Reklama

Siły zbrojne

L-39NG wylądował na Słowacji

Fot. Aero Vodochody AEROSPACE
Fot. Aero Vodochody AEROSPACE

W bazie wojskowej Sliac na Słowacji wylądował należący do zakładów Aero Vodochody samolot szklenia zaawansowanego L-39NG. Celem wizyty jest prezentacja tej maszyny słowackim siłom powietrznym, które poszukują obecnie maszyny do szkolenia pilotów F-16.

W lipcu 2018 roku Bratysława podpisała kontrakt na zakup 14 samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 70/72. Zastąpią one pozostające nadal w służbie MiGi-29 w 1. Eskadrze lotnictwa bojowego (dziewięć jedno i dwa dwumiejscowe). W służbie słowackiej pozostaje też pięć L-39 Albatros (dwa L-39ZAM i trzy L-39CM) wykorzystywanych do szkolenia pilotów MiGów w ramach 2. Eskadry lotnictwa szkolnego. Wszystkie te samoloty operują właśnie z bazy Sliac.

Obecnie użytkowane Albatrosy nie będą nadawały się do szkolenia należących do zupełnie nowej epoki F-16 i stąd poszukiwanie ich następcy. Czesi są bardzo aktywni w promowaniu na Słowacji, będącej dla nich tradycyjnym rynkiem, własnej konstrukcji. Mają powody do optymizmu, ponieważ w lipcu ubiegłego roku minister obrony Słowacji Jaroslaw Nad powiedział, że „poważnie” rozważy ich propozycję.

Reklama
Reklama

Czeska propozycja obejmuje osiem samolotów wraz z pakietem szkoleniowym, a także długofalową współpracę przemysłową. Jest ona realna ze względu na bliskie położenie geograficzne obydwu państw, a także historię współpracy przemysłowej, jeszcze z czasów Czechosłowacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama