewątpliwy sukces organizacyjny. Ponad tysiąc trzystu motocyklistów upamiętniło poległych kolegów. Wirtualny Bieg Weterana „Droga do Bagram” cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pula biletów wyczerpała się w ciągu zaledwie kilku godzin. Podziękowania i gratulacje dla weteranów składali nie tylko przełożeni, politycy i samorządowcy, ale co ważne także pracodawcy – reprezentujący spółki skarbu państwa m.in. PGZ oraz firmy prywatne. Pozostaje mieć nadzieję, że za tym przykładem pójdą kolejni pracodawcy.

Systematycznie rośnie także liczba miejsc przyjaznych weteranom i tu dwa przykłady ze Śląska i Zagłębia. 30 maja dzięki inicjatywie Szefa WSzW Katowice i Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Będzinie podpisano listy intencyjne z władzami Czeladzi oraz Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowców. Tym samym weterani zyskują 70 proc. upust na korzystanie z obiektów sportowych w Czeladzi, 25 proc. upust na ofertę edukacyjną sosnowieckiej uczelni oraz 30 proc. upust, jeśli z oferty edukacyjnej skorzystają dzieci weteranów. Święto weterana to także okolicznościowe wystawy, takie jak wystawa sprzętu sił zbrojnych i służb mundurowych zorganizowana na rynku w Czeladzi oraz wystawy zorganizowane przez stowarzyszenia i organizacje zrzeszające weteranów.

image
Reklama

Jak wyglądały będą uroczystości w 2022 roku? Miejmy nadzieję, że będą odbywały się bez ograniczeń związanych z zagrożeniami epidemicznymi, oby jednak nie utraciły lokalnego charakteru. Można oczekiwać, że pojawią się kolejne nowe inicjatywy weteranów oraz społeczności lokalnych.

image
Olsztyn 2. Rajd Motocyklowy Weteranów fot. Piotr Jaszczuk/Defence24.pl
image
Wystawa w Czeladzi fot. WKU Będzin
image
Listy intencyjne w Czeladzi fot. WKU Będzin
image
Zawody strzeleckie w Orzyszu fot. 15 BZ
image
Wystawa Bractwa Weteranów, fot. Centrum Weterana
image
Wystawa Bractwa Weteranów, fot. Centrum Weterana
Reklama

Komentarze

    Reklama