Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na Abramsy podpisany! [DEFENCE24TV]

Autor. Robert Suchy/Defence24

Na terenie 1. Brygady Pancernej w Wesołej, odbyła się dnia 4 stycznia 2023, uroczystość podpisania umowy na zakup czołgów M1A1FEP dla Wojska Polskiego. Jest to druga umowa tego typu, po pierwszej z kwietnia 2022 na 250 czołgów M1A2SEPv3.

Reklama

W uroczystości brali udział Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, charge d'affaires Ambasady USA Daniel Lawton, Inspektor Wojsk Lądowych generał dywizji Maciej Jabłoński oraz zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrzno-Szturmowej generał brygadier John Lubas.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Umowa opiewa na zakup 116 czołgów M1A1FEP, 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2, osiem mostów szturmowych M1110, sześć wozów dowódczych/dowódczo sztabowych M577A3 oraz 26 mobilnych warsztatów na samochodach M1152A1, oraz zapasu części zamiennych, narzędzi, oraz pakietu szkoleniowego. Kontrakt opiewa na około 1,4 mld USD.

Czytaj też

W trakcie uroczystości, głos zabrał również gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych i pełnomocnik ds. wprowadzenia czołgów Abrams. Generał zreferował zatwierdzoną umowę na nowe czołgi dla 18. Dywizji Zmechanizowanej.

YouTube cover video

Generał Jabłoński w swej wypowiedzi zwrócił uwagę na fakt, że choć zamówione 116 maszyn, to używane wozy, to już teraz przechodzą remonty generalne na terenie zakładów remontowych Anniston Army Depot w stanie Alabama.

Zwrócił on również uwagę, iż planowane są w przyszłości dodatkowe sprzętu dla 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym w wozy inżynieryjne. Można domniemywać, że być może chodzi o zakup czołgów saperskich M1150 ABV (Armored Breacher Vehicle), choć oczywiście na tym etapie, jest zbyt wcześnie by mieć pewność.

Czytaj też

Wraz z czołgami kupowany jest de facto cały system dla dywizji, obejmujący bogaty pakiet logistyczny, szkoleniowy oraz wyposażenie łączności zapewniające interoperacyjność nie tylko w ramach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polski, ale także z siłami sojuszniczymi, przede wszystkim Siłami Zbrojnymi USA.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Minister

  Tylko, że używane Leo A4 były za 1 euro...

  1. 7TP

   Zawsze jest wybór. Zajechany Volkswagen Passat ze szrotu za 1 euro, albo Ford Mustang po kapitalnym remoncie. Takiego za 1 dolara nie kupisz...

  2. PGR

   powiedz jak wam nie wstyd takie bzdury wypisywac? Leopardy zostaly zajechane ale przez lata ekspolatacji w WP czy przez ten okres byly wykonywane remonty? jeszcze amunicja z Polski ktora jednym strzalem niszczyla lufe tak jak 100 niemieckich ze po kilku latach strzelaly jak z zoledzi.

  3. Pete

   No tak., były. I wzięliśmy. A teraz wciąż są po 1 euro i możemy więcej wziąć?

 2. Mama Leona

  A kupimy sobie również trochę Leclerc'ów i Merkav? Podobno też dobre są, no a jeszcze ich nie mamy, jakże to tak?

 3. PGR

  Jezeli z Chin poplynelyby do Rosji wieksze ilosci PPK3 generacji jak chinska kopia Javelina, Red Arrow 12 to te czolgi Abramsy, K2 czy Leopardy beda dymily tak samo jak rosyjskie T72/T90 na Ukrainie.

  1. sidematix

   K2 mają większe szanse bo mają być wyposażone w system samoobrony hard kill.

  2. Palmel

   nie muszą wystarczą ruskim kornety a skończą jak merkawy podczas intifad w Palestynie a tam były ich Irańskie kopie

  3. MoD

   @Palmel akurat z kornetami to sobie poradzą. O ktorej mekrawie piszesz bo IV z nimi radzi sobie calkiem nieźle.

 4. Palmel

  Ciekawy jestem gdzie one będą walczyć czy pójdą na Białoruś to skończą jak tygrysy w 44 roku tylko niech mi żaden filozof nie odpowiada że taktyka się zmieniła tylko że geografia się nie zmieniła i przy swojej masie przez jakie mosty w Polsce przejadą

 5. Słońce Narodu

  A lotniskowce? Gdzie zakupy lotniskowców?

  1. 7TP

   Idź do Lidla i sobie kup.

  2. Piotr Glownia

   Lotniskowce będą za lat 20. Jakie? Też obaczymy. Wpierw musimy wyprodukować w stoczniach Mieczniki, a potem Orki. Do tego ktoś w WP musi sformować korpus "desantowo-szturmowy" złożony z jednostek piechoty morskiej, piechoty górskiej i piechoty aeromobilnej. Do tego dochodzi zakup F-35B dla LMW. Na razie nie ma do tego w Polsce ani przemysłu, ani pieniędzy w budżecie. Acz @Słońce Narodu, póki Dobra Zmiana rządzi, to się nie załamuj. Wszystko będzie! W swoim czasie i to nie tak wcale za długo. Jeśli nie masz jeszcze 80 lat to pewnie dożyjesz i ujrzysz jeszcze polskie lotniskowce. No chyba, że Totalna Opozycja dojdzie do władzy i rozwój gospodarczy Polski zaora na rozkaz z Brukseli/Berlina, bo oni potrzebują rynku zbytu a nie konkurencji.

