Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na śmigłowce szturmowe AH-1Z Viper dla Bahrajnu

Śmigłowiec AH-1Z Viper/ Fot. Bell Helicopters
Śmigłowiec AH-1Z Viper/ Fot. Bell Helicopters

Departament Obrony USA poinformował o zawarciu kontrakt z koncernem Bell Helicopters, w ramach którego zbuduje on i dostarczy 12 śmigłowców AH-1Z Viper dla Bahrajnu. 

Transakcja odbyła się w ramach programu FMS (Foregin Military Sales). Wartość umowy wynosi 240,3 mln dolarów. Zgodnie z notyfikacją agencji Defense Security Cooperation Agency (DSCA) całkowita wartość umowy może wynieść maksymalnie 911,4 mln USD.

Zgodnie z dokumentami rząd Bahrajnu zainteresowany jest zakupem 12 śmigłowców uderzeniowych Bell Helicopters AH-1Z Viper, dwóch zapasowych silników T-700 GE 401C do tych maszyn, 14 pocisków AGM-114 Hellfire i 56 WGU-59B Advance Precision Kill Weapon System II (APKWS-II), 15 systemów nawigacyjnych GPS/INS firmy Honeywell (12 zainstalowanych i 3 zapasowych, 12 Joint Mission Planning System, 12 działek M197 kalibru 20 mm, 30 Tech Refresh Mission Computer, 14 systemów celowniczych AN/AAQ-30, 26 wyświetlaczy nahełmowych Top Owl. Do tego należy dodać 15 systemów samoobrony, na które składa się AN/AAR-47 Missile Warning System, APR-39C(V)2 Radar Warning Receiver i AN/ALE-47 Countermeasure Dispenser Set. Do całości zaplanowano pakiet szkolenia, wsparcia eksploatacji oraz części zamienne, wyposażenie obsługowe i dokumentację.

Dostawy mają być realizowane do sierpnia 2022 roku. Śmigłowce będą produkowane w ramach serii która miała trafić do US Marine Corps (Transza 16). Prace prowadzone będą w zakładach Bella w Fort Worth i w Amarillo w stanie Texas. Następnie maszyny przejdą certyfikację w bazie US Navy w Patuxent River skąd trafią do użytkownika końcowego.

Zamówienie to jest częścią zakrojonego na szerszą skalę programu modyfikacji floty wiropłatów używanych przez Siły Zbrojne Bahrajnu. Obecnie, korzystają one z 22 śmigłowców szturmowych AH-1E/F i 8 szkolno-treningowych AH-1P. Druga część programu, zakładać ma zwiększenie możliwości działania śmigłowców transportowych. Obecnie Bahrajn użytkuje 8 wiropłatów UH-60M Black Hawk oraz 19 maszyn Bell 212. Dokładne szczegóły tej części planu nie są jednak znane. 

image
Kabina AH-1Z Viper/ Fot. bellflight.com

AH-1Z Viper to najnowsza wersja znanego jeszcze od  czasów wojny w  Wietnamie śmigłowca szturmowego AH-1 Cobra. Nową odmianę wyróżniają między innymi czterołopatowy wirnik, zabudowa kabiny typu "glass cockpit", dostosowanie do korzystania z najnowszej amunicji precyzyjnej czy środków wykrywczych. W tej chwili głównym użytkownikiem jest Korpus Piechoty Morskiej USA (72 egzemplarze w służbie i 130 zamówionych), dostawy 15 egzemplarzy zamówionych przez Pakistan zostały natomiast wstrzymane z powodów politycznych. AH-1Z Viper jest uważany za liczącego się gracza w programie śmigłowca szturmowego dla polskich sił zbrojnych kr. Kruk.

Reklama

Komentarze (10)

 1. pielgrzym

  NIECH POLSKA POZYSKA PO20 SZT,ŚMIGŁOWCE V-280 VALOR I 20SZT V-22

 2. pielgrzym

  NIECH POLSKA POZYSKA 96-128 ŚMIGŁOWCÓW BELL AH-1Z VIPER I 64 ŚMIGŁOWCE BELL UH-1Y VENOM LUB APACHE AH-64 96-128 SZT. I SIKORSKI S-70 BLACK HAWK 64SZT,LEONARDO AW-249 96-128 SZT.I AW 139 W 64SZT.LUB AW 169 M 64 SZT.JEDEN RODZAJ Z 3 PODANYCH PRZYKŁADÓW I MNÓSTWO RAKIET DO NICH B.DUŻY ZAPAS. RAKIET I AMUNICJI.PONADTO FIRMA BELL HELIKOPTERS CHCE WUBUDOWAĆ FABRYKE W POLSCE I TU BUDOWAĆ ŚMIGŁOWCE. RÓŻNEGO RODZJU TYPU.

 3. Odyn

  Do "To żart" - może już mieli jakieś AGM114 na stanie, bo z tymi 14 sztkami to rzeczywiście świata nie podbiją.

 4. kj1981

  Cena 20 mln/szt. jest bardzo atrakcyjna, ale zwróćcie uwagę, że te helikoptery są prawie gołe. 1 pocisk Hellfire na śmigłowiec? 2 zapasowe silniki? Bahrajn na pewno ma spore zapasy z innych zamówień (dla dotychczasowych maszyn AH-1), więc akurat tu cena wychodzi niska. My musielibyśmy zakupić o wiele bogatszy pakiet, bo w ogóle nie mamy podobnych śmigłowców tej klasy, a to by wywindowało cenę (a jeśli do tego zażyczylibyśmy sobie offsetu, to już w ogóle...)

 5. Davien

  mati te 240mln to cena Viperów dla rzadu USA, cena za kontrakt dla Bahrajnu na śmigłowce i reszte to nawet 911mln

 6. To żart?

  Kupili 14 szt. Hellfire? Chyba się zapatrzyli na jeden kraj z Europy Środkowej...

 7. Junger

  Mati, całkowita i maksymalna wartość kontaktu to 911,4 mln dolarów. Jak widać po systemie Himars dla Polski, cena może mocno spać (prawie 40%). Ah-1Z to bardzo sensowny wybór.

 8. mati

  hej Frog, coś namiesześ, jeśli cena nie będzie miała znaczenia, to faworytem jest Boeing z Apaczem. W połowie 2016 r. UK zdecydowała się na zakup 50 nowych Apache AH-64E za 2.3 mld usd, co daje 46 mln usd za sztukę, to ponad 2x drożej niż Bahrajn zapłaci za Vipery. Apacze są lepsze, tylko nas na nie pewnie nie stać, ewentualnie Błaszczak kupi 8 szt. z opcją na 8 kolejnych :P

 9. Frog

  Bez rozwijania tematu, łatwo można znaleźć dane wszystkich kandydatów do "Kruka". Jest to na pewno jeden z głównych faworytów, jeśli cena nie będzie miała znaczenia decydujacego w specyfikacji do przetargu.

 10. mati

  że niby 12 Viperów za 240 mln usd ? to jakiś błąd ? wychodzi 20 mln usd za sztukę, czyli ok 75 mln zł, w tym cały pakiet logistyczno - szkoleniowy. Ponoć tyle ma kosztować nasz "goły" blek hołk z Mielca. W takim wypadku nasz program Kruk kosztowałby 750 mln usd, a z większą liczbą rakiet, może 1 mld usd.

Reklama