Reklama

Siły zbrojne

Kwarantanna na Balicach

Fot. Stiopa/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Fot. Stiopa/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19 i kwarantanna w kluczowej jednostce, zapewniającej transport lotniczy dla sił zbrojnych. Przeprowadzono kilkadziesiąt testów, które nie potwierdziły kolejnych zarażeń.

Redakcja Defence24.pl potwierdziła oficjalnie, w kontakcie z Centrum Operacyjnym MON i rzecznikiem 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, informację o pojedynczym przypadku zarażenia COVID-19.

Według uzyskanych przez nas informacji żołnierz tej jednostki został zarażony poprzez kontakt z osobą z grona najbliższej rodziny. Kiedy tylko informacja dotarła do jednostki, podjęto działania profilaktyczne. Kwarantanną objęto kilkudziesięciu żołnierzy bazy, przeprowadzono testy, które nie potwierdziły na całe szczęście kolejnych zakażeń. Kolejne testy u żołnierzy objętych profilaktyczną kwarantanną zaplanowano za dwa tygodnie.

Rzecznik pasowy 8. BLTr w rozmowie z Defence24.pl potwierdził, że sytuacja nie miała negatywnego wpływu na kluczowe zadania jednostki. Jak twierdzi kpt. Maciej Nojek, zadania lotnicze i obsługa statków powietrznych realizowane są zgodnie z planem.

8. Baza Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice to jednostka lotnicza wchodząca w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Do jej głównych zadań należą:

 • realizacja szkolenia lotnicze;
 • zabezpieczenie logistyczne lotów i bieżącej działalności pododdziałów bazy i jednostek wojskowych przydzielonych na zaopatrzenie gospodarcze;
 • zabezpieczenie bieżących potrzeb remontowych i obsług technicznego sprzętu bojowego;
 • współudział w realizacji zadań z zakresu ratownictwa lotniczego;
 • realizacja zadań ochrony i obrony kompleksu lotniskowo-koszarowego Kraków-Balice;
 • przyjęcie i zabezpieczenie logistyczne sił i środków państw sojuszniczych;
  zabezpieczenie wizyt delegacji zagranicznych.
Reklama

Komentarze (1)

 1. Kopara

  I całe szczęście i tak nie latają

  1. Balicki

   Wczoraj (czwartek) latają.

Reklama