Reklama

Siły zbrojne

Litwini ćwiczą wykorzystanie polskich rakiet Grom

Fot. 17wbz.wp.mil.pl
Fot. 17wbz.wp.mil.pl

Litewscy żołnierze przechodzą szkolenie z wykorzystania polskich zestawów przeciwlotniczych Grom w Koszalinie. Pierwsze systemy mają trafić do sił zbrojnych Litwy jeszcze w tym roku.

Jak podają służby prasowe litewskiego resortu obrony, obecnie w Koszalinie przebywają czterej żołnierze sił zbrojnych tego państwa, szkolący się z wykorzystania systemów przeciwlotniczych Grom. Pierwsze zestawy tego typu mają trafić na Litwę jeszcze w grudniu bieżącego roku.

Umowa dotycząca pozyskania przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom przez siły zbrojne Litwy została podpisana w trakcie targów MSPO w Kielcach. Wartość transakcji wynosi 34 mln euro, a jej zakres obejmuje przekazanie wyrzutni, pocisków, trenażerów oraz sprzętu niezbędnego do eksploatacji. Litwini otrzymają także pakiet wsparcia logistycznego.

Zakupy pocisków Grom będą realizowane do 2021 roku. Podkreślono, że pozyskanie systemów przeciwlotniczych było możliwe dzięki przeznaczeniu w bieżącym roku dodatkowych środków na obronę narodową. Zwrócono również uwagę, że zakup przenośnych zestawów przeciwlotniczych jest jednym z priorytetów modernizacji technicznej sił zbrojnych Litwy.

System Grom to trzeci typ rakietowego zestawu przeciwlotniczego, jaki będzie wykorzystywany w litewskiej armii, obok amerykańskich FIM-92 Stinger oraz szwedzkich RBS 70. Wprowadzenie na uzbrojenie Gromów ma pozwolić na zwiększenie stopnia ochrony sił zbrojnych Litwy przed atakami powietrznymi oraz lotniczymi działaniami rozpoznawczymi.

 

Reklama

Komentarze (10)

 1. A_S

  Czy Ci Litewscy żołnierze są Litewscy, czy Rosyjscy. Ktoś to sprawdził ?

 2. Olosz

  Rosjanie sprzedają S400 a my szkolimy czterech żołnierzy z Litwy- miać się czy płakać???

  1. Pan_Polak

   - "Rosjanie sprzedają S400 a my szkolimy czterech żołnierzy z Litwy- miać się czy płakać??? " Bo to jest przeszkolenie kadry instruktorskiej wojska litewskiego. To Litwa postanowiła ze wyśle tylko czterech oficerów na szkolenie, a później tych czterech już na Litwie będzie szkolić resztę kadry która będzie następnie szkolić szeregowych żołnierzy którzy będą używać groma. Śmiać nie ma się co, to decyzja Litwy ze chcieli kupić gromy to decyzja Litwy ze wysłali tylko czterech ludzi. Porównywanie systemów OPL średniego zasięgu vs MANPADS to raczej kpina, jedno z drugim nie ma nic wspólnego, zresztą Litwa i tak nie posiada żadnego systemu OPL średniego zasięgu ani krótkiego zasięgu, pod tym względem mają gorzej niż my.

 3. zd

  No i dobrze. Pomimo dyskusji o skutecznosci grom w komentarzach to i tak fakt jest taki ze zestawy beda eksportowane i kilka euro wplynie do polskiego przemyslu. Pozdrawiam

 4. Iron

  To teraz już na pewno otworzą się drzwi na interesy Polski na wschodzie.

 5. toenkopf

  nie wiem, co kierowało Litwinami przy wyborze Groma, na pewno nie chęć unifikacji sprzętu, jak to powiedział pan redaktor " System Grom to trzeci typ rakietowego zestawu przeciwlotniczego, jaki będzie wykorzystywany w litewskiej armii, obok amerykańskich FIM-92 Stinger oraz szwedzkich RBS 70 ".Może chcą się nam upodobać , a może Grom to po prostu dobry sprzęt i ktoś w końcu się na niego skusił. Ciekawe, jak wygląda cenowo w porównaniu z innymi natowskimi ppzr

  1. erty

   stingery mają swoje lata , mają je już ładnych parę lat, pora myśleć o następcach, nie mają ich też zbyt wiele, ponadto zapewne cenowo gromy wypadły taniej niż potencjalne nowe nabytki zza oceanu czy Szwecji, a efektywność widocznie nie gorsza, Litwinów nie posądzałbym o chęć przypodobania się nam, oni patrzą na koszty bo mało wydają na swoją armię, a pod względem PKB nie są biedniejsi od nas i mając około 3mln ludności skoro nas stać na 48F-16+32 Mig-29 przy 36-38,5 mln obywateli (chyba 36mln bo 2,5 mln wyjechało) to znaczy że u nas na 3mln obywateli przypada co najmniej 6 samolotów bojowych (świadomie pominąłem Su-22)

