Reklama

Siły zbrojne

"Książe" podniosł banderę. Wielka Brytania z dwoma lotniskowcami

Fot. MOD UK
Fot. MOD UK

Brytyjska marynarka wojenna oficjalnie przyjęła na stan okręt HMS "Prince of Wales" - największy okręt brytyjski w historii.

Ceremonia podniesienia bandery na nowym brytyjskim lotniskowcu odbyła się w bazie Royal Navy w Portsmouth, uczestniczyła w niej matka chrzestna jednostki, Kamila, księżna Kornwalii i książę Karol, noszący tytuł księcia Walii. Wśród gości obecny był także dowódca Royal Navy, Pierwszy Lord Morski adm. Tony Radakin i ambasadorowie z Francji i USA, a także zastępca dowódcy amerykańskiej 6. Floty wiceadm. Lisa Franchetti. Zaproszono również osoby powiązane z poprzednią jednostką o tej samej nazwie, jaka służyła w brytyjskiej marynarce wojennej - okrętem liniowym zatopionym przez Japończyków 10 grudnia 1941 r.

image
Fot. MOD UK

W tradycyjnej dla Royal Navy ceremonii opuszczono flagę Blue Ensign, jaka powiewała nad okrętem w trakcie prób morskich i na maszt wciągnięto flagę brytyjskiej marynarki wojennej White Ensign. Następnie najmłodszy członek załogi okrętu pokroił, wraz z żoną dowódcy okrętu, okolicznościowy tort.

image
Fot. MOD UK

Z okazji podniesienia bandery na okręcie HMS "Prince of Wales", książę Karol otrzymał, z rąk Pierwszego Lorda Morskiego, tytuł Honorary Commodore-in-Chief, Aircraft Carriers.

image
Fot. MOD UK

HMS "Prince of Wales" to drugi brytyjski lotniskowiec klasy "Queen Elizabeth", nieznacznie większy od swego poprzednika, przygotowującego się obecnie do służby operacyjnej lotniskowca HMS "Queen Elizabeth"

Komentarze (12)

 1. Ech

  ciekawe czy brytyjczycy to dobrzi zolnierze?chyba w czasie 2 wojny nie popisali sie ani z japonczykani ani z niemcami

 2. Andrzej

  Bartosiak twierdzi że amerykanie nie wpływają już lotniskowcami na morze południowochińskie nawet w eskorcie krążowników Ticanderoga bo wygląda na to że Chiny mają już możliwości techniczne trafienia takowego w ruchu. W wojnie symetrycznej żywot lotniskowca moze byc krótki, skończyły się czasy wpływania kanonierkami w ujścia rzek i dyscyplinowania tubylców. Tak mi sie coś wydaje że te brytyjskie lotniskowce to support do przyszłej wojny USA-Chiny.

 3. Fanklub Daviena

  Wzorują się na Polsce. Mają okrętów pełnomorskich sztuk... 10 (nie wszystkie sprawne!) w tym 2 lotniskowce. Co oznacza,że nie mogą ich użyć bez pomocy sojuszników, bo lotniskowiec nie może być używany bez eskorty a tej Brytyjczycy nie posiadają, bo cała kasa poszła na lotniskowce i F-35B...

  1. W

   Planują 7 okrętów klasy Astute z czego są 4 :-)

 4. vipmig

  Te fszystkie vizje to bzdura.Zawsze tak było i bedzie że planowanie i przewidywanie strategiczne w czasie pokoju szlag trafia w pierwszy dzień wojny a czasem nawet i w pierwszych godzinach,wiec stało by sie coś czego jeszcze nikt nie przewidział.Jeżeli jednak ktoś trafił ze scenariuszem to nikt go nie słucha i pewnie uważa sie że plecie bzdury.

 5. Niuniu

  W. Brytania ma wielowiekową historię opartą na flocie wojennej. Wręcz sama brytyjska państwowość to marynarka wojenna. Wprawdzie doświadczenia brytyjczyków w II wojny światowej nie są budujące dla wielkich okrętów. Niemniej nic tak nie podnosi na duchu tradycyjnego angielskiego podatnika jak wodowanie nowego wspaniałego okrętu. Anglia ma zresztą nadal kilka miejsc na ziemi do obrony których nie ma to jak lotniskowiec. Np. Malviny. Dla tego pewnie w nie inwestują.

  1. copypaste

   brytyjczyk powiedzialby raczej falklandy

 6. R

  A jeszcze jakis czas temu planowali go sprzedac po ukonczeniu.

  1. Davien

   A niby w jakim alternatywnym swiecie. No chyba ze piszesz o celu ćwiczebnym dla strażaków czyli Kuzniecowie:)

  2. R

   Davien jakie byly plany po 2008? i ciecia w calej Brytyjskiej armii? Przespales co?

  3. Wania

   Rosja w planach miała 5 lotniskowców. W sieci jest film o 2 rosyjskich lotniskowcach o różnej klasie zmontowany przez rosyjską propagandę. Prasa angielska sugerowała cięcia a powstał drugi, prasa rosyjska pisała o 5 a nie ma żadnego.