 6. kowalsky

  Czy w pierwszej kolejności nie należy "załatać niebo" a później martwić się o "pięść" ?

  1. Jakub_75

   W tym kraju, po 30 latach mania w „D” armii, wszystko co jej dotyczy jest w pierwszej kolejności.

  2. sebaa

   Niebo latamy masz 3 programy już wdrożone wisla narew i f35. 30 lat zaniedbań nie nadrobisz w kilka lat. No i drobny szczegół lotnictwo NATO może tu być w godziny siły lądowe w kilka tygodni. Czyli bez "piesci" ale z zalatanym niebem będziesz musiał odbijać Polskę z granicy Niemieckiej :) oczywiście jak Niemcy pozwolą ..................

  3. nyx

   Przecież zamówiono, 3500 piorunów, zamówiono Narew i Pilicę w oparciu o rakiety CAMM. Domówiono też 6 baterii Wisły czyli rakiet Patriot, a dwie wcześniej zamówione są już w kraju przechodzą ostatnie konfiguracje i będą gotowe w połowie roku. Dodatkowo mamy jeszcze dwie NATO-wskie baterie Patrotów i baterię Sky-Sabre od Brytyjczyków. No i Niemcy zaoferowały nam baterie rakiet Patriot... więc w ciągu obecnego roku będziemy mieli aktywne przynajmniej 4 baterie rakiet Patriot, małą Narew, Sky Sabre, Dodatkowo 6 baterii Pilicy choć jeszcze bez rakiet CAMM ale za to z Piorunami, no i 77 zestawów Poprad... a w ciągu 3 lat domkniemy całe niebo nad Polską...

 7. MoD

  Przestańcie siać politykę, tego nie da się czytać. Przez 30 lat wszystkich rządów armia była traktowana po macoszemu. Każda partia polityczna jest winna bez wyjątku! A zakupy i produkcja muszą iść obecnie na masową skalę bo inaczej za pare lat będziemy szukać znajomych w okopach na nagraniach z drona.

 8. Fabian_0200

  @GB Jak się już wypowiadasz pro-kacapski trollu PO-mylonej ekipy negując inwestycje w Polskie bezpieczeństwo obecnego rządu to powiedz co statystycznemu Polakowi przyjdzie z jeszcze wyższego rozwoju gospodarczego niż obecny i tak wysoki gdy twoi kompani ze wschodu wejdą w Polskę jak w masło bez naprawdę silnej armii ustawionej już we wschodniej i północnej części kraju a nie jak za Tuska, Siemoniaka i Klicha na zachodniej granicy z Niemcami broniąc jak wtedy de facto Niemiec !!! Jeden taki Abrams M1A1FEP z wyszkoloną załogą i wsparciem artylerii i Apache da radę dwom, trzem ruskim najlepszym obecnie czołgom a M1A2sepv3 poradzi sobie nawet z czterema kacapskimi maszynami. Takie są szacunki ekspertów od techniki wojskowej.

  1. Stefan1

   @Fabian, Racja. Doktryna obrony Polski na linii Wisły, to nie jest doktryna obrony Polski. Najpierw sowieci przed zachodem chcieli bronić sie na linii Wisły, potem Niemcy przed ruskimi. Po nas zostało by to, co obecnie po Bachmucie.

  2. saszuś

   Czy Ty możesz człowieku aby raz napisać komentarz nie wchodząc w partyjny garnitur? Czy wszystko, nawet na fachowym portalu musi obracać się wokół polityki? Zostaw sobie te tematy do rozmów z domownikami.

  3. LMed

   Myślę kolego saszuś, że w ten właśnie sposób ruskie mieszają w Polsce.

 9. baltazar

  mam nadzieje ze w tym pakiecie jest duzo amunicji,bo kupujemy czolg w uzywany konfiguracji z konca lat 80 tych a placimy jak za nowy,

  1. Stefan1

   1,4:116=0,012 4,8:250=0,019 różnica znaczna (1/3 ceny), więc nie jak za nowe.

