Reklama

Siły zbrojne

Logistyka w akcji - szkolenia poligonowego ciąg dalszy

Logistycy także solidnie ćwiczą na poligonie - fot. kpt. Michał Pietrzak
Logistycy także solidnie ćwiczą na poligonie - fot. kpt. Michał Pietrzak

Szkolenie poligonowe to czas wytężonej pracy dla wszystkich żołnierzy 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W szeregach „Niebieskich Beretów” są żołnierze, których służba - często niezauważana przez innych - wpływa na właściwe funkcjonowanie brygady, szczególnie w warunkach polowych.Batalion logistyczny: zaopatrzeniowcy i remontowcy – to oni na poligon przyjeżdżają dużo wcześniej by przygotować obozowisko i oni –kiedy już wojsko wróci do garnizonu działają jako grupa likwidacyjna. Ich chleb powszedni to praktyczne wykonywanie zadań zaopatrzeniowych, ewakuacyjnych i remontowych. Na OC Głębokie zabezpieczają punkt żywienia, na którym w ramach szkolenia przygotowują posiłki dla 1500 żołnierzy. Organizują i zabezpieczają funkcjonowanie parku sprzętu technicznego oraz polowe punkty tankowania, a także zabezpieczają funkcjonowanie magazynów środków bojowych i amunicji. Żołnierze z drużyny ewakuacji zabezpieczają operacyjne transporty kołowe.

Jak powiedział podoficer sekcji operacyjnej S-3 sztabu blog st. sierż. Adam Kędzierski „na OC Głębokie w batalionie logistycznym jest siła ludzi i sprzętu”. W szkoleniu udział bierze 90 żołnierzy i 33 jednostki sprzętowe. Mobilny warsztat pojazdów kołowych i gąsiennicowych, warsztat spawalniczo-blacharski, warsztat naprawy sprzętu łączności, polowa stacja ładowania akumulatorów, warsztat obsługi i remontu sprzętu inż.-sap, wozy zabezpieczenia technicznego, cysterny dystrybutory 5W- to tylko część z wyprowadzanych na zajęcia pojazdów blog.

Ppłk Jacek Kabatek planując przedsięwzięcia do wykonania na poligonie tak wszystko zorganizował by żołnierze blog mogli z powodzeniem zaliczyć ocenę stopnia wyszkolenia drużyny. To zadanie wymaga szczególnego zaangażowania od wszystkich żołnierzy batalionu. Profesjonalizm żołnierzy można było obserwować podczas zajęć taktyczno-logistycznych na temat: „Wybór, zajmowanie i opuszczanie rejonu rozmieszczenia”. Zagadnienia jakie logistycy zrealizowali podczas zajęć to: wybór i zajęcie rejonu; rozmieszczenie pododdziału w terenie; organizacja zabezpieczenia bojowego; działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach i alarmu powietrznego; opuszczanie rejonu;

Przed żołnierzami batalionu logistycznego jeszcze kilka ważnych zajęć w ramach „zimowej szkoły ognia”. Nie odpoczywają - dają z siebie wszystko. Bo jak mówi stare żołnierskie powiedzenie: logistyka to nie wszystko, ale wszystko bez logistyki jest niczym.

kpt. Karolina Krzewina – Hyc
Reklama

Komentarze

    Reklama