 6. Andrzej

  Nie chcę się czepiać ale ten operator na fotce jest mocno przy tuszy, czy nasze zawodowe wojsko wogóle ćwiczy? czy tylko praca za biurkiem 8-16 i do domku na ciepłe kluchy? Czytałem kiedyś jakie badania oficjalnie opublikowane z których wynikało że mamy problem z otyłością naszych żołnierzy w tym problem ten dotyczył 70%pilotów. Macie jakie sdane na ten temat?

  1. haja

   Nie wiem jak z żołnierzami na lądzie i z pilotami, ale wśród marynarzy pełno jest takich co to mają "bojler".

  2. spartakus

   W wojsku godz. pracy są od 0730 do 1530 . Ubierz się w koszulkę , ocieplacz , mundur i kamizelkę - ciekawe jak będziesz wyglądał ? Jest dobrze zbudowany i odżywiony - nie jakiś szkielet , musi nosić broń i umundurowanie nie będą robić plastikowych karabinków . Na pewno jest sprawny technicznie i wysportowany - napewno zalicza WF. Inaczej pożegnał by się z armią . Możesz mu tylko pozazdrościć wczesnej emerytury .

  3. spartakus

   I jeszcze jedno nie martw się Andrzej o pilotów - to najlepiej zarabiająca grupa w Wojsku Polskim szczególnie na F-16 . Martw się o swoją otyłość jeśli taką masz .

 7. karo

  Jaką dokładnie liczbę wyrzutni i pocisków kupią od nas Litwini za te 34 mln Euro? Ktoś może wie?

  1. spartakus

   Po co ci te dane to jest tajemnica handlowa - Litwini zakończą kontrakt i będą się chcieli pochwalić to sami ogłoszą , żeby rosjanie wiedzieli , że też mają jakąś nowoczesą opl .To kraj , który ma 3,5 mln ludności .

 8. Gottard

  Naiwnym przypominam takim Gromem można co najwyżej zapalić śmigłowiec transportowy typu Mi-8/17. Nie są w stanie w żaden sposób zagrozić nawet Su-25 o szybkich myśliwcach nie wspominając. Ponoć na Ukrainie podobna do Groma ruska Igła zdołała zapalić silnik Su-24 ale to niepotwierdzone. Taka broń plot to iluzja dla naiwnych. Bajki o wymiataniu tym w Gruzji w 2008 to tylko bajki, a jedyne sfilmowane zestrzelenie ruskich Su-25 to dzieło średnich pocisków klasy Buk albo Osa. Macie swoją "Tarczę Polski". A jako wisienka na torcie na tym zdjęciu sławetny hełm wz.2005/8 z dachem typu wiata i zawieszeniem 2 point/4 point mix ( polski patent- coś jak piąte koło u wozu) No i kamizelka "taktyczna" Lubwaka po ang. Lover. Pełno tam czarnych ( czarny kolor wyszczupla) lamówek, tasiemek i seksownych sznurowadeł -haha. No jak tu się nie śmiać? Do kompletu brakuje tylko czarnych swetrów-polarów ( też unikalny polski wynalazek który się sprawdził nawet na pustyni)

  1. olo

   A te kilka samolotów nad Gruzją to z kamieni zestrzelili :)

  2. Semko

   Masz jakieś dowody na poparcie tego twierdzenia o Gromach, czy to tylko polskie narzekanie?

  3. spartakus

   Jedne z najlepszych polskich kamizelek i hełmów produkuje Maskpol wkłady balistyczne nie są stalowe i wytrzymują strzał Z AK kal. 7,62 i SWD . Na You Tube jest test jaki przeprowadzili Ukraińcy . Maskpol ma swoją unikatową technologię jego produkty są dużo droższe niż Lubawa , która właściwie to specjalizuje się w produkcji namiotów. Produkty Lubawy to mogą kupować firmy ochroniarskie lub Poczta Polska .

 9. k

  Stinger vs grom który zestaw jest skuteczniejszy?

  1. asdasd

   Grom jest napewno skuteczniejszy w stosunku cena-jakość a Stingery zostały opracowane wcześniej , jednak ciągle są modernizowane ogólnie mówiąc to najnowsza wersja stingerów jest lepsza od gromów ale zapewne wersje eksportowe mogą być gorsze

 10. Saki

  A co z symulatorami, które można było oglądać i "bawić" się nimi na targach w Kielcach? Nie pamiętam, czy były to już finalne wersje, orientuje się ktoś?

Reklama