  2. sebaa

   @Stefan1 nie 1.4 ale 1..2 bo 200 mln dolarkow sami Amerykanie wkładają z pomocy :)

  3. sebaa

   @baltazar Czołgi jak mówisz używane ale z zerowym przebiegiem czyli jak nowe ( nie to co Leo2 które dostaliśmy już zajechane ) w konfiguracji z końca lat 80 hmm pakiet FEP wprowadzano na koniec 2004 roku na 400 pojazdach ?? tak ze cóż coś ci nie pyklo :) Noo i nawet konfiguracja z końca lat 80 jest lepsza niz to co dotychczas posiadaliśmy i to co rusek będzie posiadał przez dekadę albo i 2 :) No i zapomniałeś dodać cala resztę wozów oprócz czołgów ale to typowe u kogoś kto usiłuje coś zmanipulować :) 116 czołgów 12 WZT 8 mostów szturmowych 26 mogilnych warsztatów 6 wozów dowodzenia serwis czesci zamienne szkolenie itd i za to płacimy w skrócie 1.4 mld a dokładnie 1.2 mld bo200 mln dolarow pochodzi z pomocy USA :)

 10. Niezorientowany

  Też zauważyliście, że ruskie troliki lubią siać niezgodę polityczną, nawet na tego typu formach? Dla nich lepiej jest, żeby Polacy się między sobą żarli o politykę, a nie rozmawiali o modernizacji armii. Uwaga na ruskie trole, udające patriotów !

  1. Stefan1

   Poróżnianie społeczeństwa, to stara metoda wojny, nie koniecznie podprogowej. Taka metoda była zapisana w rozporządzeniu ministra wojny III Rzeszy w sprawie postępowania z Polakami, i taka metoda jest używana nadal przez wrogów Polski.

 11. Fabian_0200

  Wiemy, wiemy my POLACY że w waszym kacapsko-PO-pylonym interesie jest to aby POLSKA nie miała takich czołgów, takiej amunicji jaka jest planowana do zakupu oraz innych zakontraktowanych już broni żeby ruskie hordy barbarzyńców mogły gwałcić, palić, kraść i mordować bez konsekwencji w naszym pięknym kraju ! To się tyczy tych co komentują że niby PO-co nam takie czołgi, PO-co tyle sprzętu, że to nie-PO-trzebny wydatek który można wykorzystać inaczej !

  1. Rainmaker

   Dokładnie , są nagrania ze spotkania z Broniłem z Ruskiej Budy. Mówią wprost , że część zakupów będzie trzeba anulować bo są niepotrzebne! To się w głowie nie mieści!!! Zdrajcy!!!

 12. Flaczki

  A moze by tak kupily samoloty AWACS tankowce i dodatkowe misliwce zeby mogly zabespieczyc ta armie na ziemi.

  1. Stefan1

   @Flaczki, może by i "kupily" ale nie teraz.

 13. Chyżwar

  I bardzo mnie to cieszy. Tym bardziej, że swołocz, która pomagała Niemcom w blokowaniu KPO modliła się o to, żeby żadnego M1 w Polsce nie było.

  1. Fabian_0200

   Zgadzam się w 100%

  2. CzarnyRycerz

   To już są twoje wymysły. Zresztą nie pierwsze na tym portalu. Proszę wskazać o kogo chodzi, chyba, że boisz się konstruktywnej dyskusji.

  3. saszuś

   Żadnego merytorycznego argumentu, tylko jakieś chore polityczne wrzutki serwujesz.

 14. Markus

  To kolejny super krok w stronę właściwej rozbudowy i modernizacji naszej armii.

  1. Fabian_0200

   Dokładnie tak ;-)

 15. Andybuba

  Lepsze takie niż żadne. W naszych realiach w razie konfliktu sprzęt raczej jednorazowy. Ale gratulacje. Lepsze to od nowiusienkiego K2.

  1. artureg

   Wszystko co zachodnie jest lepsze od radzieckiego złomu.

  2. Ali baba,

   Spójrz na Ukrainę raczej jeśli nie bedzię atomu to nie będzie to jednorazówka.

  3. Andybuba

   Ali baba@ Chodzi o to że czołg z pola bitwy, po trafieniu idzie do remontu w fabryce i walczy dalej. A fabryka daleko..... Transport w jedną stronę to 2-4 tygodnie niestety. Może nie zdążyć... Polska to nie Ukraina. Ale super że są.

 16. Bellcross

  M1074 chyba? nie wiem może nie mogę znaleźć ale nie spotkałem się z mostami m1110

 17. Za miliardy złotych wydane na sprzęt do zabijania powoli rdzewiejący w magazynach można było dokończyć budowę dróg ekspresowych w Polsce. Ale po co komu rozwój gospodarczy, ważne, że silnik czołgu robi BRRRRR.

  1. Był czas_3 dekady

   Nie martw się, będą dokończone pod warunkiem, że obecny rząd pozostanie u władzy na dalsze lata. Polska rozwija się, trzeba być ignorantem by tego nie dostrzegać

  2. Allah|1435

   1. Nowoczesne magazyny i hale klimatyzowane/ogrzewane. Sprzęt cenny dobrze konserwowany. 2. Nie ma wzrostu gospodarczego gdy nadchodzi jeden z najpoważniejszych kryzysów gospodarczych w historii. 3. Nadchodzi III wojna światowa, węzły łączności, kolejowe i autostrady zostaną zniszczone uderzeniami nuklearnych jeśli dojdzie do wojny, miasta oczywiście również. No chyba że chcesz ułatwiać zadanie

  3. Flaczki

   100% amen

Reklama