 7. Wania

  A Kuzniecow taki ładny był i amierikański. I jedną salwą miał zatopić brytyjski. A tu co? Anglia ma już drugi super nowoczesny lotniskowiec, a kupa złomu zwana flagowym okrętem rosyjskiej floty płonie już drugi dzień. To najlepsza wizytówka Rosji.

 8. Patryk

  Ciekaw jestem, jak propaganda rosyjska zrobi z musu cnotę. To znaczy z przyrostu Royal Navy do 2 lotniskowców i w tym samym dniu z kolejnej fangi względem jedynego pozostałego Kuzniecowa. Coś wymyślą. Np. że lotniskowce niepotrzebne, tylko po co sami budowali?....

  1. Adr

   Pytanie kiedy budowali? Dwa napewno taki okręt będzie przydatny do wojen nplem takim jak Irak, Libia czy nawet Argentyna(taka z lat 80 gdy posiadała względnie nowoczesne choć nie liczne wsb i pociski) . IMHO z naszej perspektywy kuzniecow czy Mistral to plus który drenuje ich budżet z pieniędzy na czołgi, samoloty czy rakiety takie jak kalibr czy cyrkon.

  2. rED

   Czyli Chiny planują atak na "Irak, Libia czy nawet Argentyna"? Bo chyba na Tajwan im nie potrzebne lotniskowce? A może Chiny są głupsze niż Rosja?

  3. Adr

   Nie czytasz uważnie. Pytanie o relacje koszt efekt? Bądź mądry i podaj rzeczywisty koszt chińskich lotniskowcow. Gdyby najnowszy6amdrykanski lotniskowe nie6kosztowal 12 mld

 9. ktos

  Dlaczego uwazacie ze lotniskowce sa niepotrzebne? Sila lotniskowca sa samoloty. Kazdy z nich moze odleciec na setki km i odpalic rakiete przeciwokretowa - ktora rowniez leci dziesiatki km. Dzieki temu ten kto ma lotniskowiec moze zmasakrowac flote wroga samemu bedac poza jego zasiegiem. Oczywiscie lotniskowiec mozna zatopic, tylko trzeba sie do niego zblizyc a to akurat nie takie proste. Chcialbym zobaczyc jak ten samolot zbliza sie do takie grupy bojowej... i nikt go nie widzi, nie ma zadnej reakcji? Dlatego Chiny i USA tak bardzo polegaja na lotniskowcach.

  1. R

   Wiesz wystarczy sie do niego zblizyc na kilkaset km i odpalic np salwe Granitow.

  2. Stirlitz

   Żeby to zrobić trzeba najpierw mieć czym wyjść ze stoczni towarzyszu Kuzniecow ;)

  3. Davien

   I patrzec jak ochrona zdejmuje je jeden po drugim a w tym czasie F-35B wykańczaja nosiciele:)

 10. fghj

  Powiedzmy sobie szczerze czy ten okręt jest w stanie wytrzymać trafienie 70 tonowym dzwigiem, zatopić pływający dok wroga (lub swój własny przez przypadek) lub postawić i utrzymać zasłonę dymną 24/7? Domyślam się że nie. A więc to nie jest jeden z tych nie mających analogów na świecie lotniskowców tylko jakiś zwykły rep. No tyle w temacie mili państwo.

  1. rED

   Dobre

 11. Adr

  78 lat po zatopienie pancernika przez japońskie lotnictwo. Tanie masowe samoloty zatopily drogi okręt. Czy dziś historia się nie powtarza za sprawą tanich platform dla rakiet? Absolutnie nie aspiruje do stawiania kropki nad I ale marynarze są przesądni.

  1. Sternik

   78 lat temu nie było rakiet ponaddźwiękowych jak BrahMos :-) Jeden taki zabójca lotniskowców wystarczy. Do tego Rosjanie mają na grupy lotniskowcowe bardzo skuteczny pomysł w postaci torped z głowicami jądrowymi o mocy 2MT. Ślad nie zostanie po grupie lotniskowcowej.

  2. grzegorzb3

   Użyj takiej torpedy, a liczba twoich wrogów wzrośnie natychmiast o państwa leżące nad brzegami tego akwenu, na którym użyłeś broni jądrowej. Pominę drobny fakt, że państwo, którego lotniskowiec wyparowałby nagle, także mogłoby odpowiedzieć salwą jądrową chociażby z okrętów podwodnych.

  3. Pamiętliwy

   Zabójca lotniskowców zostanie nim tylko wtedy gdy zabije jakiś lotniskowiec a na razie to tylko pustosłowie i propaganda. Wy towarzysze tak epatujecie tą bronią jądrową tylko zdaje się że zapominacie iż nie tylko wy ja posiadacie i zaraz po tym jak jej użyjecie nastąpi explozja w drugą stronę albo koniec świata do wyboru. Naprawde jestescie tak tępi ?

 12. Danisz

  może nie ma takich możliwości jak Kuzniecow ale też niezły